• ondar

    December Bebis 2010 :)

    Tusen tack för alla tummar Hjärta
    Skönt o ha några att prata med det om, har valt att hålla tyst om det inför mina vänner osv för då slipper man tjatet och frågorna om den inte har kommit snart utan kan överraska när den väl har gjort det istället:).

  • ondar
    linn78 skrev 2010-11-24 15:42:35 följande:
    Någon som köpt saker på ebay? Jag hänger inte riktigt med på hur det fungerar, kan iofs bero på att jag vill köpa från det tyska ebay och jag kan ingen tyska...
    Jag har vänner som har köpt massvis på tyska Ebay, kan fråga dem om info om ingen annan kan hjälpa dig:), bara nämn vad du funderar på så fixar jag det:)
  • ondar
    Emynem skrev 2010-11-24 15:43:30 följande:
    Nu lite äckelvarning från min sida.
    Var nyss på toaletten, undrar ifall en del av slemproppen börjat släppa eller om det var en skum flytning?.
    Har inte haft något problem med flytningar på senaste, har inte haft några rikliga alls utan bara de vanliga mjölkiga as always.

    I två dagar nu har jag haft mkt molvärk och många förvärkar och nu efter att jag varit på toaletten och ställde mig upp så kände jag att det blev lite "blött" så tog papper och torkade och där låg det som en ca 4-5 cm lång "snorlobba"!
    Blää, den var vit kanske liiiite åt det gula hållet och som en låååång slemtråd! 

    Så tänkte höra vad ni tror? Kan det vara en del av slemproppen?
    Förra gången så släppte en STOR del av slemproppen direkt så då var det lite lättare att urskilja den
    men det behöver ju inte bli så denna gång.

    Vad kan det vara om det inte är slemproppen?
     
    Det låter ju som slempropp, det man har hört den beskrivas som iaf:P
  • ondar
    linn78 skrev 2010-11-24 15:54:44 följande:
    En klätterställning till katten, katzenkratzbaum har jag iaf hittat att det heterFlört. Det finns många fina jättebilliga... Jag ska iväg och hämta en kise till sonen ikväll så jag tänkte att det kunde vara en bra julklapp till senaste tillskottet i familjen.
    -Hur vet jag att det är en seriös säljare?
    -Hur går betalning till?
    -Hur vet jag att dom skickar till Sverige?
    -Något annat jag bör tänka på?
    Jag kan ju som sagt ingen tyska mer än det man kan lista ut så det är lite knivigt...=) Jättesnällt om du kan få reda på lite detaljer.. Ta det lugnt bara, det behöver inte vara gjort idag!!
    Haha det köpte de därifrån också:)
    Han svarade så här:

    "det brukar st


    å om dom skickar till sverige annars får man skicka ett mail och fråga:), paypal är smidigast att betala med, seriösa säljare har många goda omdömmen, precis som på tradera =)"
  • ondar
    ondar skrev 2010-11-24 16:16:41 följande:
    Haha det köpte de därifrån också:)
    Han svarade så här:

    "det brukar st


    å om dom skickar till sverige annars får man skicka ett mail och fråga:), paypal är smidigast att betala med, seriösa säljare har många goda omdömmen, precis som på tradera =)"
    Den här köpte de förresten, av samma säljare och det gick jättefint:)

    cgi.ebay.de/KBD006-Kratzbaum-Katzenkratzbaum-Katzenbaum-div-Farben-/310273622905&hash=item483dbfc379


  • ondar
    Momalicious skrev 2010-11-24 16:55:43 följande:
    Lycka till imorgon ondar! Tänk att du kanske är mamma såhär dags imorgon! :)
    Hjärta tack!
    Hoppas du blir av med värken snart, inge kul alls o behöva ha ont när det inte leder nånstans ju:)
  • ondar

    Idag kom Pappan kvart över sju och så åkte vill Näl där en barnmorska kände hur bebis låg och sen kopplade upp mig till en ctgapparat igen. Bebis var aktiv som attans idag och sparkade i "micken" ungefär hela tiden;).


