• Lully Hill

    45 år och planerar IVF

    Hej ni där ute!
    Finns det någon annan "tokig" tjej som liksom jag planerar IVF/genomför IVF mot alla odds i vår ålder? Jag vill gärna få kontakt med er i så fall! 

    Detta är en tråd för oss i så fall. Att bolla IVF metod och mediciner, peppa och stötta och här får ingen finnas som säger att det är lönlöst! Det är det sista vi behöver för det har vi hört så många gånger redan!

    I denna tråd spirar hoppet för oss!

    Skall man välja långa eller korta protokollet, det finns ju för och nackdelar och medicinerna verkar ge olika resultat?
    Har läst och hört att nedreglering (långa protokollet med spray Synarela) inte är bra om man har lite trötta äggstockar. Däremot har jag också hört o läst att om man har lite högt FSH och Östradiol man skall välja rätt cykel. Man bör testa dessa värden på Cykeldag 2. Om de är under 25 och 15 så är det en bra cykel att göra IVF på och då börjar man spruta direkt, samma dag. Annar sär man inne i en "icke fertil" cykel.

    Jag funderar då som så att om man gör långa protokollet så har man ju inte hunnit komma in i en "icke fertil" cykel och påbörjar ju den med fullt understöd av IVF medicinerna.

    Finns det någon annan med samma funderingar och vad har ni fått för rekommendationer av era kliniker kring metod och mediciner?

    Kramar från Lully 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-06-12 09:37
    Uppdatering 12 juni 2012.
    Så här gick det sen...

    Vi gjorde IVF med egna ägg på Chopenhagen Fertility Center i oktober 2011. Samtidigt fick jag immunbehandling av Dr i Athen, Intralipiddropp och kortison. 3 ägg fick jag ut och 2 blev fina. Den 4 november var TD och JAG PLUSSADE!! På första försöket med immunbehandling!! Jag får immunbehandling hela graviditeten.
    Jag är nu gravid i v 36 och väntar en liten pojke i början av juli.

    Ni kan läsa mer om immunbehandling i min presentation el här:
    www.familjeliv.se/Forum-7-148/m58169429.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-02 20:49
    Den 2 Juli 2012 föddes vår efterlängtade underbara älskade lille son!

  • Svar på tråden 45 år och planerar IVF
  • woo
    myran6801 skrev 2012-03-14 08:23:48 följande:
    Snart lycklig, jag gick bara dit och satte mig. Han finns där fr åtta. Lycka till.

    Ja det känns svart just nu. Kram
    Förstår att det känns svart nu men hoppas det snart spricker upp.... Hjärta
    Nefernefer skrev 2012-03-14 09:25:50 följande:
    Snart lycklig: Det var modigt av dig att börja äta till natten, tur att det gick bra. Du verkar tåla DHEA mycket bättre än jag. Dagen då jag åt 3 x 25 mg utspritt över dagen och den sista till natten, så sov jag inte en blund, hjärtat rusade lite ibland och jag hade som ett grått nät framför ögonen - även när jag blundade. D v s ungefär alla de tre vanligaste biverkningarna, som indikerar att man ska avbryta.

    Sedan så känns det också som att sköldkörteln svullnar, och en konstig sorts huvudvärk, som känns som svullnad och är utbredd ungefär som en hjälm.

    När jag testade andra gången, en 25 mg tablett på morgonen, så tog det ungefär en halv till en timme innan sköldkörteln kändes svullen och ansträngd, och huvudet kändes lite svullet. Jag ska dock testa en gång till, för sedan dess så har jag lärt mig att DHEA absolut inte får tas tillsammans med Levaxin. Att det måste vara åtminstone 2 timmar emellan.

    När jag kom på att det var sköldkörteln jag kände av, så började jag googla på DHEA och sköldkörtel, och hamnade i en värld av motsägande information. Kort sagt så kan man säga att DHEA, liksom övriga preparat vi testar, är extremt omstridda. Det finns både läkare och kliniker som anser att de är mirakelmedel, och andra läkare som varnar för mycket allvarliga bieffekter. Och som alla tabletter som påverkar hormonsystemen, så kan de samverka, och detta är långt ifrån färdigutrett.

