• Svar på tråden Vi från Linköping! Del: 6
  • dinana

    Ah, fick en lösning nu som jag hoppas funkar till bilstolen.. Bara å se nu om den funkar... åker ju inte så mycket bil så vi håller tummarna för det nu så slipper vi byta stol på ett tag i alla fall. Många som rekommenderat Britax Hi-way.. så vi får se...


    Molly ?061216 (¯`°?. ¸.?°`¯) Leonard ?090519
  • Fru T
    dinana skrev 2009-11-23 21:11:26 följande:
    Fast vi har ju fyra hundra meter till lägenheten från parkeringen och vi får ju alltid gå å konka på en 16 kilos barnstol (inklusive Leonard då) därimellan eftersom Leonard alltid sover när vi åker bil och man har oftast massa packning med sig och då är det skönt att kunna ha en bilstol med hjul på som man bara ställer ner på parken och kan dra iväg med. Vill inte ha en fast stol i bilen för då måste man ju väcka dem när man är framme. Molly hade ju Leonards stol tills hon var ett år ungefär... så det känns lite snopet nu när den är alldeles för liten för Leonard redan vid sex månader (eller fem månaderkanske man kan säga eftersom han ba är fem månader egentligen). Dessutom kan man ju lätt ta loss stolen och flytta den till en annan stol vilket är ett superplus utan att behövakrångla med bälten å sånt tjafs. Det älskade jag med den stolen han har nu. Inte lika smidigt med Mollys stol dock för den sitter ju fast i vår bil. Cosmic Comfort S heter den.  Den vi har till Leonard heter Logico S med IsoFix.
    så mycke väger väll inte den stolen? vi har åsså den å så farligt tycker ja inte det är. det är jätteolika hur länge man kan använda babyskyddet, vissa kan ha den uppåt året å vissa mycket kortare tid.. har ni inte me vagnen när ni åker nånstans? vi har garage på andra sidan gatan, ja några hundra meter bort.. Ja bara längtar tills vi slipper kånka på stolen å bara har en fast i bilen men alla e vi olika å ja dom flästa barn somnar väll när man åker bil när dom e små, men ja känner att ja lika gärna kan väcka Mathilda när ja ska ta ur henne ur bilen istället för att bära in henne å sen vaknar hon så fort vi ställer ner stolen på golvet..

    å trots din son e förtidigt född så ska du väll ändå räkna från hans födelsedag när du säger hur gammal han e, eller ska du helatifen säga när han fyller år att idag är igentligen inte din födelsedag för du skulle ju fötts senare??
  • Leos och Vincents mamma

    Vincent somnar nästan alltid när vi åker bil, men då får man ju väcka honom, fast å andra sidan så vaknar han nästan alltid ändå när bilen stannar
    Leo somnar oxå väldigt ofta i bilen och det gör ju barn oavsett ålder.


    Stolt & lycklig mamma till Leo 050315 & Vincent 080325
  • dinana
    Fru T skrev 2009-11-23 21:47:20 följande:
    så mycke väger väll inte den stolen? vi har åsså den å så farligt tycker ja inte det är. det är jätteolika hur länge man kan använda babyskyddet, vissa kan ha den uppåt året å vissa mycket kortare tid.. har ni inte me vagnen när ni åker nånstans? vi har garage på andra sidan gatan, ja några hundra meter bort.. Ja bara längtar tills vi slipper kånka på stolen å bara har en fast i bilen men alla e vi olika å ja dom flästa barn somnar väll när man åker bil när dom e små, men ja känner att ja lika gärna kan väcka Mathilda när ja ska ta ur henne ur bilen istället för att bära in henne å sen vaknar hon så fort vi ställer ner stolen på golvet.. å trots din son e förtidigt född så ska du väll ändå räkna från hans födelsedag när du säger hur gammal han e, eller ska du helatifen säga när han fyller år att idag är igentligen inte din födelsedag för du skulle ju fötts senare??
    jag som älskar babyskyddet och att man kan ta det med. jättesmidigt när man skall till farmor å farfar och ba kan ställa ner bebisen på golvet och gunga lite... hatar verkligen att behöva väcka Molly och be henne att kliva ur bilen för att gå hem... med en uinge i famnen redan och sen massa packning... eller om man varit på maxi och handlat och har fem kassar att bära dessutom.

