Magbilder BF maj 2011
Hej alla!!
Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!
Lägger in det första
![]()
V 11
Hej alla!!
Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!
Lägger in det första
![]()
V 11

De senare 3 bilderna är tagna idag.
Jag tycker att jag växer mycket konstigt. Bröstkorgen har växt ofantligt mycket och där uppe verkar det dessutom lägga sig en mest fett. Mitt på magen, vid naveln, går det in på ett konstigt sätt.. Någon som vet varför? Är det bara en valk eller ligger livmorden lite knasigt?
Dessutom har jag en kostrådgivare till morsa som inte alls har uppfattat konceptet "slappna av under graviditeten". Enligt henne lägger jag på mig onödigt mycket.. Jag vet inte alls. Vad tror ni? Har gått upp 5kg sedan inskrivningen men kanske 10kg sedan graviditetens början.
Jag var något underviktig innan jag blev gravid, så barnmorskan tyckte inte alls att det gjorde något att jag gick upp ~5kg innan inskrivningen V 11.
Ääääsch, svara på mina nojiga frågor om ni vill och kan.
I vilket fall fick ni lite fler bilder. :D
Jag är överlycklig och bebisen i magen är tokigt aktiv, så man ska verkligen inte hänga upp sig på småsaker.
jakeline: Jag hade mycket tights och strumpbyxor i början eftersom att jag inte fick plats i mina vanliga byxor och inte nöt byta till graviditetsbrallor så tidigt. De slutade nog ganska så exakt mitt över naveln kan jag tänka mig och så sitter de ju åt en del med.... Hoppas verkligen inte att det ska envisas med att vara så för alltid!
Tack!
Tack!Idag går vi in i vecka 28. 


vecka 29!

vecka 29!


Ligger på 69kg alltså 6kg+ sen inskrivningen.
Ska nästa vecka till barnmorskan och mäta SF igen.
Sist ja var där i v26 hade ja 25cm.
Men de e nu som magen växer som mest känns de som.
Ni är alla så fina runda och goa... oh så mysigt!!!
Oj vilken förstorning utav bilden... borde kanske ha minskat lite hihi :D
