• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • tes 75
    Tibell skrev 2011-02-25 07:48:19 följande:
    Tes: och de blir jätte goda kan jag tillägga! jag och lillan sitter och äter varsin nu :)
    underbart att höra! vår 11-månaders har börjat kväljas av morgongröten, & sonen äter aldrig mer än ett par tuggor av riskakorna eller risbröden, så mjukt bröd vore super att kunna ge dem. nu kan jag ju det!
  • miracle maker
    Tibell skrev 2011-02-25 07:48:19 följande:
    Tes: och de blir jätte goda kan jag tillägga! jag och lillan sitter och äter varsin nu :)
    Hur blir de i konsistensen? Allt bröd jag har bakat och köpt har varit så torrt och smuligt!
  • Tibell

    Det problemet har jag med haft.. Att de redan har smulat sönder innan första tuggan :(
    Men detta var riktigt saftigt :)

  • miracle maker
    Tibell skrev 2011-02-25 08:53:59 följande:
    Det problemet har jag med haft.. Att de redan har smulat sönder innan första tuggan :(
    Men detta var riktigt saftigt :)
    Underbart! Då blir det brödbak här idag
  • ELI 79

    Åh måste oxå testa. Det enda som funkat annars är tunnbröd som min mamma gjort.

  • tes 75
    ELI 79 skrev 2011-02-25 11:34:16 följande:
    Åh måste oxå testa. Det enda som funkat annars är tunnbröd som min mamma gjort.
    vad innehåller det tunnbrödet?
  • 2små2stora

    Var på ÖF idag och de hade stekt och kokat ägg till fikat men det verkar ha fungerat för W. De gör det i köket som ligger vid sidan av mellan köket och lokalen finns kapprumet med en stängd dörr mellan. Han har inte kräkts än. Så det verkar som om han reagerar på att man gör iordning ägg men inte när de väl är klara.


    ~~Michael -97, Joachim -98, Johanna -07, William 100904~~
  • mithrandil

    Ett sånt pussel ni alla har att lägga. Blir både imponerad av er och tycker synd om er som har så tuffa allergier att kämpa emot. Stackars barn som inte ens kan finnas i samma rum som man tillagar ett ägg! Men ni kanske börjar bli vana?

    Jag och min sambo pratade idag lite om hur vi tycker det fungerar för mjölkfritt för amanda. Lite svårt att veta när det gäller humör och sömn och sådär eftersom hon samtidigt blev sjuk, men vi kom på att hon har inte spytt ens en liten eller haft hård avföring sen några dagar efter vi slutade med mjölkprodukter. det kan väl vara ett litet tecken?


    Alexander 2009-03-11 -♥- Amanda 2010-06-23
  • LillSkruttet
    2små2stora skrev 2011-02-25 12:40:56 följande:
    Var på ÖF idag och de hade stekt och kokat ägg till fikat men det verkar ha fungerat för W. De gör det i köket som ligger vid sidan av mellan köket och lokalen finns kapprumet med en stängd dörr mellan. Han har inte kräkts än. Så det verkar som om han reagerar på att man gör iordning ägg men inte när de väl är klara.
    Låter ju lovande i alla fall. Jag blev så fundersam efter ditt tidigare inlägg ju....så jag kommer att få lov att prova igen här hemma. Ska köpa en anteckningsbok idag och börja matdagboken för Leo. Idag har han mått bra. Är som en helt annan kille när han mår bra. Glad och busig. Han sover lite längre stunder och är allmänt mer välmående. Är så underbart att se.
    Så jkag antar att han faktiskt inte reagerar på vete, trots utslaget på allergitestet. SKÖNT! För i morse fick han enagos mjölkfria banangröt och den innehåller vete bl a. Och han är bara superglad och go fortfarande.
    Tyra 21/3-2007 och Leonard 2/9-2010
  • Tibell

    Lillskruttet : vilken härlig läsning : ) man blir så glad när man läser om barn som mår bra.. Det är värt all möda med special anpassad mat !
    Vad hade han för värde på vete? Vore ju kanon om det funkar :) men håll koll på sena reaktioner.. Våran dotter reagerar med kaskadkräkningar drygt 3-4 timmar efter intag av vete. Astman och alla andra problem tar kanske 12 timmar. Så hon har rätt sena reaktioner på just vete ..

Svar på tråden Allergitråden