    han kommer alltid att vara en månad för tidig, likaså Molly och man skall enligt doktorn utgå från det datum som han är beräknad inte när han är född. så jag ser inte något fel i det. mathilda är väl sex månader på söndag enligt den räkningen.
    Molly ?061216 (¯`°?. ¸.?°`¯) Leonard ?090519
  • dinana
    dinana skrev 2009-11-23 21:53:33 följande:
    jag som älskar babyskyddet och att man kan ta det med. jättesmidigt när man skall till farmor å farfar och ba kan ställa ner bebisen på golvet och gunga lite... hatar verkligen att behöva väcka Molly och be henne att kliva ur bilen för att gå hem... med en uinge i famnen redan och sen massa packning... eller om man varit på maxi och handlat och har fem kassar att bära dessutom. han kommer alltid att vara en månad för tidig, likaså Molly och man skall enligt doktorn utgå från det datum som han är beräknad inte när han är född. så jag ser inte något fel i det. mathilda är väl sex månader på söndag enligt den räkningen.
    gäller ju såklart bara första året... sen kan man ju börja räkna från födelsedagen.....
    Molly ?061216 (¯`°?. ¸.?°`¯) Leonard ?090519
  • Fru T
    dinana skrev 2009-11-23 21:53:33 följande:
    jag som älskar babyskyddet och att man kan ta det med. jättesmidigt när man skall till farmor å farfar och ba kan ställa ner bebisen på golvet och gunga lite... hatar verkligen att behöva väcka Molly och be henne att kliva ur bilen för att gå hem... med en uinge i famnen redan och sen massa packning... eller om man varit på maxi och handlat och har fem kassar att bära dessutom.han kommer alltid att vara en månad för tidig, likaså Molly och man skall enligt doktorn utgå från det datum som han är beräknad inte när han är född. så jag ser inte något fel i det. mathilda är väl sex månader på söndag enligt den räkningen.
    fast det är väll när man ska räkna i vissa samanhang inte när man ska berätta hur gammalt barnet är, men ja är inte ett dugg insatt där...

    mathilda är född den 15e, 16 dagar över tiden.. hon fyller ny månad den 15e varje månad nån annan räkning håller jag mig inte till... så alltså blir hon 6 månader den 15e december på min lillasysters födelsedag
  • Fru T

    Leos och Vincents mamma skrev 2009-11-23 21:50:56 följande:


    Vincent somnar nästan alltid när vi åker bil, men då får man ju väcka honom, fast å andra sidan så vaknar han nästan alltid ändå när bilen stannar Leo somnar oxå väldigt ofta i bilen och det gör ju barn oavsett ålder.
    sån är mathilda me, vaknar när bilen stannar å gör hon inte det så gör hon det när man ställt ner henne på golvet å som bäst håller på att klä av sig själv
    dinana skrev 2009-11-23 21:53:33 följande:
    jag som älskar babyskyddet och att man kan ta det med. jättesmidigt när man skall till farmor å farfar och ba kan ställa ner bebisen på golvet och gunga lite... hatar verkligen att behöva väcka Molly och be henne att kliva ur bilen för att gå hem... med en uinge i famnen redan och sen massa packning... eller om man varit på maxi och handlat och har fem kassar att bära dessutom.han kommer alltid att vara en månad för tidig, likaså Molly och man skall enligt doktorn utgå från det datum som han är beräknad inte när han är född. så jag ser inte något fel i det. mathilda är väl sex månader på söndag enligt den räkningen.
    har vi mycket att bära om vi tex vart å storhandlat så kör vi bilen ända fram te dörren, lassar ut å sen så kör nån av oss bort å parkerar bilen när den andra tar hand om barn å kassar.. är ja själv å har lite att bära så sätter ja babyskyddet i vagnen å hänger ev kassar (fulla me kläder eller dylikt ) å knatar hem... har alltid den lilla vagnen i bilen.. så sen sätter ja bara ner barnet där iställe för babyskyddet, som förövrigt Mathilda inte ett dugg gillar så länge bilen inte rullar så att ha henne sittandess däri när hon inte åker bil är inget alternativ.
  • Fru T

    vill bara säga att du inte ska ta det som ja skriver som kritik! jag skriver vad ja tycker, tänker och gör. Vad en annan tycker känns bäst kan inte ja avgöra...
    Om du tycker det känns smidigt att lyfta ur en tung stol ur bilen varje gång å sen dra den på små hjul så får du självklart göra det, men att välja en stol för att du kan dra den på hjul eller sätta dig ner och gå runt å gemföra, klämma, känna å fråga vilken som passar er bil bäst, passer ert barn bäst å håller bäst säkerhet bestämmer du själv hur du vill göra.

    (ja vet vilken stol du pratar om å ja såg en stackars bebis dras i den på marknivå å skakades om å såg inte all spec bekvämt ut, inte heller spec säkert då hon gick över en parkering)

  • dinana

    Nej, jag vet vad du menar. Leonard sover alltid i bilen, vare sig den rör sig elelr står still... det jag dock saknar med en fast stol är ju det att den är så jobbig att flytta, om man till exempel skall ta mormors bil in till stan å handla och så måste man A antingen sätta barnet löst i bilen B be mormor stanna hemma med barnet C gå med barnvagnen till affären D flytta den fasta barnstolen till andra bilen, vilket tar minst en timme extra. Då är det grymt smidigt med et babyskydd som man ba kopplar loss och sätter fast i bältet i den andra bilen på... humm ... en minut?


    Molly ?061216 (¯`°?. ¸.?°`¯) Leonard ?090519
  • dinana
    Fru T skrev 2009-11-23 22:26:30 följande:
    fast det är väll när man ska räkna i vissa samanhang inte när man ska berätta hur gammalt barnet är, men ja är inte ett dugg insatt där... mathilda är född den 15e, 16 dagar över tiden.. hon fyller ny månad den 15e varje månad nån annan räkning håller jag mig inte till... så alltså blir hon 6 månader den 15e december på min lillasysters födelsedag
    fast jag ser ju mathilda som äldre än Leonard eftersom hon var beräknad två veckor innan honom.. så för mig så kommer hon alltid vara två veckor äldre.
    Molly ?061216 (¯`°?. ¸.?°`¯) Leonard ?090519
Svar på tråden Vi från Linköping! Del: 6