Inlägg från: emmy840508 |Visa alla inlägg
  • emmy840508

    Mina två änglar

    Jag är en änglamamma till två små sen ett halvår tillbaka. Jag upplevde något som man tror bara finns i mardrömmar, mina barn blev berövade livet. Min snart fyraårige pojke och hans snart 2 åriga syster.
    Jag tänker använda denna sida för att skriva av mig mina tankar och funderingar. Om det är någon som tar illa upp så snälla säg till, jag e inte ute efter att röra upp några känslor.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-30 17:58
    Jag har tänkt på en sak ganska länge. Jag har aldrig vart troende. Alldrig trott på gud o vart ganska skeptisk till ett liv efter döden. Men efter detta....
    Jag e foirtfarande inte troende. Men, jag vill tro, att det händer nåt efter döden. Jag vill tro att Max o Saga har det bra idag, att de är tillsammans, att de inte minns det som hände, att de inte saknar mig, för att de delar livet med mig fortfarande. Jag vill tro det, o då tror jag på det. Jag tror inte att gud finns. Men jag måste tro att mina änglar är just änglar o har det bra idag. Lika bra som de hadde innan denna fruktansvärda händelse.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:46
    Länk till Max minnessida------www.tillminneav.se/showPage.php

    Länk till Sagas minnessida------
    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:47
    Vet inte riktigt varför Max sida inte gick att länka till men gör ett nytt försök.

    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-28 21:56
    Nu har jag skapat en blogg med urklipp från denna tråd. Endast det jag skrivit.
    Så den som vill läsa vad jag delat med mig av här kan gå in där, så ni slipper sitta och gå igeonom hela tråden. Jag rekomenderar däremot att gå in i tråden också. Det e fruktansvärt fina svar och reflektioner här.
    adressen är:
    www.maxosaga.blogg.se

  • Svar på tråden Mina två änglar
  • emmy840508

    Tack för allt stöd, det värmer något enormt, jag hoppas jag kan hjälpa någon av er lika mycket någon dag. Vad som hände.. Ja, som jag skrev så var det någon som berövade dom livet, samma person försökte även ta mitt liv. Jag överlevde mina egna barn. Tankarna går ju om att det e orättvist, jag har ju levt livet länge länge. Men de små har knappt börjat sitt. De hadde så mycket att uppleva. Så mycket kärlek att få och de gav enormt med kärlek. Hur kan någon villja små barn något illa.

  • emmy840508

    mamma till två pojkar: känns som att du vet vem jag e. O ja, det stämmer, utan min familj hadde jag inte klarat mig så långt. Familjen e enormt viktig i en sån här situation. Ta vara på era mammaor pappor och syskon. De vet vad du vill ha, vad behöver o de ger det som ingen annan kan el ser.

  • emmy840508

    Jag ska gå ut ikväll till några vänner o bli lite ompysslad. Men jag kommer vara här ofta o läsa vad ni skriver o skriva mycket till själv. Tack för allt stöd.

  • emmy840508

    God förmiddag på er alla. Jag har nu läst ifatt mig på vad ni skrivit. Jag läser varje inlägg noga o det berör mig så djupt. Jag skulle vilja svara på allihoppa, så att ni för ett personligt svar alla ni som bryr er stöttar o finns där.

    Jag hadde en bra kväll igår, mina vänner e helt fantastiska. Vi åt lite kräftor och satt o pratade mest hela kvällen.

    Ja, som ni skriver så är allt så ofattbart, jag vet inte riktigt om jag tagit in allt som hänt. Jag har ofta fått höra att jag verkar så stark, oberörd, o jag verkar inte sörja.
    Men, mäts sorg i tårar? Jag måste erkänna, jag har svårt att gråta inför andra, att bara släppa o gråta ut. Men, innom mig finns tårarna, jag förklarar det som att jag gråter innom mig. För hjärtat blöder ibland. Jag går ofta till barnens grav, när jag går dit själv så släpper det. Jag gråter o brukar sitta där hos dom o prata med dom tills det inte finns några ord kvar.
    Deras viloplats är så fin, den har jämt vart full av blommor och nu mot hösten så tänder vi ljus det lyser alltid minst två ljus, det e så fint. Det står leksaker änglar, gosedjur o massa massa hälsningar. Stenen har kommit också. Den består av två händer som håller upp ett stort hjärta. På hjärtat står det två änglar, tätt tätt ihop o fångar himlens stjärnor. Bredvid den står deras namn. Framför stenen står ett kort på dom som deras pappa ställt dit. Där kan jag minnas barnen o gråta.