    DHEA sägs både kunna förbättra äggkvalitet och möjligheten att slippa missfall. Andra säger att det ökar antalet ägg, men inte kvaliteten. (Ytterligare några säger så klart att det inte hjälper alls, och bara är farligt.)

    FDA varnar för DHEA och hänvisar bl a till leverskador, men en kritisk läkare har påpekat att testet på råttor som visar det, utfördes med en dos motsvarande många hundra gram om dagen för en människa.

    CHR i New York som startade med DHEA, har bara gott att säga om det - under klinisk övervakning, och har även kombinerat det med Prednisolon för autoimmuna patienter. På andra medicinska sidor varnas det för den kombinationen, eftersom de kan samverka på oförutsedda vis.

    Det finns t o m varningar för melatonin, att det stärker immunförsvaret och kan skada människor med autoimmuna sjukdomar. Somliga kombinerar DHEA med melatonin, bara för allmän hälsa, och mår hur bra som helst, medan andra varnar för att det är en farlig kombination som tar ut varandras effekter.

    Kort sagt så verkar mer eller mindre varje människa reagera olika, och forskning (och intresse) saknas, särskilt i Sverige. Det är väldigt synd att det inte finns en duktig och intresserad doktor åt oss var, som kan följa upp och topptrimma våra system. 

    Instämmer Nefernefer.
    Det är väldigt olika hur man svarar på DHEA och det finns på tok för dålig hjälp av läkare att tillgå!
    Själv har jag boostat med DHEA Inofolic Inofolic Plus (Melatonin) har bla Struma och Fibro gjorde UL på lever njurar och mjälte för ca 2,5 mån sedan för att se att allt så bra ut.

    Är själv övertygad om att just denna kombo var är et rätta för mig eftersom min äggkvalitet har ökat enormt från när jag började denna resa.


    Men just DHEA är väldigt "känsligt" ämne en av orsakerna är väl att det inte är lagligt längre i Sverige i dess rena form som är den bra sorten om man tål det vill säja.
    Håller oxå med om att det MÅSTE vara den microniserade varianten även om det räknas till stereoider.

    Hur går det Finafina själv försöker jag focusera för fullt på delmål 1 4kg ner innan nästa försök med ett litet avbrott en v för en välbehövlig skidsem till Alperna. Cool

    Snart Lycklig hoppas du kan få slappana av lite under behandlingens gång och att det hänt grejer tills jag är hemma igen! Hjärta

    Lully hur har det gått med besvären?

    Callimero hoppas du får till ett försök runt påsk Drömmer 

    Maryhe hoppas eran lilla eskimå bestämmer sig för att flytta till varmare breddgrader!! {#emotions_dlg.flower}

    Kram på er alla


     

  • Maryhe
    Nefernefer skrev 2012-03-14 09:30:15 följande:
    Snart lycklig: Förresten, vilken sort äter du? Fantastiskt att du hittade DHEA i Sverige (?).

    Jag har köpt Biovea. Kanske de är olika bra? "Mikroniserade" sorter ska tydligen vara bäst och renast.
    Jag lästa i en annan tråd att Biovea inte var så bra och kunde ge biverkningar för den var inte helt ren. Den helt rena kan köpas från DHEA.com. En tjej blev ekommenderad att köpa därifrån av sin läkare, efter att första ha provat DHEA från Biovea och fått reaktioner.
  • Nefernefer
    woo - DHEA på morgonen och Inofolic och melatonin på kvällen är just vad jag också helst ville testa. Mycket glad att höra att det har varit en lyckosam kombination för dig. Nu är det bara att hoppas att de hittar en plats i din livmoder där embryot kan fästa, och också att du kan få några embryon över till frysen. :)

    Fast du kanske inte har något autoimmunt tillstånd?

    Maryhe - Tack igen för ovärderlig info! Du och woo har nu övertygat mig om att Biovean passar bäst i soporna. Åtminstone för min del, för den har ju hjälpt andra att bli gravida.

    Har beställt en liten burk mikroniserat att testa med. Har också en burk 7-Keto på väg sedan igår, som jag hade tänkt testa som alternativ till Biovean.

