• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • Blå Flygare
    strutenssyster skrev 2010-11-13 17:57:54 följande:
    Hej!

    Jag är ny här på familjeliv och hoppas mitt inlägg hamnar rätt!  Behöver hjälp och råd!

    Jag har en son på 6 och en halv månad som precis börjat med smakisar, har annars bara ammat. Att amma har fungerat toppenbra! Jag gjorde väl inte direkt som de sa på bvc utan lät honom smaka på hipps päronpuré först, vilket han gillade. Dock blev han rödflammig i pannan/tinningarna. Detsamma när han fick smaka päron/aprikos någon dag senare. (Bara någon tesked av båda sorter.) Då fick han istället smaka Sempers banangröt (4 mån) dagen efter. Då fick han nässelutslag i ansiket/halsen. Jag fick panik och ringde 1177. De sa att jag skulle åka in till akuten, vilket jag gjorde. När vi väl kom fram hade utslagen bleknat. De trodde det var mjölkallergi...och att det andra rodnaderna i pannan kan vara överkänslighet? Vad är skillnaden??

    Nu ska jag inte äta mjölkprodukter på två månader och han får inte heller äta något med mjölk.  Han har fått lite mosad potatis (han gillar det inte men hittills inga utslag/rodnader) och mosad banan (gillas bättre, ger heller inga utslag/rodnader än så länge). När han fick smaka yttepytte vispad grädde fick han ett nässelutslag på hakan. Idag fick han smaka mango och blev rödflammig (dock inga nässelutslag).

    De enda symptom han haft tidigare under amning är en kort period med grönt bajs, samt  nu på senare tid röda prickar/torr hud runt munnen (som bvc sagt är degelutslag).

    Jag är såååå orolig för min lille prins...

    Vad ska jag ge honom, vad ska jag undvika? Utesluta all frukt utom banan, eller fortsätta ge fast han blir röd? Fortsätta med potatis? Pröva andra grönsaker? Sluta helt med smakisar och helamma tillsvidare? Någon med likande erfarenheter som kan hjälpa? BVC är inte till stor hjälp. Läkaren sa i princip bara att  när du prövar mjölk nästa gång behöver du ju inte vara i ett flygplan eller på en båt.. ???!

    Kram// L
    Det låter bra att han just inte reagerat på amningen trots att du ätit som vanligt, då är han inte superkänslig iaf. Men en allergi kan förvärras, så läk har nog rätt i att du ska undvika mjölk i din kost framöver. Kanske försvinner den torra huden då om ni har tur. Undvik soja eftersom nära hälften av alla mjölkallergiker utvecklar allergi mot soja.

    Jag hade hållit mig till standardplanen vid introduktion av ny mat: först rotfrukterna, sen grönsaker, sen kan ni testa frukt. Alt börja med gröt, men då är problemet att de innehåller flra olika saker. En ny sak i veckan, inte mer så ni vet säkert vad ev. reaktioner beror på. Och börja med max ½ tsk första dagen och öka sakta under veckan upp till ½ dl. Efter en vecka kan ni ge fri mängd av det och samtidigt lägga till en ny smak.
  • Slippy

    Tack för tipsen. Va själv lite inne på att göra vetebullar med saffran i så jag kanske provar det. Brukar göra vanliga bullar utan ägg och mjölk och dom smakar lilka bra som "vanliga" bullar. Vi brukar ha dom på våra kalas och det är aldrig nån som känt skillnad. Nästan så att jag tycker att dom blir lite saftigare när man använder havredryck till och med. Får experimentera lite så får vi se vad som blir bäst. Lussebullar till lilltjejen ska det nog lyckas bli iaf

  • Dalkulla74

    Slippy: Jag håller helt med dig, jag upplever också brödet saftigare med havremjölken istället för komjölk

  • 2små2stora
    Dalkulla74 skrev 2010-11-13 21:42:09 följande:
    Slippy: Jag håller helt med dig, jag upplever också brödet saftigare med havremjölken istället för komjölk
    det blir saftigare med Havremjölken. Det är därför som det ofta står havreskållning med i ingrediensförteckningen på bakverk. Havrefibrerna binder vätska har jag för mig att en bekant som har kondiset i byn sa.
    ~~Michael -97, Joachim -98, Johanna -07, William 100904~~
  • Rasmus päron

    Tack Kavat gör bullreceptet! Bakade igår och det blev riktigt bra, både maken och lillen godkände resultatet..;) Idag blir det hallonfeepaj som efterrätt på fars dag!