  • emmy840508

    Så många vackra inlägg. Villket enormt stöd. Jag måste sätta mig o svara på vissa saker, det går inte att låta bli. Ibland går tankarna som någon av er skrev, att hur sjutton hadde det känts om någon av barnen avlidit av en sjukdom, hadde det kännts på samma sätt? El hadde det vart annorlunda? Spontant känner jag att det självklart vart anorlunda, men det hadde nog gjort lika ont. Ingen sorg är djupare än den andra. Så därför känner jag mig trygg i att prata med er som mist sina barn även på många andra sätt. Vi har olika uppleveleser bakom oss, men sorgen i hjärtat har vi gemensamt.
    Om barnen avlidit av en sjukdom el liknande hadde jag fått ta farväl, jag hadde inte lämnat deras sida om de vart så sjuka, så jag hadde antagligen vart där. Kanske haft de i knät el iaf fått säga att jag älskade dom innan de tog sitt sista andetag.
    Det som hände mina små var att de fick bevittna när jag, deras egen mamma blev misshandlad, villken skräck för ett sånt litet barn. Därefter få samma fruktansvärda upplevelse. När händelsen var över tog det ca tre timmar innan deras hjärtan slutade slå. Först pojken sen flickan. Jag var då påväg i helikopter till ett annat sjukhus. Jag fanns inte ens i samma stad el ens vid medvetande när barnen lämnade livet. Jag kunnde inte hålla deras händer deras sissta minuter.

  • emmy840508

    Jag skulle vilja skapa en minnes sida, för att skriva av mig, dela med mig o komma ihåg med bilder och ord. Någon som kan hjälpa mig med förslag på ställen man kan skapa något liknande?

  • emmy840508
    nonayti skrev 2008-09-28 17:44:28 följande:
    Lilla älskade emmy. Men jag tror ändå att du var där hos de. De kände din kärlek. ditt hjärta och själ var hos de.Ja som du säger, det finns ingenting som är värre än att förlora ett barn oavsätt på vilken sätt. Och ingenting ersätter de.Jag såg dig på kalla fakta och jag beundrade dig när du sa att du inte känner hat. Jag vet inte vad jag skulle känna men när jag tänker logisk så skulle man med hat bara skada sig själv. Man skulle bara bli bitter och ond. Och vad hjälper det, man får inte tillbax sina kära änglar.Många säger att man är stark. Jag brukar svara att man väljer inte att bli stark utan man tvingas till det.Jag skickar till dig många kramar och jag tänker på er varje dag.Noura
    Som du säger, vad tjänar det till att hata. Det upptar min tid och min kraft. Jag samlar kraft för att ta hand om graven, alla barnens saker, jag gör minnesalbum o försöker samtidigt komma tillbaka till vardagen. Jag tror att hon känner min avsky någonstans långt inne i hjärtat. Men inget kommer få tillbaka mina barn. Jag kämpar för att hålla dom levande i hjärtat o då finns det inte mer utrymme för hat.
  • emmy840508
    caliju skrev 2008-09-28 19:25:18 följande:
    Så många gånger har jag tänkt att om jag bara hade haft lite av de "rena" och goda tankar som du verkar ha.. Jag vet inte själv vad jag hade tagit mig till.. det är det som gör en så frustrerad. Vad f*n hade man gjort?! Jag förstår att man ju tvingas gå vidare, men om man då kunde göra det utan att resten av ens liv skulle förstöras av allt hat man känner. Du är en fin människa.. och det känns så skönt att få chansen att säga alla saker man så länge velat.
    Tack, det värmer verkligen att höra. Som du säger, ja man måste gå vidare, man tvingas att göra det. O jag har så många runt omkring mig som jag älskar och som älskar mig tillbaka. Så jag har mycket kvar att leva för, trots att mina två älsklingar som låg mig allra närmast i hjärtat e borta. Jag kämpar för att hålla de underbara minnen levande, att minnas den fina tiden vi fick tillsammans. Jag vet att alla föräsldrar tycker att deras barn är speciella, o det är ju så det ska vara. Det får ju varje individ att känna sig utvald. Mina barn var likaså, alldeles underbart unika. Så glad solstrålar. Alltid visade dom kärlek och lycka till livet. Jag önskar så att jag fått se dem växa upp.
  • emmy840508
    Hejhopp2 skrev 2008-09-28 18:04:03 följande:
    Jag undrar hur du gör för att orka stiga upp varje dag, för att orka leva? Jag är på väg att förlora ett barn, än så länge lever han, men han är mycket sjuk och mycket skadad. Jag gråter mycket varje dag pga att jag vet att vi kommer att förlora honom.Vad har du gjort för att orka? För att kunna se possitivt igen?
    Hej o tack för att du skriver till mig mitt uppe i ditt eget kaos.
    Hur jag orkar, ja ,man måste. Livet ger en inget val, allt fortsätter, o det e nog ganska bra, då kan man följa efter i sin egen takt på vägen tillbaka.

    Mina råd till dig är nog många.
    Men se till att ha människor du verkligen älskar runt omkring dit. Andra som vill visa sitt stöd som inte liggar lika nära i hjärtat kan också hjälpa till, med ett vykort med några tröstande ord, ett blommbud, en paj att äta till lunch el kanske en stor godispåse.

    Skriv när du inte kan få ut dina känslor i ord.

    Något du kan göra från o me nu som jag säkert tror att du gör jämt jämt, men det är kanske värt att säga. Jag ångrar att jag inte gav den där extra kramen, de där extra fina orden. Att jag inte satt kvar längre på kvällen och såg på min prins o min prinsessa när de sov tryggt i sina sängar.

    Se till att någon sköter marktjänst åt dig nu den sissta tiden. Så att du får ägna dig så mycket du vill och orkar till din lilla.

    Jag lider verkligen med dig. O jag beklagar från hela mitt hjärta. Skriv gärna om du vill igen. Jag kan försöka hjälpa så gott jag kan
Svar på tråden Mina två änglar