• Anonym (Fyyy äckel)

    Dagis ger mitt barn VITLÖK...

    Jag spyr nästan när barnet kommer hem. Sova i samma rum går ju fasiken inte. Man ger inte barn vitlök i någon form. Kan ju vara allergiska. Ska kräva lökfri kost till mitt barn, går det?

  • Svar på tråden Dagis ger mitt barn VITLÖK...
  • Occam

    Men tagganed, allihopa. TS verkar faktiskt ha en nästan patologisk överkänslighet mot vitlöksdoften, och dessutom ha umgåtts i sådana kretsar där man inte äter vitlök. Det finns en sådan person i de mer fjärran delarna i min släkt. TS förstår därför inte hur man kan ge barn detta "gift", som dessutom får TS må illa. Så, när ni talar om för TS att vitlök är ofarligt och vanligt, var inte så förbannat aggresiva. TS - beskriv ödmjukt ditt obehag för dagis och hör om de kan utesluta vitlöken ...

  • Annaochbebis

    Jag tror absolut inte dem kommer utesluta vitlök för ditt barn. Du får nog bearbeta ditt problem med vitlök.

  • NeLi
    Annaochbebis skrev 2011-10-07 11:25:11 följande:
    Jag tror absolut inte dem kommer utesluta vitlök för ditt barn. Du får nog bearbeta ditt problem med vitlök.
  • mas

    Tyvärr är.de nog inget du kan göra ts. men förstår dig lukten av vitlök är hemsk. om sambon ätit vitlök får han inte vara i närheten av mig. om mina barn skulle stinka vitlök så skulle ja inte klara av att pussa och krama dom utan att kräkas.så vad gör man för att få bort lukten?

  • Dreams Never Ends

    Men duscha barnet och borsta tänderna?? Hur svårt kan det vara?

  • Anonym (Urk)
    Carowlin skrev 2011-10-07 11:20:15 följande:
    Jag tycker inte man luktar efter vitlök som folk påstår att man gör. Vi har vitlök i den mesta av våran mat och ingen av oss stinger vitlök. Det är bara om man äter rå vitlök man kanske luktar men har man bara i mat så luktar det inget. Det är bra att ditt barn får vitlök i skolan, speciellt om den inte får i sig det hemma. Vitlök är nyttigt har jag hört Flört Tycker inte ts kan kräva att barnet inte ska få lök i sin mat, så länge barnet faktiskt tycker om maten så är det ju bara bra. Tänk om föräldrar skulle mata barnen med den mat de själva bara tycker om, barnen skulle då inte äta mycket kan jag lova.
    Jag kommer göra som mina föräldrar; ge barnen allt så de får smaka och lär sig tycka om all mat, oavsett om jag själv inte skulle tycka om det. Det är som att jag skulle strunta i att ge mitt barn mjölk för att jag själv inte dricker mjölk om jag inte har blandat ut det med något.

    Man vet aldrig om någon är allergisk om man inte provar sig fram, så länge barnet inte visar någon allergisk reaktion av lökjävlarna så ska barnet fan få äta det även om du själv inte tycker om skiten. Väx upp!
    Så tyckte jag också ända till jag själv av en händelse slutade äta vitlök (det bara blev så) under en period och samtidigt fick en fransman som kollega. Jag klarade seriöst inte av att han vände sig mot mig när han pratade tvärs över konferrensbordet.

    Vitlök stinker inte alltid, men ibland och på vissa gör det det.

    TS - bästa sättet är nog faktiskt att själv äta vitlök för då känner man det inte. Det är antagligen därför som du, Carowlin, inte tycker att det luktar - du äter redan så mycket själv. Sluta äta i 1-2 veckor och lukta sedan så får du se om du märker det. Men det är olika från perosn till person också. 
  • dendärdamen

    eh, är du sann?

    Du tycker alltså på fullaste allvar att ditt barn inte ska äta mat som du tycker luktar äckligt?
    Det låter ju.. ..inte så logiskt.

    Är väl skitbra att barnen äter, om du plockar bort vitlök från barnets kost är det ju inte säkert att barnet kommer tycka om det som stor och då har du sabbat en väldans massa goda maträtter för honom/henne!

  • Lingonflickan

    Finns en mycket enkel lösning på ditt problem. Ät lite vitlök själv, då känner du inte doften sen.


    Född Kvinna och skitstolt över det!
  • Anonym
    Anonym (Fyyy äckel) skrev 2011-10-06 19:49:35 följande:
    Jag spyr nästan när barnet kommer hem. Sova i samma rum går ju fasiken inte. Man ger inte barn vitlök i någon form. Kan ju vara allergiska. Ska kräva lökfri kost till mitt barn, går det?
    Vadå "man ger inte barn vitlök i någon form"? Du får det att låta som om det skulle vara någon självklarhet? Tala för dig själv, de flesta barn jag känner äter samma kost som sina föräldrar - inkl vitlök. 

    Om det är så motbjudande för dig så får du väl prata med dagiset. 
  • mammassnosa

    Vitlök är bra för immunförsvaret och det är blodtryckssänkande dvs. det förhindrar högt blodtryck. Samt att äter man vitlök på sommaren gillar inte myggorna ens blod lika mycket=färre myggbett Skrattande

Svar på tråden Dagis ger mitt barn VITLÖK...