  • JPL

    Nu var det iofs rätt länge sedan jag fick något svar på mina inlägg men jag gör ett försök till.

    Vi har i veckan gjort ett lapptest på treåringen. Av 10 testade födoämnen så har vi redan uteslutit 7. Jag var alltså intresserad av de tre som "blev över". Potatis, ris och majs. Detta eftersom vi ser att det är något som D får i sig regelbundet som han inte tål. Läkaren verkade väldigt fixerad vid de födoämnen som han bedömt som +++ (tex råg, havre och äggvita).

    Jag är mer intresserad av majs och ris som han hade ++ på. Enligt den här sidan räknas ++ som positivt resultat:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-7/b99793p1074702.html
    Men läkaren var helt ointresserad. Man kan ju ha olika bedömningsmallar men områdena var röda och lätt svullna, så det verkar stämma. Hur skulle ni ha gjort med dessa ++ födoämnen? Ta bort majskorn och majsmjöl och behålla majstärkelse? Riset känns inte så aktuellt att utesluta ... Leta vidare efter något helt annat?

  • Kavat
    JPL skrev 2010-11-14 10:41:15 följande:
    Nu var det iofs rätt länge sedan jag fick något svar på mina inlägg men jag gör ett försök till.

    Vi har i veckan gjort ett lapptest på treåringen. Av 10 testade födoämnen så har vi redan uteslutit 7. Jag var alltså intresserad av de tre som "blev över". Potatis, ris och majs. Detta eftersom vi ser att det är något som D får i sig regelbundet som han inte tål. Läkaren verkade väldigt fixerad vid de födoämnen som han bedömt som +++ (tex råg, havre och äggvita).

    Jag är mer intresserad av majs och ris som han hade ++ på. Enligt den här sidan räknas ++ som positivt resultat:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-7/b99793p1074702....
    Men läkaren var helt ointresserad. Man kan ju ha olika bedömningsmallar men områdena var röda och lätt svullna, så det verkar stämma. Hur skulle ni ha gjort med dessa ++ födoämnen? Ta bort majskorn och majsmjöl och behålla majstärkelse? Riset känns inte så aktuellt att utesluta ... Leta vidare efter något helt annat?
    Svarar vi dig inte?
    Jag känner själv att jag inte hinner med att svara alla som jag vill svara. Läser ofta när det ammas och blir ibland korta pekfingersvar och tänker att jag ska svara sen på många inlägg, men det finns dåligt med tid över och sen glömmer jag... Sorry....  Men påminn gärna!

    Ja, vi har ju lite misstänkt majs på sonen, men jag har inte vågat forska i det. Men han får inga eksem av majs, dock diarré om han äter majskorn (mer än någon matsked så är det kört). Har även tyckt mig märkas att han reagerar på den gula majspastan men att glutis går bra. Jag vet inte om den innehåller mer stärkelse i eller varför. Men jag har inte tagit bort majs helt ur kosten men bakar hellre på andra saker än majs osv. Kan ha majsstärkelse i t.ex men skippar helst majsmjöl och mer bovete, teff och ris i. Men som sagt jag vet inte om han är allergisk egentligen och så här funkar det i och med att han heller inte får eksem av majs.

    Angående provsvar så har vi väl konstaterat tidigare att olika läkare tycker olika. Och det är ju en bedömningsak. När vi gjorde patchtest när lilleman var ett år så dokumenterade jag det jätte noga och enligt mig (och Miralicias kommentar i länken) så var det utslag på mer än vad de tyckte när de kollade. Men om man jämförde med innehållet i "kopparna" så motsvarade utslagen i tex råg precis på den lilla fläck där råg hade legat mot hans rygg. Hela koppens yta var alltså inte täckt, men det var ju bara råg i knappnålsstorlek mot huden. Sen såg man tydligen att vete var jätte utbrett och spritt sig, men var inte där det mer i kanten (och enligt fotona som jag tagit där vete var), men hon tyckte inte heller att det var en sk. klockren reaktion så kontentan av det var att vi måste provocera och se om det funkar för man går alltid på reaktioner hos barnet.

