• MajMamman08

    December Bebis 2010 :)

    Här e alla välkomna som plussat och ska ha bebis i December

    Hoppas vi kan följas åt i den långa resan som gravida och prata om allt mellan himmel och jord!!!!


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-06 18:41
    BF-lista för December bebisar

    www.familjeliv.se/Forum-11-233/m51802861.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-13 10:56
    Här kan vi presentera oss lite mer om vi vill
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m51935009.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-24 19:12
    HÄR KAN VI LÄGGA IN BILDER PÅ VÅRA FINA GRAVIDMAGAR!
    www.familjeliv.se/Forum-2-297/m52702886-3.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-26 22:27
    Gissnings tråd!!
    www.familjeliv.se/Forum-11-233/m53225868.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-26 10:56
    BF-lista
    2/12 Lallan (32år) 3:e och 4:e barnet, Uppsala
    3/12 Jenni78 (32 år) första barnet, Gävle
    5/12 Utomlands (32 âr) första barnet, España (men skâne tös)
    6/12 NhjärtaD (25år) tredjebarnet, Småland
    6/12 linn78 (32år) andra barnet (son-08) Skåne
    7/12 ÄlskarNova (25år) 2barnet (dotter-04), Småland
    7/12 linasmamma (21 år) andra barnet (05) Falun
    9/12 mamma smurfen (37år) 3e barnet(99-01), Göteborg
    9/12 LillSnurr82 (28år) första barnet, Linköping
    12/12 delifi2 (35 år) 5 barnet,Skåne/Trelleborg
    12/12 Willes Mamma 08 (27år) andra barnet son-08, Småland
    14/12 ullabella sekreterare (28 år) första barnet, Skåne
    17/12 Sandragumman (24år) Andra barnet (son-07) Boden
    17/12 Bippa (28år) andra barnet dotter-07) utanför Örebro
    18/12 Saliva123 (31 år) andra barnet (dotter -08) Stockholm
    19/12 Jaya (22 år) första barnet, Blekinge
    20/12 MFJG (25 år) andra barnet (09:a) Malmö
    20/12 malinsmurfan (32år) 3:e barnet (00 och 03), sörmland
    20/12 AnnaCL (27 år) första barnet, Uppsala
    21/12 2 barns mamma84 (26år) tredje barnet (05-08), Danmark Riktiga datumet kommer 30 nov
    23/12 Emelle (30) fjärde barnet (-99, -02, -06) Småland
    24/12 Emynem (24år) Andra barnet (Son-07), Borlänge
    25/12 Cissi7006 (40år) fjärde barnet (96-97 och 09), skåne
    25/12 Haligh (31 år) första barnet, Stockholm
    27/12 Småstadsbönan (25 år) tredje barnet (06, 09), Frillesås
    28/12 Majorima (22 år) första barnet, Kungälv
    28/12 Stefanie (23 år) Första barnet, Stockholm
    30/12 Momalicious (20 år) första barnet, Orust/Bohuslän
    1/1 Ludicrous (22år) andra barnet dotter-06, Småland
    5/1 alberta77(33år) fjärde barnet, Borås
  • Svar på tråden December Bebis 2010 :)
  • delifi2
    Luna02 skrev 2010-08-23 16:29:23 följande:
    Fick en ny barnvagn idag

    www.edberg-co.se/img/icandy/iCandy%20Brochure...

    Tack mamma
    jag älskar iCandy vagnarna, dom verkar så himla bra, skulle oxå vilj aha en sån fast syskonvagn, men vi har bestämt oss för att strunta i en syskonvagn och känner vi behovet av en syskonvagn så kommer vi köpa en, men med tanke på det liv vi lever så känns det inte som en ndvändighet just nu

    Hade dop för William igår ochd et får mina fogar betala för idag fy fasen vad ont jag hade i morse när jag vaknade, längtar tills på torsdag då jag ska på akupuntur igen
  • Emelle
    ondar skrev 2010-08-23 15:05:08 följande:
    Fick mitt sånt där "foglossningsbälte" på posten idag men jag tycker det e svinsvårt att veta hur det sitter för att sitta rätt?
    Det e ju bilder o sånt med på beskrivningen men tycker ändå det e svårt. Barnmorskan visade mig i torsdags men det minns ju inte jag idagSkäms.
    Så- det ska sitta under magen, på höftbenen men var på höftbenen? Högt upp, långt ner, mitten? Någon som vill dela med sig av en bild på sig själv med ett på kanske;)?