    Sen kom en läkare och vi pratade lite om hur jag känner inför ännu ett vändningsförsök osv. Jag sa att jag inte vill göra ett till eftersom bebis rör sig så aktivt så finns det inget som säger att den inte kommer vända sig igen och därför känns det som en onödig stressfaktor för mig och bebis.Det kändes itne som om hon tyckte som jag så hon gick och pratade med sin chef och denne höll med mig.


    En undersökning gjordes för att se om livmodertappen börjar bli mogen för förlossning, om den hade vart det hade de satt igång mig idag. Men nu var den inte det. dessutom tyckte hon att det var lite väl tidigt och sätta igång en förstföderska i V38+1 o jag håller med, bebis får gärna bakas ett tag till:). Så jag fick en ny tid för en ny sådan kontroll om en vecka.


    Sätter förlossningen igång av sig själv ska vi åka in så fort som möjligt och då vänder de bebis rätt. Så inget kejsarsnitt . Känns jättebra!


    De kollade på bebis i ultraljud, tyvärr fick jag inget se:( men hon sa att anledningen till att den kan röra sig så mycket är- som tidigare gissat, att den har så mycket vatten där inne i magen. Den ser absolut inte liten ut sa hon.


    Jag frågade hur jag känner skillnad på förvärkar och riktiga värkar och de sa att eftersom bebis inte ligger rätt så är det bättre att jag ringer och kommer in och så får de avgöra det då. Hade den legat rätt så kan man ju i lugn o ro vänta hemma men så är inte fallet nu eftersom den måste vändas om den inte vänder sig själv, och det tror ju jag att den gör när den är redo för det:)..

    Nu är det bara och vänta och se när bebis planerar att komma, hur många gånger till den där packade bebisväskan ska åka fram o tillbaks till Näl innan den ska användas

  • ondar
    Karttikeya skrev 2010-11-25 11:09:10 följande:
    Spännande ondar! Glad Förstår att det känns bra att inte få kejsarsnitt, haha.. Det är nog nästan min värsta mardröm! Så då vet du mer om en vecka då förmodar jag ^^ OM det nu inte startar innan vill säga. Vad hoppas du på? Tungan ute
    Hehe aa det var min med faktiskt men sen fick jag börja förlika mig med tanken när bebis vägrade lägga sig rätt. Men det kändes verkligen som en lättnad när de på sjukhuset inte ens nämnde kejsarsnitt idag:).

    Jag vet inte vad jag hoppas på =), man längtar ju nåt otroligt efter bebis och det här kanske låter märkligt, men jag längtar ännu mer nu sen min hund åkte till hundvakten igår. Honom får jag inte se förrän jag har kommit hem från BB och det e väääldigt tomt och ensamt här hemma nu. Så ju fortare bebis kommer ju fortare blir familjen samlad igen:).
    Men jag tror ändå att den kommer när den e redo för det så jag tänker inte stressa utan den får ligga tills den har lust att komma ut, känns bäst med den inställningen faktiskt:), då blir nog inte väntan lika plågsamt lång:).

    Undersökningen när hon kände om man va mogen/öppen eller ej var verkligen inte bekväm så oavsett ser jag inte fram emot den behandlingen igen. Uschanimej!
  • ondar
    Jaya skrev 2010-11-25 11:13:30 följande:


    Måste bara säga! Är såå glad! vann Denna Villervalla sparkdräkten på tradera nyss för 81:-

    Spännande Ondar! Hoppas på senast nästa vecka då?
    Ååå vad snygg:D. Ja 39+1 känns som en lagom tid att komma på :P
  • ondar
    Cissi7006 skrev 2010-11-25 11:32:40 följande:
    Ondar - nu är din bebis inte långt borta

    Undersökningen kommer att göra mindre ont när du börjat öppna dig.
    Å tack:D det var väldigt upplyftande o höra {#emotions_dlg.flower}
Svar på tråden December Bebis 2010 :)