Magbilder BF maj 2011
Hej alla!!
Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!
Lägger in det första
![]()
V 11
Hej alla!!
Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!
Lägger in det första
![]()
V 11
gör de ont efteråt man satt in den också, eller just bara stunden den sätta fast?
Wilbur är sju veckor och jag har ännu inte fått tid för efterkontroll men det brukar väl vara 8-12 veckor efter? Men han ska skrivas in på nytt bvc på torsdag (vi har flyttat) och då skulle jag få tid för hans läkarkontroll och min efterkontroll. :)
Wilbur älskar sitt bi som han fick i Liberoväskan, jag har beställt inte mindre än tre Lamazedjur till honom. Jag har dille på dem. :) Haha

Jag var på efterkontroll i veckan och fick utskrivet nuva ring vilket jag även hade innan jag blev gravid! Det känns bra med dom då hormonerna inte går genom magen utan koncentreras dit dom ska och hör hemma! ;)
Nostalgitripp: Agnes älskar också Liberos bi! Hon ligger alltid och pratar med det när hon är vaken i vagnen :)
Läst att man kan få mer/större blödningar med kopparspiralen o med den andra att mensen kan försvinna helt.
Jag har alltid ätit piller innan med, men med första barnet tog de flera år att bli gravid men nu denna gången gick det oerhört fort.
Dock vill vi inte ha en eventuell trea förens om ca 3år så då känns de kanske bättre med spiral istället. Inga piller man råkar glömma tex.
Man kan få större blödningar. Jag har dock inte märkt någon större skillnad, och jag har relativt riklig mens annars också. Tror det där är olika. Men jag tänker inte ha några hormoner ändå. Har läst om andra biverkningar som påminner om de man får från minipiller med hormonspiral och eftersom jag inte klarade minipiller så vägrar jag ha sån. Jag kanske är lite överdriven, men jag blev negativt påverkad av piller så jag vill inte vara med om det igen...
Här ringer bm upp ca 3 v efter förlossning, vilken de får info om via datorn. Då bokar hon in en tid ca 8-10 v efter fl. Ska dit i veckan som kommer pga semestertider. Men Emma blir ju 8 v på fredag så det är ju inte alltför tidigt. Tror jag ska välja cerazette. Hade dem mellan barnen och mådde kanon. Måste ju bara komma ihåg att ta dem
Annars blir det nog hormonspiralen.