Lilysmamma skrev 2010-06-10 12:44:07 följande:
Det är så jävla känsligt att tala om invandrare för folk är sjukt snabba med rasiststämpeln. (Jag tänker dock göra det ändå). MEN problemen i dessa områden kvarstår. Då kan man ju fråga sig varför. Kan man egentligen klandra någon för att dom inte vill bo där eller skaffar sig en tydlig uppfattning om invandrartäta områden och i och med det dom som bor där? Statistiken ljuger inte. Det bor mest invandrare där och det är bråkigare och mer kriminallitet än det är i andra områden. Vad beror det annars på om inte befolkningen som bor där?
Där jag växte upp fanns både svenskar, invandrare och andra generationens invandrare. Funkade hur bra som helst. Men när jag gick i högstadiet började det fler och fler invandrare i vår skola och det slutade med att man kallades för svennefitta eller svennehora bara man gick förbi någon i korridorerna. Det stör mig sjukt mycket! Ska man bli kallad för skällsord för att man är SVENSK i SVERIGE? Hur skulle reaktionerna vara om man kallade någon som gick förbi för turkfitta eller iranierhora? DÅ skulle det bli liv i luckan, det är INTE ok. Då är man självklart rasist. Men rasism åt andra hållet är ok eller? Att bo i ett land och gå runt och "spotta" på dess ursprungliga invånare är fan inte ok. Jag kan inte hjälpa att i dessa situationer tänka men flytta från Sverige då om det inte passar.
Men jag kan inte låta bli att undra var denna mentalitet kommer ifrån. Blir invandrarna verkligen så illa behandlade? För 14-15 år sen när jag gick i högstadiet var det ingen som tittade snett på någon för att den inte var svensk. Men det kom med åren tyvärr.
Handlar det om föräldrarnas inställning? Att dom egentligen är väldigt bittra att dom tvingats flytta till Sverige av olika anledningar? Sitter dom kanske vid matbordet hemma och snackar skit om Sverige? Barnen hör detta och tar med sig det ut i samhället. Blir dom illa behandlade? Kanske får dom inte jobb. Men många äldre anstränger sig inte ens för att lära sig svenska. Hur ska man då kunna jobba? Dom lever därmed på bidrag. Är det illa behandling? Finns något annat land som tar så bra hand om folk som har det dåligt ställt? Arbetslöshet gäller inte bara invandrare. Det finns många svenskar som heller inte kan få jobb. Som tvingas jobba för spottstyver. Är det mer "synd" om invandrarna? Har dom mer rätt till välbetalda jobb, även utan utbildning och behärskning av svenska språket?
Varifrån kommer inställningen till Sverige och svenskar? Är det en fråga om hönan och ägget? "Vi blir kallade kriminella/bråkiga så då blir vi det också". Eller kallas dom för kriminella/bråkiga för att dom är det? Jag undrar verkligen vad dessa ungdomar nu i Rinkeby tänker. Vad tänker dom MED? Är det ok att elda upp något som är till för barnen? Eller att överhuvudtaget tända eld på någon annans egendom. VAD är dom som gör att dom känner sig berättigade till detta? Jag fattar verkligen inte.
Drar absolut inte alla över en kam. Min bästa vän är muslim, min man är mulatt från USA, jag är själv andra generationens invandrare, jag har många vänner med ursprung från hela världen. Det är inte vad det här handlar om. Det handlar inte om ALLA invandrare.
Jag håller faktiskt inte med om man får en rasiststämpel så fort man kritiserar invandrare, du säger att du upplever det så, jag gör det inte.
Du säger att problemen i förorten beror på befolkningen som bor där, jag tror det handlar om ett missnöje som de flesta av oss inte kan se, något jag berörde i ett tidigare inlägg.
Visst, det finns ett välfärdssystem (som Roze just sa gör oss lata, vilket jag håller med om), men det är riktigt svårt att som icke svensk hitta sin plats i samhället, den diskriminering som många invandrare upplever syns inte utåt sett, man skriker inte efter dem på gatan, men man sätter sig inte bredvid dem på bussen, man tittar lite snett, man gör det svårare för dem på arbetsmarknaden och den svenska kulturen har en väldigt stark känsla av att göra rätt för sig, att klara sig själv, att inte vara en belastning.
Ja, invandrare som kommer till Sverige får hjälp, lägenhet, bidrag. Men that's it!
Sedan sitter de där...med en växande misstänksamhet mot det svenska samhället och alla "konstiga människor", man dras till de egna, för där kan man leva lite som man gjorde i hemlandet, utan att känna sig utanför.
Men man får aldrig ett bra grepp om hur Sverige fungerar.
Man går på SFI, där klasserna består av analfabeter, akademiker och våldtäktoffer på Valium, där alla förväntas lära sig svenska, typ lika snabbt, med ständigt nya elever.
Man kanske alltid arbetat, de flesta invandrare som kommer hit har aldrig varit arbetslösa tidigare, detta om något, bidrar till ett enormt missnöje.
Nej - man förstår inte alltid hur det nya landet funkar, speciellt inte de äldre. Jag tänker bara på min ursvenska pappa, hur extremt svårt han skulle ha det att t ex emigrera till, ja säg Japan, han skulle sätta sig på tvären direkt.
Men undersökningar visar, att för varje generation, minskar brottsligheten (denna statistik finns hos BRÅ), ökar utbildningen och man blir mer och mer integrerad.
Froskning visar också, att man tenderar att knyta an till sin kultur och religion ÄNNU mer i det nya landet, än i hemlandet. Kan ju dra en parallell om utlandssvenskar som öppnar butiker med filmjölk och knäckebröd (fast de aldrig riktigt gillat det).
Till viss del kanske man också blir bortskämd.
Man märker att Sverige inte ställer så mycket krav, det går att göra lite som man vill, så man gör det, för man är missnöjd, arbetslös, känner sig utanför och kan aldrig riktigt bli svensk...om man nu ens vill det.
Att saker utvecklas till så hemska saker som i Rinkeby nu senast, måste man givetvis ta tag i, förstå och motverka.
Och som sagt, det du säger om rasism, pratar jag lite om i ett av mina inlägg...ska kolla numret, läs det gärna och kommentera.