    Vad man handlar på sig skumma grejer. :)
    Men ska jag säga, akta dig för eld och djupa vatten.
  • Maryhe

    Jag tog upp men läkarna i Turin det här med melatonin och immunitet. Men de menade att melatonin faktiskt var ett kroppseget hormon och vid vår ålder så har produktionen sjunkit till en låg nivå. Att tillsätta 3 mg skulle enligt dem inte vara någon fara. Men det beror nog på vilken typ av sjudom det är också. Tror man ska vara försiktig om man har MS.

     

  • woo
    Nefernefer skrev 2012-03-14 11:05:37 följande:
    woo - DHEA på morgonen och Inofolic och melatonin på kvällen är just vad jag också helst ville testa. Mycket glad att höra att det har varit en lyckosam kombination för dig. Nu är det bara att hoppas att de hittar en plats i din livmoder där embryot kan fästa, och också att du kan få några embryon över till frysen. :)

    Fast du kanske inte har något autoimmunt tillstånd?

    Maryhe - Tack igen för ovärderlig info! Du och woo har nu övertygat mig om att Biovean passar bäst i soporna. Åtminstone för min del, för den har ju hjälpt andra att bli gravida.

    Har beställt en liten burk mikroniserat att testa med. Har också en burk 7-Keto på väg sedan igår, som jag hade tänkt testa som alternativ till Biovean.

    Vad man handlar på sig skumma grejer. :)
    Jo jag har ju det och håller verkligen med dig om att man köpt på sig dom mest udda grejer och testat dom mest konstiga tips!!FörvånadSkrattande
    Jag köpte en C.B Ferilitetsmonitor för nåt år sedan fast jag vet att hemmamys är uteslutet för vår del men tror jag ville se ett bevis på att jag har ägglossning ialf Flört så är det nån som vill ha den är det bara och inboxa så kan jag skicka den är i nyskick.
  • Maryhe
    Scott Roseff, MD; Palm Beach Center for Reproductive Medicine (Principal Investigator)

    Summary:
    Dr. Roseff and his colleagues are conducting a study to evaluate the effectiveness of a
    novel substance (Inofolic Plus®) in improving oocyte (egg) parameters in subfertile female
    patients, as measured through Anti-Mullerian Hormone (AMH) blood levels.
    Description:
    Inofolic Plus® contains several nutritional elements including myo-inositol, melatonin, and
    folic acid. Myo-inositol was found to be helpful in improving egg quality and/or quantity in
    women with an ovarian abnormality called polycystic ovarian syndrome as well as in women
    without the disorder undergoing assisted reproduction.

    Myo-inositol and folic acid are compounds that belong to the family of B-vitamins. Inositol
    is normally found in several types of foods. Folic acid has been found to significantly
    decrease the incidence of certain types of birth defects in women taking sufficient amounts
    prior to and during pregnancy. Preliminary studies using myo-inositol and folic acid
    demonstrated improvement in egg quality in-vitro and in-vivo as well as multiple metabolic
    parameters in women with irregular menstrual cycles and certain types of hormone imbalances.

    Melatonin is a potent antioxidant. Folic acid is not classified as an antioxidant but has
    been reported to have antioxidant-like activity. Antioxidants have been given to infertile
    men for years to improve egg parameters. Most recently, studies have documented the efficacy
    of antioxidant treatment on human egg parameters and fertilization rates, especially in the
    setting of in-vitro fertilization (IVF). Inofolic Plus® contains melatonin and folic acid.
    Dr. Roseff hypothesizes that Inofolic Plus® may be effective in correcting abnormal egg
    parameters in women. A woman may have abnormal eggs from being exposed to environmental and
    workplace toxins that generate oxygen free radicals in her body (known as reactive oxygen
    species, or ROS). These ROS circulate through the blood stream and can enter the ovaries
    where eggs are stored. Eggs may be sensitive to ROS, and damage from the ROS may result in
    poor egg quality or quantity or both. The combination of nutrients and antioxidants in
    Inofolic Plus® may help to correct these abnormalities. Melatonin is a natural hormone
    normally found in the brain. This hormone helps regulate sleep/wake cycles. Melatonin levels
    increase during the evening and remain high during the night. This elevated level of
    melatonin is thought to induce drowsiness. It is because of this effect that we recommend
    taking Inofolic Plus® in the late evening near bedtime.
  • Maryhe

    Jag funderar också på att prova DHEA.
    Men samtidigt har läkaren sagt till mig att inte pilla i mig en massa kosttillskott då jag har bra värden. När jag INTE pillade i mig en massa gick det som bäst... Men klart att jag är nyfiken på att prova. Har i alla fall surfat in på DHEA.com. När jag får lön kanske jag slår till... 

