• Midka

    Tråddödare igen....

    Tja.. har hört att den gamla är på väg att dö, så om vi ska fortsätta får vi ordna en ny. Får se om detta blir en "äkta" tråddödare

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-20 11:34
    Här är nästa tråddödare. Välkomna!!!
    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m49482360.html

  • Svar på tråden Tråddödare igen....
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-12-20 21:48:06 följande:
    Men nu menar du väl androgEEEEEn?
    Jaså, heter det så? Androgen?
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-12-20 21:51:00 följande:
    Alltså en blandning av man och kvinna?Fast nu pratade jag om utseende. Ta Ola Salo t.ex., han räknas som androgyn, men det är hans artistiska alias (troligtvis).
    Eller sångaren i Tokyo Hotel. Tog ett tag innan man fattade vad h@n var.
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-12-20 21:51:08 följande:
    Det var kvinnornas subjektiva upplevelse. Männen behandlades illa men tyckte att det var normalt. Kvinnorna behandlades bättre men upplevde det som jobbigt och tyckte det var jobbigt.Undersökningen visade så att männen var så vana vid att behandlas på det sättet ända från barndomen att de inte reagerade på det. Men kvinnorna hade inte råkat ut för den behandlingen förrän de var i 20-25-årsåldern och kom ut i arbetslivet.
    Ah, Ok. Men jag håller ändå på detta att väldigt många kvinnor råkar illa ut på arbetsplatsen just för att de är kvinnor.

    Te.x jag (igen), blev grovt sexuellt trakasserad när jag jobbade på Ericsson, som ju var ett mansdominerat område. De som det som något normalt. Även chefen var med på det. Och naturligtvis tog ingen mig seriöst när jag påpekade detta.
  • Jagbyttenick
    Scratchy skrev 2009-12-20 21:52:16 följande:
    Eller sångaren i Tokyo Hotel. Tog ett tag innan man fattade vad h@n var.
    Ja, det är ett bra exempel!
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-12-20 21:52:16 följande:
    Eller sångaren i Tokyo Hotel. Tog ett tag innan man fattade vad h@n var.
    Ja, finns många som är så.
  • Jagbyttenick
    Velour skrev 2009-12-20 21:54:34 följande:
    Ah, Ok. Men jag håller ändå på detta att väldigt många kvinnor råkar illa ut på arbetsplatsen just för att de är kvinnor. Te.x jag (igen), blev grovt sexuellt trakasserad när jag jobbade på Ericsson, som ju var ett mansdominerat område. De som det som något normalt. Även chefen var med på det. Och naturligtvis tog ingen mig seriöst när jag påpekade detta.
    Ja, jag fick ju höra att jag inte kunde kräva mer lön och/eller respekt som ung tjej. Och jag har verkligen blivit särbehandlad negativt ibland.
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-12-20 21:44:47 följande:
    På tal om manligt och kvinnligt!

    Den är så jävla bra!!
    Haha! Gillar slutklämmen om den ideala partnern...
  • Polly S

    smink, typ kajal, kan vara jättehett -säger den gamla syntharen.

    smink i allmänhet? njae, då är väl Eddie Izzard inte så het som kvinna iofs

    androgyna män/kvinnor tänker jag mig kan tilltala båda könen just på grund av att de har drag av båda.


    Velour skrev 2009-12-20 21:24:17 följande:
    Nä Jag menade allmänt. Jag tycker t.ex. att det är fult med killar som bär smink.
    Velour skrev 2009-12-20 21:25:29 följande:
    Typ såna androgyna män. Blääääääääääääääääääääääääääääää!!!
Svar på tråden Tråddödare igen....