Att bo i invandrartät förort.
Nya upplopp i invandrartät förort: www.expressen.se/Nyheter/1.2017498/brandattentat-mot-polisstation Vad säger ni, vill ni bo på en sån plats?
Nya upplopp i invandrartät förort: www.expressen.se/Nyheter/1.2017498/brandattentat-mot-polisstation Vad säger ni, vill ni bo på en sån plats?
Finns ett "invamdrarområde" som är ganska ökänt i min stad. Det sägs att folk alltid eldar och blir våldtagna om kvällarna. Haha.
Jag har en vän som bor här, hon har aldrig märkt det. JAG själv har kört igenom området massor av gånger mitt i natten, särskillt på helgerna och det värsta jag sett är en gammal tant ute med sin hund.
Om dagarna är barnfamiljerna ute på gården och leker, det är verkligen människor från jordens alla hörn, och det gör mig så glad. Alla är trevliga mot varandra, alla barn blir vänner. Ska det inte vara så?? Så vill i alla fall jag ha det när jag får barn.
Det ända dåliga med området är ryktet, och de förbannade jä*la fallfärdiga lägeheterna! Rusta upp dem för bövelen!
Jag bor i Södertälje och skulle aldrig byta bort det..Trivs bra med alla invandrare och svenskar.
jag bodde i hovsjö, södertälje en tid och jag kan säga att det var fan misär.
jag och killen var enda svenskarna på iallafall vår gård.
det var stenkastning etc etc.
pratade för ett tag sedan med en jättetrevlig busschaufför som bott i hovsjö, han var själv invandrare och sa det att det är ett förjävla område. helt förstört.
nu bor vi i västerhaninge, betydligt bättre. mycket lugnare.
så nej. aldrig igen.