Inlägg från: Jojo 85 |Visa alla inlägg
  • Jojo 85

    BF November,2010 DEL 2

    ThiCha skrev 2010-06-15 15:56:08 följande:
    Jo jag har några men får åka 4mil till närmsta som ja nu skrev in mej på. Bor utanför Uppsala o inne i uppsala finns det ju endel att välja på.
    Är dok nyinflyttad här så jag vet inte exakt vad som gäller här då det verkar skilja väldigt mycket från kommun till kommun bara!
    ok.. jobbigt..
    är det bm som inte är bra el gillar du inte det MVC:t alls? Man har ju alltid rätt att byta BM.
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85
    Catt skrev 2010-06-15 16:59:25 följande:
    Har varit på RUL nu på eftermiddagen. Allt såg fint ut och satt där det skulle sitta. Hon sa att hon tyckte sig ha sett vad det var för kön några ggr men att hon nu när hon ville ha det garanterat för att kunna berätta för oss så höll bebisen ihop benen. Hon försökte och försökte men såg ingenting alls. Hon sa att om vi ville kunde hon berätta det hon sett under undersökningens gång. Visst det går bra svarade vi, även om det inte var något vi skulle ta fasta på så att säga. precis när hon sagt att hon tror att det är en pojke så särade han på benen. Hon frös bilden och pekade ut pung och snopp. Så nog är det en liten pojke i magen alltid =).

    Både jag och sambon är jätteglada. Hade vi varit om det var en tjej med men jag tror nog att sambon i smyg är lite extra lycklig nu ;). Kul med en flicka och en pojke. Och underbart att allt såg bra ut. Envis bebis som låg helt fel först. Fick gå ut och gå, hoppa inne på toaletten och dricka 7glas vatten för att han skulle byta läge så att hon kom åt att mäta honom. Blev flyttad någon dag så nu är BF den 10/11 (om man går efter sista mens så var datumet den 14-15/11 och efter KUB 12/11). Så  han blev till när vi inte hade sex ;) med andra ord är han säkert lite större än vad han "borde vara" men några dagar hit och dit kvittar ju. de kommer när de vill ändå... ;)
    haha, va skojigt! Jag tror nog min man oxå skulle bli lite extra glad om vi får en pojke, men såklart blir vi oxå glada för vilket som. Vi får väna till förlossningen Jag blir väldigt nyfiken nu när så många av er fått veta, men min man vill vänta så jag får snällt ge med mej eftersom han gav med sej sist.
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85
    ThiCha skrev 2010-06-15 21:05:36 följande:
    Nej det är just Mvc, jag har alltid blivit omhändertagen av specialister så jag är väl aningen bortskämd men ja tycker verkligen att alla de bm ja haft har inte den kunskapen man önskar, och då har ja haft 4-5 stycken nu och från olika ställen till och med.

    På vanliga Mvc ska jag bara gå nu för att göra rutiner som mäta magen, lyssna på bebisen o ta blod trycket! På spec Mvc går ja för att göra viktiga ultraljud och planera förlossningen vilket ja denna gång kräver eftersom ja fött så pass stora barn (vilket ja vägrar igen)

    Men till handling så säger ja på inskrivningen då att jag får lite högre socker av min medicin så det är "vanligt" hon kollade sockret o tog blodtryck, allt var helt perfekt! inte högt eller lågt..
    Vi gick igenom att spec mvc skulle hålla koll o göra alla viktiga tester för att ja inte skulle tvingas föda ett stort barn till.

    Tar inte många dagar från inskrivningen på vanliga mvc att ja ska in för socker belastning, o efter den ska ja göra det ytterligare en gång någon eller ett par veckor efter...
    Ja o min sambo står som två frågetecken o förstår inte hur hon har kunnat bestämma detta när allt var bra...

    Har mailat till min spec mvc ang detta men har inte fått svar än om hur ja ska göra...
    tycker hela grejen är lite fult gjort.
    Konstigt av den BM att gå o göra så.. då bestämmer ni väl det tillsammans isf. All mödravård är ju ändå frivillig.
    Riktigt fult gjort!
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85

    hej!

    Jag är ledsen tjejer men idag orkar jag inte läsa ikapp Har åkt på en fökylning med täppt näsa (eller ska jag skriva "däbbd däsa"?) o halsont. Även huvudet gör ont ibland, som nu tex.
    Min läkartid missade jag för jag hade skrivt ner 11.40 ist för 10.40 Varför ringer dom inte o undrar vart man är? Satt 30 min med dottern i väntrummet helt i onödan, morr.
    Som plåster på såren shoppade jag lite åt både mej o dottern Mammakläder till mej - top o linnebyxa från HM. Sen gjorde jag oannkakor till middag, MUMS!! Blutsaft är oxå inköpt Så nu är jag bpå bättre humör.. imorn får jag åka in till MamaMia på Karlavägen för ny läkartid (fanns en avbokning).. annars hade jag behövt vänta till nästa onsdag o då vill jag gärna vara på landet.

    Hoppas eran dag varit bättre från början till nu


    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85
    Helen C skrev 2010-06-16 20:14:13 följande:
    Hej tjejer....
    Inte haft datorn på på hela dagen.... Idag har vi haft kalas för Albin, en väldigt stolt killen....
    Den bästa presenten va nog sparkcykeln som han fick.... Men han e väldigt nöjd med de han fick och nu e han 3 år.. Fattar inte vart tiden har gått. Måste de gå så snabbt....????

