• mallanis

    Vi över 30 som längtar efter första barnet

    Finns det fler som är över 30 som försöker få ert första barn?
    Här kan vi som längtar efter att få pluss på stickan och äntligen få en knodd och titeln förälder prata!

    Kanske har ni precis upptäckt att den berömda klockan gör sig påmind eller så har ni försökt ett tag och vägen dit kanske inte var så spikrak som man hade hoppats på.

    Vill ni göra sällskap? Diskutera smått som stort och peppa varandra tills vi förhoppningsvis sitter där med en liten i famnen!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-01-04 12:31
    Fortsättningstråd för oss 30+ are som plussat, här kan vi fortsätta babbla:

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m56466903.html

  • Svar på tråden Vi över 30 som längtar efter första barnet
  • ceke
    Polarlantis skrev 2011-01-06 19:08:35 följande:
    Hahaha! Han är ju för kul :)
    Fortsätt tro att det är biverklnignar så håller jag tummarna för något annat...säger inte vad Flört
    MMmm. alltså, jag har haft på tok för mycket spottings för att våga tro nåt annat.. och det är ju 7 dagar kvar till BIM.. så väntar mig att fortsätta med dessa förhatliga spottings, för de avtar inte direkt, snarare blir rikligare och rikligare, tyvärr. Men självklart vore det toppen om du har rätt!
  • Kekke

    att sova på soffan är juh bara skönt juh.. det är inget straff.. det är en belöning.. få sova med tvn på..

    men nu har du sagt att jag får lösa in en check när jag vill.. tack älskling..
    klart jag ändrar spelreglerna när jag kan.. kan man utnyttja reglerna så ska man göra det..

  • Polarlantis
    ceke skrev 2011-01-06 19:17:51 följande:
    MMmm. alltså, jag har haft på tok för mycket spottings för att våga tro nåt annat.. och det är ju 7 dagar kvar till BIM.. så väntar mig att fortsätta med dessa förhatliga spottings, för de avtar inte direkt, snarare blir rikligare och rikligare, tyvärr. Men självklart vore det toppen om du har rätt!
    Jag vet inte hur man låter bli att hoppas heller?! Det är ju assvårt! Sluta tänka på det my ass säger jag bara, pust!

    Kan ju inte helt sluta hoppas på att det är ngt iaf för att jag inte fått mens ännu och trots att kroppen säger att ÄL är på g...har bundit en massa vatten i kroppen och så klart gått upp i vikt så om det ska vara på det här viset får det faktiskt vara något där! MORR!!! Får väl se om det blir att ta ett test...men som sagt för tusende gången, tror ju inte det är något...ååååhhhh man blir ju galen!
  • Kattflickan

    Ha,ha..våra killar kanske skulle behöva en egen tråd "Männen till kvinnor över 30 som längtar efter första barnet". Min sambo hälsar att han tyckte synd om dig när du var magsjuk!

    Vem som ska massera vems rygg här vet jag inte, vi är krymplingar båda två, min rygg håller på att gå sönder.

    Ceke, hur kan du vara så säker på att det inte är nåt? Hoppas det är ett pyre på G.

    MariaF79- Grattis till din unge man! Min sambo är ett par år yngre han med, fast över 30 är han.

     Seriöst, hur många lådor med serietidningar från 70-talet ska man spara? Jag försöker rensa i källaren.

    Millan 

  • ceke
    Polarlantis skrev 2011-01-06 19:21:45 följande:
    Jag vet inte hur man låter bli att hoppas heller?! Det är ju assvårt! Sluta tänka på det my ass säger jag bara, pust!

    Kan ju inte helt sluta hoppas på att det är ngt iaf för att jag inte fått mens ännu och trots att kroppen säger att ÄL är på g...har bundit en massa vatten i kroppen och så klart gått upp i vikt så om det ska vara på det här viset får det faktiskt vara något där! MORR!!! Får väl se om det blir att ta ett test...men som sagt för tusende gången, tror ju inte det är något...ååååhhhh man blir ju galen!
    Fast faktiskt.. den dag mina spottings börjar är värre än den dag mensen börjar. För spottingsarna säger ju liksom att "nä, din kropp funkar inte dena månaden heller, så nu blir det inget"... Så för mig är de västa dagarna de första efter ägglossning, inte BIM. Så mitt hopp sitter mer i att tiden ska gå fort och vi ska komma förbi mens och till nästa ägglossning igen..

    Humdadumm... undrar om jag ska ta mig upp ur sängen, sätta på mig kläder och gå ut o skotta. Undrar hur mkt det har kommit idag.. tror på ca 15-20 cm. Suck! Om nån har en snöslunga till övers så vet ni vart den ska!!!!
  • Kekke

    :)
    skönt att vi killar håller ihop iaf..   :) skönt att vi kan tycka synd om varandra när ingen annan gör det  

  • ceke

    Polarlantis: Jaa, det där med att sluta med piller va spännande kroppsligt sett. Har ju alltid hört att man får större bröst av att börja med dem, men inte av att sluta! Jag gick också upp lite när jag slutade. Däremot vet jag inte om det var själva slutandets fel eller semesterns. Höhö...


    Men, jag gick ju ner i vikt för ett par år sen och då följde även bh-storleken med från F till DD eller E.. Men sen jag slutade har den ökat till ursprunget igen. Som tur är har inte resten av kroppen följt med lika mkt! 2-3 trivselkilon, men en del av det sitter nog i kupstorleken! Och för tillfället så är de nog snart större och tyngre än nånsin. Haha

    Förra hösten köpte jag en torsolett inför bröllopet i somras (klänningen skulle sys efter den) i 65F. Den blev dock alldeles för stor tills sommaren och fick lägga in silikoninlägg i kupan för att fylla ut den till slut. Använde den för ca 1 månad sen och då vällde det över utan inlägg. Och nu.. tja, nu skulle jag nog inte vilja försöka!

  • ceke

    haha.. oj va jag spammar tråden nu!

    Vi kanske skulle ordna en weekend alla i tråden o ta med oss våra gubbar så får de prata av sig om oss knasiga tjejer som hoppar på dem i tid o otid

  • L Maria

    Min käre make har också varit sjuk nu, förkyld och feber och jag frågade om han hade ställt upp om äl inträffat under de dagarna, men han ville inte spekulera i det...
    Han var ju trots allt i princip döende...

  • Kekke

    MariaF79: med andra ord så kanske han inte ställer upp jämt då..  :)

Svar på tråden Vi över 30 som längtar efter första barnet