Bipolär/manodepressiv sjukdom, vi fortsätter i ytterligare en tråd 2
3 månader har snart gått igen.Tiden rusar fram
3 månader har snart gått igen.Tiden rusar fram
Idag när jag var på psyk för att hämta mediciner så satt vi och pratade som vanligt. Jag kom på att fråga om vi inte kunde gå ner till att jag hämtar medicin 1 ggn/vecka istället som nu, 2 ggr. Hon tyckte också det men skulle prata med min menlösa läkare för ett ok. Jag har kommit ur den djupa depressionen jag hamnade i när vi minskade antideppen och sen höjde tillbaka. Så, nu är jag tillbaka på upp och ner turerna men de är väl att föredra framför en så djup depp.
Skulle vara skönt att slippa ränna där hela tiden fast ssk som jag är hos är mitt största stöd igenom allt och hela tiden från början..(?) eller kanske sen jag blev utskriven förra året. Iaf, henne är jag inte beredd att släppa kontakten med men, 1 ggn i veckan räcker ju.
Långt inlägg om medicin hämtning.
puffar tråden..... va gör alla? Varför skriver ingen?
Fredag kvällar brukar vara lugna.
Säger godmorgon nu iaf.
Har planer för dagen som jag inte vet hur jag ska planera och jag kan ju inte börja ringa folk än. Kan ju skicka sms och att de ringer när de vaknar.
Hej så länge.
Äntligen börjar det vända uppåt igen. Det var länge sen jag kände mig så glad och harmonisk. Men det med lite fusk. Jag slutade ta Risperidon för att se om det hjälpte mot en sak men den är ju till för maniska toppar och det har hållt nere mina hypomana perioder och mina tvångshandlingar. Äter även antideprissiva mediciner. Har inget stämningsstabiliserande men jag har frågat om andra för att få bort dom två jag har nu.
Slappardag i dag, har tränat varje dag denna veckan. Idag blir de max en promenad!
Hemma igen från gbg turen, har haft det kanonbra, såå skönt att bara komma i väg.
God mat, biljard hela kvällarna å massa gott att dricka
är ganska seg nu men skönt att komma hem i allafall.