    Så lita på ditt eget omdöme. Testa lite fram och tillbaks och se hur det går, men undvik majsmjöler om du kan och se om det blir bättre?
    Skitsvårt för man vill ju inte direkt ta bort ris och majs om man inte måste, men man vill ju inte att de ska ha ont. Obestämd
  • Kavat
    Angel Gbg skrev 2010-11-12 22:08:03 följande:
    Nu är jag så trött att jag bara vill gråta. Fick nyss veckobrevet från dagis och hittills har situationen denna termin varit en aning kaotisk men nu börjar det nå löjliga nivåer.
    Ibörjan hade vi inte en huvudlärare utan den rollen hade vi en lärarassistent som fyllde, en mycket kompetent kille (kallar honom B) som jobbar som resurs i alla klasser på förskolan. Assisterade honom var en tjej (vi kallar henne C) utan egentlig lärarutbildning eller så men hon var bra så ok. Tanken var att så snart rollen som huvudlärare fylldes skulle C jobba som assistent tis-fre och B mån.
    För 2 mån så fylldes rollen som huvudlärare av vi kan kalla henne A. Utbildad lärare men verkar osäker i sin roll. Rollen som assistent hade C.
    Efter A jobbat i 2 v så blev hon opererad så hon var sjuk i en månad. Då hade vi B och C samt säkert 4 olika vik. Bland annat kom D in en ung tjej men verkar ha huvudet på skaft.
    Sen så ändrades allt igen och C skulle jobba som assistent mån-tis + tors-fre och B skulle vara ons.
    För 2v sedan fick vi veta att C inte skulle ha klassen alls utan B skulle vara As assistent alla dagar.
    NU kommer mail igen...
    A jobbar alla dagar.
    B måndag, onsdag, torsdag eftermiddag och fredag
    C tisdag och torsdag förmiddag
    D måndag och onsdag

    Är det konstigt att inget funkar? Är det konstigt att dom går på knäna och C mår piss och inte äter eller sover? Jag blir så förbannat less så jag vill bara skrika!!! Om det ovan verkar kaos så kan jag säga att jag säkerligen missat en tur eller två i hur det varit så det är inte en överdrift utan bara det jag minns och vet till 100% men jag vet att jag glömt något.
    Fy vad tråkigt!! Man kan ju hoppas att de själva inser att deras byten och ändringar gör att det att det blir kaos. Hoppas verkligen att ni får det lite stabilare framöver. Hjärta
  • Kavat
    t0va skrev 2010-11-12 22:23:17 följande:
    Angel: tufft, jag fattar inte varför sånt ska strula så mycket. Själv har jag varit i den svängen som assistent i skolan och det ska alltid vara problem. Är så synd för de som lider är ju barnen, hoppas det löser sig för er. 

    En sak jag funderade på, när vi börjar med riktig mat åt theo är det viktigt att inte använda samma träskedar som vi har till matlagning osv? Än så länge är det ju bara mjölk som han reagerat på, vi har visserligen inte testat mer än lite gröt än så länge. Eller räcker det att man diskar sakerna?

    Idag har han varit så trött, han sov 7 timmar i sträck och sen 3 till och var bara vaken 2 för att sen sova 4 och somna när vi var på stan också i 2 timmar. Han som nästan aldrig sover mer än 1 timme totalt på dagen. Sambon funderade på om det inte kan vara för att gårdagen var så tuff för honom med mjölkprovkationen. Idag har han varit glad och pigg igen :D 
    Skönt att han är bättre igen.
    Angel Gbg skrev 2010-11-12 22:29:01 följande:
    Både trä och plast är porösa material så det måste vara egna för allergikerna. Även teflonpannor och andra nonstickbeläggningar är porösa
    Vi har faktiskt inte sagt till om det på dagis än. Alltså han äter på samma plasttallrikar som övriga nu, men frågan är om det är det som gjort att han reagerat?!
  • Kavat
    Rasmus päron skrev 2010-11-14 09:49:42 följande:
    Tack Kavat gör bullreceptet! Bakade igår och det blev riktigt bra, både maken och lillen godkände resultatet..;) Idag blir det hallonfeepaj som efterrätt på fars dag!
    Solig Vad bra!
Svar på tråden Allergitråden