• Lully Hill

    45 år och planerar IVF

    Hej ni där ute!
    Finns det någon annan "tokig" tjej som liksom jag planerar IVF/genomför IVF mot alla odds i vår ålder? Jag vill gärna få kontakt med er i så fall! 

    Detta är en tråd för oss i så fall. Att bolla IVF metod och mediciner, peppa och stötta och här får ingen finnas som säger att det är lönlöst! Det är det sista vi behöver för det har vi hört så många gånger redan!

    I denna tråd spirar hoppet för oss!

    Skall man välja långa eller korta protokollet, det finns ju för och nackdelar och medicinerna verkar ge olika resultat?
    Har läst och hört att nedreglering (långa protokollet med spray Synarela) inte är bra om man har lite trötta äggstockar. Däremot har jag också hört o läst att om man har lite högt FSH och Östradiol man skall välja rätt cykel. Man bör testa dessa värden på Cykeldag 2. Om de är under 25 och 15 så är det en bra cykel att göra IVF på och då börjar man spruta direkt, samma dag. Annar sär man inne i en "icke fertil" cykel.

    Jag funderar då som så att om man gör långa protokollet så har man ju inte hunnit komma in i en "icke fertil" cykel och påbörjar ju den med fullt understöd av IVF medicinerna.

    Finns det någon annan med samma funderingar och vad har ni fått för rekommendationer av era kliniker kring metod och mediciner?

    Kramar från Lully 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-06-12 09:37
    Uppdatering 12 juni 2012.
    Så här gick det sen...

    Vi gjorde IVF med egna ägg på Chopenhagen Fertility Center i oktober 2011. Samtidigt fick jag immunbehandling av Dr i Athen, Intralipiddropp och kortison. 3 ägg fick jag ut och 2 blev fina. Den 4 november var TD och JAG PLUSSADE!! På första försöket med immunbehandling!! Jag får immunbehandling hela graviditeten.
    Jag är nu gravid i v 36 och väntar en liten pojke i början av juli.

    Ni kan läsa mer om immunbehandling i min presentation el här:
    www.familjeliv.se/Forum-7-148/m58169429.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-02 20:49
    Den 2 Juli 2012 föddes vår efterlängtade underbara älskade lille son!

  • Svar på tråden 45 år och planerar IVF
  • Snart lycklig

    Tack fina tjejer! Jag behöver verkligen era hejarop! Jag tror att jag i detta läge känner mig rädd, hur ska framtiden bli? Kramar t er alla. 

  • Lully Hill

    Snart lycklig! Håller tummarna för dig!! Jag vet det är många tårar som fälls och att livet är orättvist ibland! Men ge inte upp! Kram


    Varje litet steg är ett steg framåt
  • woo

    Hej alla fina tjejer! Behöver hjälp med info ang Pregnyl???? Har hjärnsläpp av allergi och hormoner... 😒 Vad är det och hur och när tas det?

  • Cice
     Snart Lycklig {#emotions_dlg.flower}

      Jag  håller tummarna för dig, jag hoppas att allting  ordna sig snart .Jag vet att det är inte lätt men  det är viktigt att tänka positiv ....  vi här  hejar på dig hela tiden.
     
      Stor kram
     
  • Nefernefer
    Myran: Kan du berätta vad du fick för mediciner, doser etc för din Crash IVF? Vill gärna jämföra och få koll på hur det går till. :)

    Om någon som jag missat har gjort Crash IVF, så får ni också hjärtans gärna berätta.

    (Jag har inte fått min info ännu, bara förhandsinfo om att jag ska skaffa Orgalutran och Menopur.) 
    Men ska jag säga, akta dig för eld och djupa vatten.
  • woo

    Hej tjejer!

    En liten ego rapport´.
    Ska tillbaka på VUL imoronbitti hoppas nu bara att dom få blåsor jag har är kvar alla symptom försvann under natten så imorse kändes nada INGENTING......

    Kram på er allihop

  • Nefernefer
    woo skrev 2012-05-07 15:23:48 följande:
    Hej tjejer!

    En liten ego rapport´.
    Ska tillbaka på VUL imoronbitti hoppas nu bara att dom få blåsor jag har är kvar alla symptom försvann under natten så imorse kändes nada INGENTING......

    Kram på er allihop
    Vad för symptom? Hur långt är du i behandlingen? :)
    Men ska jag säga, akta dig för eld och djupa vatten.
  • woo

    Nefernefer jag är i sprutperioden bara än så länge. Men det som inte känns bra är att alla dom symptom jag haft alla andra ggr som kanon svullen öm mage känslan att det hänger en 100kg klump i äggstocken och knappt kunnat gå är totalt borta.... Så jag är orolig att dom få blåsor som var där förra VUL har lossat inatt.

Svar på tråden 45 år och planerar IVF