    Tösen har varit lugn, men e nog för jag knappt suttit still på hela dagen, men känner av henne nu när jag äntligen fått sitta ner....

    Om vi ska ha hus så blir de nog tegel... Är lättskött, me visst e trähus fina med.....

    Nu blir de soffläge och lite fotboll
    var hon inne för att föda el bara vändningsförsök. Det är ju alltid chockartat när det blir akut o komplikationer. Fick mamman vara vaken under snittet iaf? Hoppas dom kan njuta av sin lilla tjej o att chocken lagt sej el lägger sej snart.
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85
    Loppan11 skrev 2010-06-16 22:43:29 följande:
     Vilken tur att allt gick bra för er släkting! När vi var inne på vändningsförsök vid första graviditeten så var man ju på förlossningen och de hade även planerat för ett eventuellt snitt och personalen hade hela tiden kontakt med den operationsavdelningen som sköter sådant. Det händer nämligen lite titt som tätt att vändningsförsöken leder till kejsasnitt eller igångsatt förlossning. Det är därför det görs så sent som möjligt i graviditeten.  Jag hade fått information om detta innan så för säkerhetsskull hade vi en packad bb väskan med oss i bagaget.
    skönt att du fått förvarning om detta. Min väninna åkte in på vändningsförsök helt ovetandes om att det kunde leda till förlossning. Hjärthjuden började gå ner så då sa dom "ja, vi kanske måste förlösa dej här och nu".. "VA!?!" tänkte hon stackarn, men som tur var stabiliserades hjärthjuden o dom fick åka hem, sen kom han på BF ist
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85

    Idag har jag iaf varit på läkarbesök. Hos samma läkare som gjorde VUL på mej i typ v.36 när jag väntade josefine. Hon är lite speciell men väldigt rar Det blir som sagt tätare kontroller mot slutet o tillväxt UL i v.32. Hon var snäll o gav mej ett tjuvkik på bebisen  med sin UL apparat Hon mätte huvudet o enl det är jag 7 dagar kortare gången. Alltså v.16+2 ist för 17+2.. får se vad RUL säger efter midsommar oxå.


    Williams Mamma 070824 skrev 2010-06-17 09:02:46 följande:
    Nej dom åkte bara upp för ett vändningsförsök i tron om att dom skulle åka hem sen igen, och om det inte gått att vända att dom planerat in ett snitt, men nu brast ju moderkakan så det va ju akut, så jag tror hon blev sövd, nu handlade det ju bara om sekunder för att bebisen skulle överleva.
    Ja, är det så bråttom så måste man nog söva. Ryggbedövning tar ju tid att bara sätta.. när man sövs går det undan värre.
    Bisquit skrev 2010-06-17 14:28:19 följande:
    Hmm, försökte handla bebiskläder på lunchen. Men jag vet inte. Känner mig bara stressad och nästan panikslagen när jag ska göra det.... Men jag kan inte komma på varför?
    har alltid tyckt att det är roligt att gå och "nypa" i kläder i butiker. Men nu när det gäller mig själv så känns det så.... Ja jag vet inte. Stressad bara.

    Någon mer som känner likadant eller är det bara jag som är knäpp?
    Ja, eller inte stressad så , men ändå någon slags ångest.. vet inte varför.. jag måste verkligen känna "Åh, det jär bara MÅSTE jag ha" haha.
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85
    Sassa82 skrev 2010-06-17 21:42:47 följande:
    Va på RUL idag och tack och lov allt såg bra ut och mycket riktigt hade jag moderkakan i framkant därav att jag inte känner rörelser så ofta. Började ju känna säker förra veckan ibland och då skulle va alltså va i v. 17 då.  Blev tillbaka flyttat från 18+3 till 17+3 fast rätt väntat så va det med dottern också.

    Sen fick vi veta att det troligen är en lite lillasyster där inne
    Grattis till lyckat RUL  o till en troligtsvis liten tjej
    Jag har oxå moderkakan fram. Fast högt upp enligt läkaren Det var precis vad jag gissade med tanke på att jag känt rörelserna ridigare (antagligen eftersom det är andra grav o inte första) men mindre tydliga. Vid den här tiden (v.18 som jag trodde jag var i) kännde jag av Josefine väldigt tydligt. Jag minns att jag kunde känna hur hon sparkade på UL apparaten o hjärtlyssningsapparaten. Ni känner jag ingenting sånt.. lite påminnelse längre ner på kvällarna o ev mornarna kan jag få. Fast bara lite "dutt dutt" Med Josefine var det bestämda rörelser redan från början Hennes rörelser kände jag högre upp oxå. DÅ hade jag moderkakan lågt i bakvägg.. så jag antar att hon trycktes up o fram.. medan denna trycks ner o bak.
    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
  • Jojo 85

    Hej girls!
    Har varit på landet i 10 dagar utan dator o internet kommer nog inte har ork el möjlighet att läsa ikapp. Vi har haft det så härligt!

    Hoppas alla ni oxå haft det bra!?

    Imorn ska vi på RUL.. fast inte förrän på kvällen..


    Josefine 4 maj 2009 - jojossmultronstalle.blogspot.com/
Svar på tråden BF November,2010 DEL 2