• MCT79

    Plus igen efter mf/ma

    Nu har vi beställt skötväska också......*trumvirvel*


    Väntar tvillingar! 32+2 idag!
  • MCT79
    SoMa72 skrev 2012-01-05 18:52:29 följande:
    Mabaja, V Ängby bor vi i nu.

    Min mage är ju stor åt sidorna och överallt. Man kan ju fetglömma att få ha en fin toppig mage som bara går framåt, nä'rå... Barbamamma - that's me!
    Jag satsar på bredd också! Det är det nya toppiga! Cool
    Väntar tvillingar! 32+2 idag!
  • MCT79
    Mamma till W skrev 2012-01-06 03:37:41 följande:
    snacka om att jag känner mig låst! lämnade in min telefon på lagning igår så sim-kortet ligger i plånboken!
    har ju en iphone så kan ju inte direkt stoppa in kortet i nån annan tele heller. skulle bara ta 2-4 v innan jag får tillbaka den.. och sen har de mage att bli sura när de inte har nå nummer att kontakta mig på när den är klar! jag då? enda sätt jag kan kontakta folk på är ju att lära mig skicka röksignaler!
    Ska jag hålla utkik mot Bålstahållet ifall du vill något då? ;)
    Cat79 skrev 2012-01-06 09:00:02 följande:
    Fy vad jag mår dåligt... trött, illamående.... Hittade mina band mot illamående/åksjuka så ska testa om dem hjälper. Sover dåligt då jag är konstant hungrig men ändå svårt att äta... Tur att Lovis är så nöjd o go så jag mellan varven kan slappa i soffan när hon leker.
    Låter inte roligt....  jag har haft tur och sluppit må såååå dåligt.
    Väntar tvillingar! 32+3 idag!
  • MCT79
    MissT skrev 2012-01-06 18:04:35 följande:

    I går förmiddag kl 11.23 föddes vårt Pyre efter en snabb förlossning. Hon vägde 3175g och var 51cm lång.


    Jag ringde in till förlossningen vid 7.30 på morgonen vilket läkaren sagt åt mig att göra. Var inställd på att åter få beskedet att det var fullt men det fick jag inte. Barnmorskan svarade att vi skulle skynda oss in så ingen annan hann före med skratt i rösten. Vi skyndade oss att göra oss i ordning, köra barnen till fritids och sedan bar det av till förlossningen för igångsättning. Kom nog in vid 8.20-tiden och fick ett rum direkt. Fick träffa "vår" BM och undersköterska och BM satte en kurva och vi pratade igenom kommande igångsättning. Vid 9 tog hon hål på hinnorna och saa att vi skulle ge det en timme och sedan sätta dropp om det inte startat innan det. Jag och maken tog en promenad vid 9.30 och strax därefter kom värkarna igång. De var täta från början pch gansak intensiva så v gick tillbaka. Väl på rummet hade jag ordentligt ont. När BM kom för att sätta dropp såg hon att det inte behövdes. Jag försökte andas genom värkarna, satte mig i duschen och undrade vad jag gett mig in på. Värkarna var ordentligt intensiva och täta. Hade stundtals 3st på 5 minuter. Började med lustgas när jag kom tillbaka in på rummet. Vid 11 undersökte BM mig och jag var öpen ca 5 cm och samtidigt väldigt mjuk så hon sa att hon kunde öppna mig mer än dessa 5 cm då kanterna nästan var helt borta. Provade att lägga mig på sidan och kände då hur hon trängde neråt. Fick vänd mig tillbaka till rygg för det gjorde så ont. BM stannade hos oss på rummet och berömde mig för hur jag skötte lustgasen och för att hon tyckte att jag kunde slapna av så bra mellan värkarna. Pyret fortsatte att pressa neråt och helt plötsligt känner jag ett enormt tryck neråt. BM märker att det är på gång men vi hinner inte ens få av mig trosorna ordentligt innan huvudet är ute. M ber mig försöka vänta på nästa värk men det är inte lätt för det trycker på av sig själv. Helt plötsligt är hon ute. Klockan är 11.23 och mindre än två timmar efter första värken har jag hemme på mitt bröst. Inga stygn behövs. Det gck snabbt och intensivt men jag klarade det. Jag fick inte panik fast jag kände att den var på väg några gånger. Jag tog mig igenom förlossningen och nu är vi hemma med vårt lilla underverk.


    Stort grattis!! Vilken förlossning! Wow! Snabbt, men vad skönt att du kände att du hann med!
    Väntar tvillingar! 32+3 idag!
  • MCT79
    MissT skrev 2012-01-06 18:09:03 följande:
    Tack Ja det gick riktigt snabbt. Är glad att jag fanns på plats på förlossningen.
    Det förstår jag! haha!
    Mamma till W skrev 2012-01-06 18:08:56 följande:
    Näst på tur är du MCT.. Hur känns det? =)
    Hahaha, jag vet inte riktigt... overkligt?
    Väntar tvillingar! 32+3 idag!
  • MCT79
    Mamma till W skrev 2012-01-06 18:16:00 följande:
    Du får nog vänja dig vid tanken! ;)
    Absolut... =)
    Väntar tvillingar! 32+3 idag!
  • MCT79
    qatteriin skrev 2012-01-07 09:33:24 följande:
    Japp, det kan det absolut vara - grattis! För mig brukar det hjälpa att lägga ca en msk hela linfrön i ett halvt glas vatten, låta det stå ca 10 minuter, och sen dricka. Det blir som gelé och är hemskt äckligt, men det hjälper oftast, ibland kör jag ett par omgångar på raken. Men det är viktigt att dricka mycket.
    Jag har hört att katrinplommonjuice är bra oxå, men har aldrig provat själv. Lycka till!
    För mig var linfrö i vatten ett säkert sätt att bli illamående och spy på....  Skrikandes
    Väntar tvillingar! 32+3 idag!
  • MCT79
    FruW skrev 2012-01-07 17:08:44 följande:
    Tack snälla för ert stöd! Det känns overkligt o förjävligt :(

    Jobbigt att behöva boka av inskrivningen hos bm, när jag äntligen samlat mod nog att boka... O ska ringa till IBF-kliniken på måndag, bokade ju av vår tid för bara några dagar sedan, dumt!!

    Nu vill jag att kroppen ska fatta och att det ska komma igång, lite jobbigt att bara gå o vänta.. Får återbesök i nästa vecka, så då kan jag få tabletter om jag vill. Någon som vet om det gör hemskt ont??

    Skitdag det här!!!
    Jag fick ju tabletter vid mitt MA i våras. Första dosen vid 8... hände inget... kom lite koagler vid lunch, fick andra dosen vid 13... kände inget... lite molvärk.... sen tredje dosen vid 19... samma där.. min kropp reagerade inte alls på cytotec.  Blev skrapad senare på natten.

    Jag har läst beskrivningar allt från "jag trodde jag skulle dö" till "mensvärk"... sen vad det beror på kan man undra. Olika hur personer upplever smärta?
    Minns jag rätt om du haft rätt jobbig mensvärk va? Du kanske skulle uppleva det mer som "mensvärk" i så fall..
    Väntar tvillingar! 32+4 idag!
  • MCT79

    Ja den karln skulle jag vilja sätta i en frysbox med hänglås...råka låsa och råååka tappa nyckeln...  Såg att han var polisanmäld nu dock...hoppas det leder någonstans.


    Väntar tvillingar! 32+5 idag!
Svar på tråden Plus igen efter mf/ma