    Har haft besök av två vänner idag en snabbis, den ena tjejen i förhållandet är jag närmast med o hon har köpt massa fina saker till min bebisHjärta plus att hon även köpte med sig en gracovagn som funkar till mitt babyskydd åt mig på blocket som såldes i deras kommun (vi bor långt ifrån varann) hon vägrade låta mig betala den så fick den med. Så fick alltså vagnen Akta Graco Mirage Plus, ett jättefint babygym med ljus o musik inbyggt, en body med giraffer på, en vit body+hängslebyxor och en pyjamas, en barbapappafilt-jättemjuk, en barbapappa snuttefilt, två barbapappa tvättlappar, en mirandanalle med texten "with love" och en bamseCD med Bamses dunderhits som bebisen ska få poppa till när den e större:). E hon inte bara världens sötaste vän Hjärta, behöver kanske inte säga att hon längtar efter att bebis ska anlända:).
    Vad härligt det är med sådana vänner!
    Så skönt att du verkar ha människor omkring dig som verkligen bryr sig och vill ställa upp och stötta och hjälpa, även utanför familjen och så!

    Trygghet, både för dig o bebis!

    Ni skriver ju massa, hinner inte med!

    Nu har jag varit nästan ledig en vecka, hoppade in o jobbade en kväll i torsdags, det kändes direkt i kroppen, men va fan, allt går. Har ont i ruman idag, eller ryggslut/rumpa på vänster sida. Ligger på vetekudde o hoppas det ska gå över.
    Är lite avlastning åt en hund  så idag blir det promenader, på med foglossningsbältet o ut o knalla bara =)

    Bebis har börjat härja rejält där inne nu, den har några ställen den trycker på så det blir näst intill obehagligt. Men nu är det inte bara sparkar längre utan nu bökar den och man kan känna när den drar någon kroppsdel mot magen typ. Sambon har äntligen fått känna ordentligt också o han har blivit jättemysig mot magen =)

    Vi hade kräftskiva i lördags och oj så kul det är att se alla fyllesvin när man själv är nykter :P hehe
    Men ciderna luktade vääääldigt gott.. o jag är ju lite knäpp så jag tycker att det luktar supergott när folk röker, särskilt om dom sitter ute o man själv inne, så det bara kommer in lite rök.. mm =)


    Vad härligt att läsa att din sambo börjat intressera sig mer för magen! Kul! Gravid
    MajMamman08 skrev 2010-08-23 15:39:24 följande:
    Pust Snart flyttar vi...nämligen i helgen,men känns som om vi inte ens e halvfärdiga i huset! Ja,vi kommer o få ta mängder efter vi flyttat in. Huvudsaken att entreplan e klart (förutom nya dörrar o lister då,som vi får ta sen).
    Så får vi spackla o måla och lägga golv,nya lister o dörrar på övervåniningen efter vi flyttat in och sist men inte minst....när orken kommer tillbaka....hehe man då e la magen i vägen så då e man väl för klumpig istället!

    Känner mig osocial o utslängd från världen nu mera Hinner som sagt bara jobba,jobba o renovera o renovera!
    Skiten man har ska ner o sen ska den upp,haha!
    Blir nog inte flytt nu på många,många,många,många år! E så trött på o flytta nu! 3:e gången på 3 år...haha!

    I morron smäller de Då ska vi på UL (RUL)  och idag går jag in i v 25......HÄRLIGT!!!  Hoppas vi får veta kön denna gången. E såååååå sjukt sugen nu på o köpa o beställa massa fint till bebisBaby

    Ha de så fint tjejer så länge....så hörs vi mer när jag e tillbax från allt kaos,hehe!
    Körde förbi ert nya hus (eller förbi o förbi, vi var och vände däruppe på gatan då vi var där på ett annat ärende. Då såg jag dig och er lilla son i söta öronskydd! Hjälper pappa att snickra va )
    Lycka till på UL i morgon!
  • Emelle

    Har storstädat i dag. Både övre och nedre våningen.
    Det KÄNNS nu vill jag lova
    Mår faktiskt helt ok i graviditeten nu. Inte så farligt bara fogarna nu då. Är väl inne i glidarveckorna innan det riktigt tunga börjar!

