Här kommer jag med ett recept på GI-bröd!
Jag som aldrig har bakat matbröd i hela mitt liv (känns bara sååååå jobbigt...) har nu hittat ett toppenrecept! Det går superfort (förutom jäsning men då sköter det ju sig självt), är hur nyttigt som helst och dessutom jättegott.
Standardbröd (taget från Expressens söndagsbilaga)
2 limpor
10 dl fullkornsmjöl av dinkel
2 dl siktat dinkelmjöl
1/2 dl linfrö
1/2 dl havrekli
1 tsk salt
50 g jäst (ett paket)
5 dl vatten, 37 grader
2 ägg
2 msk rapsolja
2 brödformar
Blanda samman fullkornsmjöl, siktat dinkelmjöl, linfrö, kli och salt. Ljumma vattnet till 37 grader. Lös jästen i lite av vattnet och tillsätt resten av vattnet. Vispa upp äggen i en kopp och rör ner oljan. Rör ner äggblandningen i degvätskan. Rör ner mjölblandningen, lite i taget. Arbeta degen i tio minuter för hand till en fast och smidig deg. Låt degen jäsa i en timme.
Arbeta degen i ett par minuter. (Jag gör sen en egen variant, jag bara delar degen i två delar och lägger ner dem i brödformarna) Så här står det dock i receptet: Dela den sedan i två delar och kavla ut till var sin rektangel. Rulla ihop de båda rektanglarna och forma till två limpor. Lägg dem med skarven nedåt i var sin brödform. Värm ugnen till 200 grader och jäs limporna under tiden, ca 30 min.
Grädda limporna i 40-50 minuter. Knacka på bröden för att känna om de är färdiga (på undersidan). Låter det ihåligt när du knackar är limporna klara. Pensla dem med lite vatten och låt dem svalna. Brödet går utmärkt att frysa in.
Smarrigt värre! 