• Poppee

    Aprilbebis 2012

    Längtan efter 3 skrev 2012-01-31 14:36:18 följande:
    Jo läcker gör jag verkligen... Måste ha bh och amningsinlägg på natten :( Bara att vänja sig... ;) Men visst där blir fläckar på lakanen ändå :(
    De e inte de diskreta fläckarna iheller för när de torkar blir de typ ''stela''
  • Poppee
    Längtan efter 3 skrev 2012-01-31 14:55:08 följande:
    Poppee: Ha ha... Ja d går ju inte att dölja dom ;) Inte ens när dom torkat.. Men d hör liksom till graviditeten, så lite charm e d allt ;)
    Hahaa så kan man också se de ja :P
  • Poppee

    Ja i Skåne så ska du göra de oavsätt du har de eller inte.. ska göra glukosbelastning imorgon

  • Poppee
    Aaglars skrev 2012-02-01 11:26:29 följande:
    NEJ - det är helt frivilligt!!!! Jag har blivit erbjuden men tackat nej.

    Jag mena att de finns inget krav på att du ska ha diabetes för att göra de.. Jag vet att de inte är ett måste för min mamma gjorde inte belastningen ... Men min barnmorska va på mig att hon tyckte att jag skulle göra de.. ja har inget att förlora på de liksom.. De kollar mig ändå så pass mkt pga att jag är Rh negativ. E jag ändå där så kan de hälla lite socker i mig..
  • Poppee

    Min moderkaka ligger eller förhoppningsvis "låg " i låg framvägg så den 24 på Rul 2 så får vi se om den flyttat sig

  • Poppee

    Min har huvudet nedåt och går in i vecka 29+0 imorgon... De där med bedövning vet jag inte än men får jag ont så jag ej kan stå ut så blir de nog bedövning men e lite rädd för tanken på EDA men men.. Lustgas blir de nog defenetivt..

  • Poppee

    Nä fy! Glukosbelastningen var ingen höjdare! Mår illa , ont i huvudet och de smakade skit haha usch.. de var ogillat

  • Poppee

    har ni börjat få i ordning med säng och sånt?
    ja ska köpa in de sista i slutet av månaden men har inte satt upp mer än skötbordet :S
    10 veckor kvar men japp

  • Poppee
    Jaja88 skrev 2012-02-08 10:56:17 följande:
    Har inte så mycket ordnat än den här gången! Vi har tapetserat rummet men inte köpt några möbler än. Kläder har jag nog handlat färdigt! Sen har vi beställt syskonvagn, babyskydd och vagga som borde komma i veckan :) Det är några saker kvar som jag vill köpa, men en del saker har vi ju från storebror också. Babysitter, babygym och badbalja tex! Men jag vill ha en bärsele och så möbler till rummet förstås :)
    Jag får lite hjärnsläpp nu när ja skriver upp vad som fattas till barnet :S
  • Poppee
    Thelma08 skrev 2012-02-10 07:20:14 följande:
    Hej tjejer! Nu är det jag och min otur med alla grejor igen. Efter att behandlingen mot uvi snart är klar så fick jag sån smärta i magen igår vid 14 tiden. Jobbade klart ändå men det sökte mig nästan i mellan åt så ont det gjorde. Tänkte att det är lika bra att ringa fl för att fråga om jag behövde komma in och ja det skulle jag ju. Ringer hem till sambon och säger det men sa att jag klarar mig själv. ( han behövde ju lägga sonen och så) Så jag kör inom fl dom tar temp urinprov och sätter ctg först bara med hjärtljuden men sen sa hon ska du ändå ligga här så tar vi sammandragningarna också. Och jag låg där i 30 min 45 min 60 min... Efter 1 timme och 20 min med ctg kommer barnmorskan in och säger du har ju regelbundna sammandragningar och rätt kraftiga... Jag har ju känt att jag har mycket sd men inte tyckt det va så farligt. Men okej jag fick ligga och vänta på läkaren som precis hade gått in på operation så dom visste inte om det tog 2 eller 4 timmar... Klockan va då 19.30. Då tog dom lite fler prover hb och sänka tror jag det var. När läkaren kom vid 21.30 så skulle hon göra ul både vaginalt och utanpå. Tappen va 4cm så den va opåverkad och det var ju jätte bra. Sen mätte hon bebisen och jag va i v 28+0 men mätningarna visade 30+4... Jag blev ordinerad vila i ett par dagar för sd och smärtan som troligtvis va ligamenten. Men att det skiljde 16 dagar på bebisen kändes kändes lite halv skumt då dom flyttade mig från bf 19/4 till bf 5/2 (13 dagar) Hon sa att troligt vis hade jag bf runt 19/4 men det fick kollas närmare på TUL... Så här hoppar vi 2 veckor fram och tillbaka... :-S Ja nu fick nig en lång text av mig torsdag kväll... Hoppas fredagskvällen blir lugnare. Ska åka och smygjobba lite nu

    Oj.. nu får du Ta och vila dig
Svar på tråden Aprilbebis 2012