    Nu börjar skolan för de stora i morgon med så nu är det back to routines igen. Sååå skönt! och tiden går ju ÄNNU fortare till bebis kommer!! Hjärta


  • SaraKlippan

    Hej Allihopa! 

    GUD vad ni skriver! Hinner inte med!

    Har inte varit så aktiv på sista tiden... inte kännt för att göra något alls! Känner mig lite smått deprimerad :(

    Ni skriver om hur bebis sprarkar o rör sig hela tiden... jag är i vecka 26 idag! Tycker nästan att de känns mindre nu än va de gjorde i början! Min sambo har inte fått känna riktigt än och jag börjar bli orolig! :(

    Kan det vara något fel? Varför känner inte ja så mycket som ni andra? Jag är ju en av de här som gått längst i graviditeten också!

    Känns jätte jobbigt :( Mitt deppiga humör blir ju inte direkt bättre :(

    Kram på er alla o hoppas att ni har de bättre än jag! 

  • Jessika82

    Hej på er. var tvungen att sjukskriva mig från jobbet idag.... fick samandragnigar... har haft svårt för att sova, så fort jag ska vända på mig så vaknar jag.

  • LillSnurr82
    SaraKlippan skrev 2010-08-23 18:54:08 följande:
    Hej Allihopa! 

    GUD vad ni skriver! Hinner inte med!

    Har inte varit så aktiv på sista tiden... inte kännt för att göra något alls! Känner mig lite smått deprimerad :(

    Ni skriver om hur bebis sprarkar o rör sig hela tiden... jag är i vecka 26 idag! Tycker nästan att de känns mindre nu än va de gjorde i början! Min sambo har inte fått känna riktigt än och jag börjar bli orolig! :(

    Kan det vara något fel? Varför känner inte ja så mycket som ni andra? Jag är ju en av de här som gått längst i graviditeten också!

    Känns jätte jobbigt :( Mitt deppiga humör blir ju inte direkt bättre :(

    Kram på er alla o hoppas att ni har de bättre än jag! 
    Kan det inte vara så att din moderkaka ligger i vägen för att du ska känna?

    Har också haft stunder då jag vart riktigt deppig och undrat varför jag inte kan vara lycklig när jag bär på ett nytt liv osv.. Men det går över, tror det är väldigt vanligt att man blir deppig när man hamnar i situationer som man inte riktigt har kontroll över och det är ju ett stort kliv att få barn..

    Hoppas att du snart mår bättre och du ska se att det nog inte är nåt fel på ditt lilla knyte i magen.. Men om du blir allt för orolig så ring och prata med din BM.

    Många kramar till dig!!
  • LillSnurr82
    Jessika82 skrev 2010-08-23 19:05:22 följande:
    Hej på er. var tvungen att sjukskriva mig från jobbet idag.... fick samandragnigar... har haft svårt för att sova, så fort jag ska vända på mig så vaknar jag.
    usch, jobbigt..

    Hoppas du kan sova bättre i natt!
  • Jessika82

    Jag har vilat en stund sen jag kom hem. så just nu känns det bra. jag hoppas oxå att jag får sova.

  • SaraKlippan
    LillSnurr82 skrev 2010-08-23 19:15:27 följande:
    Kan det inte vara så att din moderkaka ligger i vägen för att du ska känna?

    Har också haft stunder då jag vart riktigt deppig och undrat varför jag inte kan vara lycklig när jag bär på ett nytt liv osv.. Men det går över, tror det är väldigt vanligt att man blir deppig när man hamnar i situationer som man inte riktigt har kontroll över och det är ju ett stort kliv att få barn..

    Hoppas att du snart mår bättre och du ska se att det nog inte är nåt fel på ditt lilla knyte i magen.. Men om du blir allt för orolig så ring och prata med din BM.

    Många kramar till dig!!
    Nej moderkakan ska inte ligga i vägen... inte enligt RUL... men den kanske kan flytta sig?

    Ja jag har läst någonstans att det är vanligt att gravida blir deprimerade! :( Förstår inte varför man ska bli det! Man vill ju bara vara lycklig över det lilla livet man bär på!

    Tack för din omtanke!
    Ska till BM på torsdag så ja kan ju prata med henne då!
    Ska eventuellt göra köns UL också snart o då får ja ju se att lilla pyret mår bra då!
    Hoppas ja blir gladare då också!

    Kram 
Svar på tråden December Bebis 2010 :)