  • finafina

    Woo tack som frågar {#emotions_dlg.flower} jo det är sådär...känner mig lite låg...nervös...men försöker "rycka upp mig" hehe...
    I dag är min första sockerfria dag...inget mer mumsande nu... just nu känns 8 kg och att bli gravid  som en hägring... men det är bara att sätta ena foten framför den andra...så kanske det går...eller det ska fasen gå. Var hos min husläkare igår och ska i morgon ta sköldköttelproverna så det blir ju spännande att se vad som kommer fram där.

    Klarar inte av att sluta med mjölkprodukter och vetemjöl just nu... får ha sikte på att gå ner i vikt och vara sparsam med koffein och alkohol... en sak i taget brukar ju ge bäst effekt  har jag hört  
    Hur går det för dig woo? mår du bra...hoppas det

    Heja heja oss alla underbara tjejer

    KramHjärta 

  • Nefernefer
    Maryhe: Jag hoppas någonting liknande - att melatoninet är naturligt och inte påverkar immunfelet. Bra att du har ett läkarutlåtande på det också. :) Men det är säkert smart att byta till Prednisolon när det närmar sig. 

    DHEA sägs också på vissa sidor ha läkt ut autoimmuna problem (särskilt sköldkörteln) i några studier. Det vill man ju gärna få hänga med på. Jag ska också snarast ta reda på om jag fortfarande har farliga nivåer antikroppar, eller om det har lugnat sig.

    Har du mätt DHEA-S? Vad är det för värden som gäller i Italien? I Sverige ska värdet ligga mellan 1,6 - 9,2 mikromol / L, står det på mitt labtest. Det står ingenting om ifall det är åldersspecifikt dock.

    Men det är alldeles sant att man bör begränsa sig, när det gäller tillskott. En hel del kan säkert interagera eller ta ut varandra. 
    Men ska jag säga, akta dig för eld och djupa vatten.
  • Maryhe
    Nefernefer skrev 2012-03-14 12:10:02 följande:
    Maryhe: Jag hoppas någonting liknande - att melatoninet är naturligt och inte påverkar immunfelet. Bra att du har ett läkarutlåtande på det också. :) Men det är säkert smart att byta till Prednisolon när det närmar sig. 

    DHEA sägs också på vissa sidor ha läkt ut autoimmuna problem (särskilt sköldkörteln) i några studier. Det vill man ju gärna få hänga med på. Jag ska också snarast ta reda på om jag fortfarande har farliga nivåer antikroppar, eller om det har lugnat sig.

    Har du mätt DHEA-S? Vad är det för värden som gäller i Italien? I Sverige ska värdet ligga mellan 1,6 - 9,2 mikromol / L, står det på mitt labtest. Det står ingenting om ifall det är åldersspecifikt dock.

    Men det är alldeles sant att man bör begränsa sig, när det gäller tillskott. En hel del kan säkert interagera eller ta ut varandra. 
    Jag har inte tagit DHEA prov. Ska fråga om jag kan få det. Måste till läkaren så snart som möjligt. Min förstoppning har kommit tillbaka och igår var det fruktansvärt. Vill inte gå in på detaljer men efter sammanlagt 3 timmars kämpande så sprack  jag... Det verkar som att den positiva skjutsen jag fick av LCHF håller på att plana ut och att kroppen har vant sig. Om det nu beror på medrol eller att jag faktiskt har något allvarligt fel i tarmen. Måste kolla upp det här.

    Efersom melatonin är en stark kroppsegen antioxidant, så ska man nog undvika att proppa i sig för mycket andra antioxidanter, som jag gjorde tidigare. Det kan verkligen ge problem med immunförsvaret om det edan är överaktivt.
Svar på tråden 45 år och planerar IVF