• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • Lappland

    Funderar på om vår son är mjölkallergisk eller om det är något annat som gör att han blir dålig i magen.

    Vår son 3 år har alltid varit mer eller mindre lös i magen, men sedan i höst då vi slutat med blöja så har han haft problem med att hinna till toan de dagar han är lös i magen. Det rinner ner till sockarna. På förskolan har han även kräkts några gånger efter de ätit mannagrynsgröt. Han väljer vatten framför mjölk till mat. Han har också blivit liten i maten, men han äter varje dag och har hitintills följt sin längd- och viktkurva.


    Efter att uteslutit mjölkprodukter i 4 veckor (råd från BVC) så provocerar vi med mjölk. Han äter mannagrynsgröt till frukost på förskolan och efter lunch bajsar han vattnigt (det var som att vrida på en kran i toan). Sedan är han ok i magen i 5 dagar innan han åter blir lös (detta efter en helg med mat som pannkaka och glass). Under de två och en halv veckor vi infört mjölk i kosten igen så har han haft vattniga diarréer 4 gånger och kräkts 1 gång. 


    Jag tänker att om han är allergisk mot mjölk borde han då inte vara dålig i magen varje dag han t ex druckit oboy eller ätit fil? Några råd?

  • Kavat

    Lappland. Ring till en Barnmottagning eller vc och be dem göra glutentester på honom. Typ idag. Det kan ta flera mänader sedan innan han får en ev. gasto. Vanligt att de beter sig så som du beskriver. Gjorde det själv innan jag fick min celiakidiagnos.

    Verkar som det finns kopplingar mellan gluten och mjölk i hans fall. Och det är inte ovanligt att man blir bättre på mjölkfritt när mm har celiaki.

    Men gluten får ni inte ta bort innan alla utredningar är gjorda eftersom han då kommer se frisk ut på proverna om han inte äter.

    Men var han bra när ni uteslöt mjölk så hade jag uteslutit mjölk i väntan på att få de andra testerna. Blodprov bör ni kunna lämna på direkten.

    Skriv gärna upp när det händer så du har en matdagbok på vad han ätit.

    Gå inte via Bvc är mitt råd, de verkar kunna för lite...

  • Kavat

    Mannagryn är vete som kokas med mjölk. Pannkaka är vetemjöl och mjölk.

    Så gluten/celiaki ska uteslutas.

    Att man måste vara underviktig och inte växa är en myt. Ofta hittar man de så men det är inte "ett obligatoriskt symptom".

  • Mandelskorpan

    Vet någon om det finns någon ersättning som är fri från mjölk, soja OCH majs?? Börjar bli desperat - sonen har ätit Pepticate men har nu börjat reagera på fler och fler saker, bland annat majs och han reagerar på Pepticaten, den innehåller maltodextrin av majs... Så nu har vi fått Neocate som "bara" innehåller glukossirap av majs.... Men jag är inte helt säker på att han tål den heller.

    Någon som har tips? Han är 10 månader.

  • Lappland

    Kavat och längtan 80. Tack för råd! Ska ta bort mjölken igen och även gå till VC och be dem ta glutentest. De senaste gångerna han haft diarré har det varit pasta till lunch /eller mannagrynsgröt till frukost (och mjölk). Men det är inte varje gång han ätit pasta han blivit dålig i magen. De hade inga bokningsbara tider så jag får gå på en drop-in tid i morgon.
     

  • LokesMammi

    Vilken jävla dag! Har nu varit en heldag på barnmottagningen. Började kl 9 på bvc för vägning o mätning. Han har ÄNTLIGEN brytit 10kg gränsen. hehe. 22mån o väger 10.1kg o är 81cm kort! =)

    Pricktestet visade fortsatt allergi på hans födoämnen, även allergi på hund o katt och pollen. Jahap, inte det jag ville veta. Typiskt! Nämnde för hans läkare att han fått i sig både mjölk o vetemjöl utan någon reaktion. Så nu ska vi inför mjölk o vete i kosten. Ena ämnet först! =) Så vi börjar med mjölk o har fått ett trestegs schema! Huadå! Jag ska ge mitt barn mjölk! *hjälp* Nämnde även att avföringen är helt "kajko" o att det finns potatisbitar i avföringen. Sa att jag varit allergisk mot potatis. "potatis är en ovanlig allergi" sa hon. Men eftersom jag varit allergisk mot det så tog vi blodprov på det. Ska även testa mot lever eller njure o något mer för o se om det är ngt av dom som gör att han står still i vikt. Ska även få en remiss o testa svetten för någon ärftlig men ovanlig sjukdom. Vilken pärs det var o ge blod. Skulle ta 3-4 rör ur armen. Aldrig mera. Hålla fast honom o distrahera. Åh va han skrek o vred sig. Min bebis! Gjorde så ont i mig! Fick två små rör. Behöver de mera blod ska de ta ur fingret! :/


    11/1-11 kom världens bästa bebis till oss <3
  • IdaVi

    Slinker in med en liten fråga till er specialister

    Vår son (2 år) har i perioder eksem/utslag över hela kroppen. Och det förvärras massor när han badar, då blir hela kroppen prickig/flammig och det ser ut att göra ont. Han kliar på det också och vi smörjer och smörjer med kortison och hudsalva (som jag helt förträngt namnet på). Någon som har några bra tips på hur man ska förbättra det hela och vad det kan bero på. Pricktester för drygt ett år sedan visade inget, lapptestet visade lite på vete. Men att det blir värre av vatten undrar jag vad det beror på?


    ~ Ida 21/10-08 & Ville 28/10-10 ~