• MildaMaränger

    Vita hem del 6

     
    Välkommen till tråd nummer 6 , gamla som nya medlemmar!
    Vi fortsätter här att diskutera vitt, romantiskt, klassiskt, skärgårdstil, manhattan/upper east och så vidare.. Alla stilar är välkomna!

    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt ska ha ett ställe att prata om allt det vita. Självklart gillar vi också att ha detaljer i naturliga färger som beige, brunt och olika nyanser av dessa. Men basen är alltid vit och vi älskar att inreda med linne, ull, trä och bli blandar gärna nytt och gammalt för en personlig look. Vi fegar lite med färgerna men kan någon gång vara modiga att slänga i en ljusblå kudde hihi... Du är kanske är mindre förtjust i skrikiga färger och vill ha ett rogivande hem!
    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    VÄLKOMMEN!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html
  • Svar på tråden Vita hem del 6
  • Daggdroppen
    Lisa1981 skrev 2007-12-06 13:08:48 följande:
    Va roligt att ni tyckte att det va fint med bordet och stolarna. En fråga bara.Hade ni valt det ovala (blir det med iläggsskivor) eller slagbordet???www.englesson.com/catalog.asp...
    Slagbordet. Jag gillar inte ovala eller runda bord. Tycker det är svårt att duka fint då...
  • Hvita sinnen

    Fluffiga moln: åh en sådan underbar kamin!

    jullan: är du nervös?, Du kommer ihåg vad jag sagt om min blogg och din dator!!!???

    Hoppar in här lite, har lagt en bild på vår julgirlang i galleriet (kunde inte få in den här). Är supernöjd och ville visa upp den fler bilder finnas i min blogg: www.hvitasinnen.blogspot.com

  • juliah

    lisa, slagbordet!

    fluffis, vi har ikeas, har sprayat en vit, fyra kvar...blev riktigt bra!

  • Daggdroppen
    Hvita sinnen skrev 2007-12-06 13:11:26 följande:
    Fluffiga moln: åh en sådan underbar kamin!jullan: är du nervös?, Du kommer ihåg vad jag sagt om min blogg och din dator!!!??? Hoppar in här lite, har lagt en bild på vår julgirlang i galleriet (kunde inte få in den här). Är supernöjd och ville visa upp den fler bilder finnas i min blogg: www.hvitasinnen.blogspot.com
    Tack!

    Oj så fint ni har det
  • juliah

    Hvita, japp, men jag har en ÄNNU bättre grej på gång inför söndagen...vänta baraSkrattande

  • Daggdroppen
    juliah skrev 2007-12-06 13:12:10 följande:
    lisa, slagbordet!fluffis, vi har ikeas, har sprayat en vit, fyra kvar...blev riktigt bra!
     Jag funderade faktiskt på om man kunde göra det igår....

    Har du bild? Går in och ser efter....
  • juliah

    hvita, har redan spanat in din snygga girlang, var kommer vita korgen från, Bruka? Säg inte danmark eller Ilva...

  • Hvita sinnen

    FM: tack själv!

    jullan: nä så får du inte säga, blir ju dönyfiken! Men vad det än är (om det är något kul) så förtjänar ditt hem att visas upp gumman!

  • juliah

    hvita, haha nej, jag hade din blogg i åtanke...

Svar på tråden Vita hem del 6