Var tredje helg???
Är det någon/några här inne som har sina styv/bonusbarn var tredje helg? Jag vet att det är vanligast att ha barnen varannan vecka eller varannan helg om föräldrarna har delad vårdnad.
Är det någon/några här inne som har sina styv/bonusbarn var tredje helg? Jag vet att det är vanligast att ha barnen varannan vecka eller varannan helg om föräldrarna har delad vårdnad.
Bluelight,
att din sambo är beredd att offra sitt barn för din skull är ju också något att vara STOLT över.
Herregud.
helt ärligt så blir jag mållös när jag läser denna tråd. jag tror inte att du TS har tänkt igenom detta riktigt ordentligt utan snarare kastat dig in i ett samboliv som du inte är redo för. det är inget fel med att inte vara redo för det men då måste man nånstans även inse det och försöka hålla sig ifrån just samboliv med en man som har ett liv före livet med dig.
saker du bara måste inse om du ska vara kvar i detta:
1. din man har haft ett förhållande innan dig som har resulterat i en dotter.
2. denna dotter kommer (eller åtminstone borde) ALLTID gå före dig ifall det blir tal om att välja. tänk dig själv att vara ett barn där din förälder väljer en kvinna eller man före dig, jag har varit med om det och det önskar jag inte på någon annan.
3. ju mer du gör motstånd mot denna dotter ju värre kommer det bli. testa att bli kompis med henne, eller åtminstone respektera henne. att respektera innebär inte att göra allt hon vill utan att visa henne att hon gärna får vara i huset men under speciella regler som du och pappan kommer överens om (tider hon ska vara hemma, städa rummet, datatid per dag osv).
4. inse att huset inte bara är för dig och din man, det måste även få räknas som hem för dottern eftersom det är där hon har sin far. att tvinga en trettonåring att känna sig som en gäst i det hus där hennes far är, ja det låter bara fruktansvärt. det låter i princip som att hon är på ett tillfälligt hotell under en tillfällig semester, så ska det väl inte vara när ett barn är hemma hos en av sina föräldrar?
ett par bra lästips för dig är tex "familjen hoppsan" och "gummimammor, plastpappor och bonusbarn". ta dig även en funderare på vad det är du gett dig in på och om du faktiskt klarar/vill/orkar bete dig som en bra bonusmamma/extra vuxen eller vad du nu vill kalla det för för denna trettonåring, för just nu låter det inte som att du gör ett speciellt bra jobb.
Bluelight; Barnet i det här sammanhanget tycks vara du, inte din styvdotter. Jag tror aldrig någonsin att jag läst något så omoget! Ska din sambo välja dej och omtanke om dej framför att ta hand om sin egen dotter? Herregud, du är 24 år, vilket torde ha gett viss erfarenhet och mognad genom åren. En sexåring kan inte visa tacksamhet såsom du vill, en sexåring är nämligen ett BARN. Din sambos barn!!
Jag tycker inte du ska lämna din sambo. Jag tycker att HAN ska lämna DEJ.
Jag har nog aldrig heller läst nåt i denna klass.
alltså ursäkta mig men jag måste säga att du måste vaa det mest egoistiska styvmamma jag vet. Du får gärna ha din åsikt, men jag som binusbarn har en helt annan åsikt om detta.
Hur kan du ens komma på tanken att du vill att bonusflickan ska komma var tredje vecka för att du vill ha mer tid med din sambo? det skulle innebära att tösen skulle komma 2-4 dagar imånaden MAX beroende på helgerna faller in och du skulle ha resten av dagarna. Tycker det låter helt galet överhuvudtaget.
Varför är hans dotter gäst i erat hus? tänk om min bonusmamma hade resonerat så, då hade det aldrig funkat då vi är många syskon. Ens egna familj är väl inte gäst i sitt hem?
Skulle hon dessutom bara få komma var tredje helg för att du säger det, så kommer hon antagligen må sämre, känna sig ovälkommen, känna sig som en gäst och det är inte rätt mot henne.
Bara för att du är ny familjemedlem så ska väl inte allting ändras så drastiskt, du visste att han hade barn VH när du träffade honom.
Ska tösen inte få träffa sitt halvsyskon mer än var tredje vecka heller när ni får barn ihop? bara för att man inte är helsyskon så är syskonrelationen JÄTTTE Viktig
Jag anser att du ska ta och tänka om lite grann
Om han nu äslakr dig mer än vad han älskar sitt barn så kanske han inte ska ha delad vårdnad för det går ut över tösen....
Alltså jag tycker du och din sambo resonerar så j*vla dåligt