Vita tråden del 8

För er som bor runt göteborg, snabba på
http://www.tradera.com/Vitlaserat_skrivbord_i_furu_saljes-auktion-67126664
Sötnöt,
Vi stog precis i samma fråga som dig.
Men vi valde det gamla. En gård just från 1909. Jag tycker personligen inte man kan få den där charmen i ett nytt hus. Men sen finns det ju mer fördelar med ett nytt hus oxå.
Men jag tror att man oxå ska tänka mer på läget på huset, och inte stirra sig blind bara på huset. Läger kan du aldrig byta, men man kan göra om det mesta i ett hus.
Men vi valde det gamla före det nya huset!
DLL,
Jaha är du färdig nu? Men hur fårt gick det då?
Sötnöt,
Just 1909 är ett år då många hus i Sverig fick sitt byggår. Vårat hus är egentligen äldre. Dom har hittat timmerstockar från 1700-talet i vårat hus, så det är påbyggt och ombyggt i hundratals år.
Vi har tyckats hitta ett hus som är i toppskick, egentligen ingenting som behöver göras. Utan bara efter tycke o smak, alltså lite VIT färg
Huset gick genom besiktning utan anmärkning, nått som är väldigt ovanligt på ett sånt här gammalt hus. Sen finns det ju alltid underhåll som måste göras, men det är väl därför man flyttar till hus *host
Vill bara skriva att jag har hittat en färg som går att måla på klinkers. Vet att det var flera som frågade efter en sån färg.
Vi ska ju måla vårat nya köksgolv vitt, hoppas hoppas bara det blir bra...fortsättning följer
MM
Ja det är massor, men det beror oxå lite på hur barnet ligger. För ibland kan vattnet gå och det kommer en del, sen åker barnet ner som en propp, men fort man gören rörelse så rinner det till igen...