• Fridapida

    Smink smink smink!

    Här möts vi som älskar smink och allt vad det innebär! Diskutera fritt, tipsa om dina bästa produkter och knep, fråga andra om hjälp och tips, ordet är fritt.
    Alla är välkomna att delta, nya som gamla deltagare, det spelar ingen roll om din enda makeup-pryl är en torr mascara eller om du jobbar med din dröm, här pratar vi om det som enar oss - sminkintresset!

    Här hittar du massor av bra länkar till webshoppar och information i TS:
    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m30525759.html

    Här har vi föregående tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m36118235.html

    Mitt tips den här omgången är Urban Decays ögonskuggor! Jag köpte deras Box of shadows och kvalitén på skuggorna är fantastisk. En del är krämiga en del lite torra, men alla är pigmentrika. Jag kommer definitivt prova fler av Urban Decays ögonskuggor.

    Mitt andra tips är ett nygammalt. Jag har nu varit ute och virrat i mascaradjungeln snart ett år. Jag förstår inte varför. Jag hade en kanonmascara, varför lägger jag pengar på andra trots att jag är nöjd med Max Factors Masterpiece (både orginal och max)? Jag fullständigt älskar denna mascara. Så nu kommer jag hålla mig till denna (ett tag).

    Jag bloggar också... kolla gärna in.
    www.svalmarkskan.blogg.se
    Här är det mycket FOTD men ibland lite annat, men det är alltid skönhetsrelaterat.

    Så nu kör vi igen!

  • Svar på tråden Smink smink smink!
  • Duckan74

    Ah, så självklart! Jag ska prova att klippa den lite fast den är ganska så tunn redan.

  • trollsanna

    Albin 080509
    Tycker sminkningen var helt ok.
     
    Phantera
    Cliniques high impact mascara är den jag tycker bäst om. Den rekomenderar jag starkt.

    Längtansfull
    Tycker mina fransar också lever sitt egna liv ibland men jag försöker ''kamma'' dom direkt efter duschen för att dom ska vara någorlunda. Har tyvär inga bra tips. Hoppas du får till dom.

    Nu finns gårdagens ''make'' på bloggen
    http://trollsannasmakeup.blogspot.com/

    Tack Fridapida och Phantera för att det blev en fortsättning av den gamla tråden!

  • trollsanna
    Svar på #9

    Ursäkta alla mina stavfel. Har så bråttom när jag skriver och hinner skicka iväg det innan jag läst igenom och granskat det.

  • Albin 080509
    trollsanna skrev 2008-12-11 12:08:09 följande:
    Albin 080509Tycker sminkningen var helt ok. 
    tack=)
    Mamma till Albin
  • LMK

    Albin 080509 skrev 2008-12-11 10:28:09 följande:


    ris och ros på min sminkning som ligger i mappen smink i galleriet=)
    Tycker det såg fint ut. Mjukt & naturligt med brunt. Vill du ha mer effekt kan du prova att markera globlinjen lite högre & göra yttre ögonvrån lite mörkare. Det ger ögat lite mer djup.
  • Fluffguf
    Albin 080509 skrev 2008-12-11 10:28:09 följande:
    ris och ros på min sminkning som ligger i mappen smink i galleriet=)
    Fint, färgerna passar dig och det är snyggt lagt. Det är alltid svårt att kommentera så naturliga sminkningar eftersom det syns ganska dåligt
  • mjuik

    Fick hem ett erbjudande om Damernas Värld där man får Thickening Building Mascara från Laura Mercier som gåva.
    Har någon provat den?
    Det är väl Linny som är såld på Laura Mercier? Annars är jag helt ute och cyklar.

  • Fridapida

    Kajsan skrev 2008-12-11 08:32:06 följande:


    Jaja, från att tjuvläsa till att spamma Tubmascaran du hade provat FridaPida, var den annorlunda än kanebos 38 ? det låter ju som samma princip?
    Jag har själv inte provat Kanebo 38 men den är väl inte en "tubemascara" om jag förstått rätt? En tubemacara (om det är så man kallar dem) kapslar in fransarna, vilket inte syns skillnad på fransarna. När man tvättar bort så ramlar mascaran av som om den vore av gummi, den löses alltså inte upp. Det gör att man inte smetar ut den i ansiktet.
  • Fridapida

    Albin 080509 skrev 2008-12-11 10:28:09 följande:


    ris och ros på min sminkning som ligger i mappen smink i galleriet=)
    Den var fint och jämt. Jag förstår att du har satsat på en ganska ljus makeup, och jag tycker att det är fint.

    Jag har inget att risa bara rosa.
  • Fridapida

    Duckan74 skrev 2008-12-11 11:38:16 följande:


    Ah, så självklart! Jag ska prova att klippa den lite fast den är ganska så tunn redan.
    Försök att inte dra en linje utan att måla den bit för bit. Man kan sedan dra med en torr pensel för att jämna till. En eyeliner är sällan bara ett streck utan man får jobba fram en bra eyeliner.
Svar på tråden Smink smink smink!