• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Ellenbmt

    Här inveg vi nya badrummet och regnskogsduschen igår, så lite sexande blev det, men det är ju inte som förut!! Han får absolut inte gå ner på mig för åderbråcket!! Blir missionären här... :) Max gång i veckan. Får sd och så släppte tappen slem sist så blev lite orolig...

  • NiniMe

    Så nu har min energi kommit tillbaka, dock håller den bara i sig halva dagen sen pyser den iväg fram mot Eftermiddagen hahaha.... Jag har i mina grav alltid fått en rastlös känsla i kroppen runt vecka 30 och framåt,  då har jag alltid målat lägenheten eller ngt hahaha, min man tycker jag är störd som har stått och balanserat på en lite stege höggravid för att kunna måla..... Ajja nu ska jag inte måla iallafall, INTE än Lillans rum ska dock målas sen men nu ska jag möblera om pojkarnas rum och anpassa det så dom kan dela rum

    ÄR det någon här som har barn som delar rum? Jag är lite nervös för att flytta in lilleman till storebror, kommer det bli en massa lekande osv iställlet för att sova... Jag delade rum med min syrra men då var jag runt 4-5 då fatta man liksom att det var sovdax, men lillebror han blir 3 i september och han är en busunge,, hahaha ajja vi får testa och se Jag börjar liksom bli SUGEN på att göra vid lillans rum trots att hon förmodligen inte kommer sova där den första tiden ahahah


  • Hejåhå

    Jag har nog aldrig sett någon hålla på med underbyxor över blöjor, men ska msn ha klänning så ser det mer klätt ut med ett par trosor på blöjan.

  • Naimis
    Sommaren12 skrev 2012-05-11 23:20:32 följande:
    Kan man äta mozarella? Gör ni det? Nu har jag läst både och nämligen...



    Jag äter mozzarella. Både för att den ska vara gjird av pastoriserad mjölk och vad jag förstått tillverkas under upphettning.
  • Lilja85

    FÖRLÅT!!! Bilderna skulle jag lagt in i en helt annan tråd, ingen aning hur jag lyckades få in dem här...

  • Saftmedbulle
    Sommaren12 skrev 2012-05-11 23:51:34 följande:
    Hur har ni det med sexandet nuförtiden? Här är det väl sådär. Obestämd Lusten finns men jag känner mig osmidig och inte speciellt het i sängen med denna magen. Dessutom börjar ju bebisen böka runt och sparka massor så fort jag lägger mig ner så jag känner det hela tiden när vi har sex vilket känns... fel typ. 
    Så det är inte mycket liv i luckan i sänghalmen här hemma och jag får nästan lite skuldkänslor över det, men vi har pratat och han förstår så det är väl okej. 
    Samma här... men beror mer på att vi är helt klubbade av pollenallergi...
  • A R
    NiniMe skrev 2012-05-12 07:49:54 följande:
    ÄR det någon här som har barn som delar rum? Jag är lite nervös för att flytta in lilleman till storebror, kommer det bli en massa lekande osv iställlet för att sova... Jag delade rum med min syrra men då var jag runt 4-5 då fatta man liksom att det var sovdax, men lillebror han blir 3 i september och han är en busunge,, hahaha ajja vi får testa och se Jag börjar liksom bli SUGEN på att göra vid lillans rum trots att hon förmodligen inte kommer sova där den första tiden ahahah
    Mina killar har tidigare delat rum och för oss har det fungerat jättebra, mer som en trygghet. Det gäller bara att hitta rutiner och hålla på dem (lättare sagt än gjort ibland). Det är bara ett och ett halvt år mellan mina killar och de har fram till för ett par år sedan haft samma läggningstider vilket har underlättat.