• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • natlup

    Min barnmorska ringde mig nyss och gav mig glädjande besked. Hon va nästan helt säker på att kroppen rensar ut alla bakterier och då kan man få lite äggvita i urinet. Så länge jag inte får högtblodtryck så skulle jag inte vara orolig.

    Hon aa även att blodsockret kan vara högre under graviditeten. Hon sa att de hade en gräns på 9. Jag ligger på 7,1.
    Känns skönt och höra

  • RockTheRebell

    Min karl är från början förbjuden att vara någon annanstans än vid huvudänden ^^ jag vill ju kanske ha fler ;) hahahaha. Men när magen hoppar och far om kvällen ligger han gärna och kollar. En bit av verkligheten liksom.  Han frågar om man inte kan reta "den" så att den hoppar igen när den gått och lagt sig för kvällen haha ^^ men det är inte behov av att hjälpa den örra sig nu för det visar sig själv så väl. Kul att han är så intresserad tycker jag. På måndag är det föräldrakurs här. Får se vad den har att erbjuda!

    Skönt att få bra besked nalup! Mitt socker är också mer åt högt än normalt, men det är min normala nivå som gravid verkar det som. 


  • isaochbel

    Hej hej.
    Idag var det dags för BM besök igen, fick för mig för någon vecka sedan att lillebror ligger på tvären och det kommer sluta i snitt. Så idag fick jag det bekräftat att han minsann ligger på tvären( v 29+6) och han har tydligen en etage våning i livmodern som min BM uttryckte sig (med andra ord massor av plats). Hon blev lite förvånad att min teori stämde *S*. Nu får vi hoppas han vänder på sig och lägger sig i start läge snarast!!! Storasyster var redan fixerad i samma vecka så lite nervös är jag allt.

    natlup: Skönt att allt var OK. Jag hade också äggvita i urinen idag, min BM frågade om jag hade mycket flytningar vilket jag har och att det antagligen var orsaken. Nu hoppas vi på att våra blodtryck håller sig på bra nivå resten av tiden!

     

  • Bellatrixx

    Ursäkta att jag är lite sen men... GRATTIS Angelica1991, så fin hon är.
    Härligt att allt gått bra osv, en riktig liten kämpe.
    Samtidigt som det är så overkligt att ens egna faktiskt är sådär stor

  • Sommaren12

    Tesdy: min man ger inte heller magen nån vidare uppmärksamhet vilket sårar mig lite. Han frågar mycket hur det känns å så och vi pratar ju massa om det men han verkar inte vilja känna så mycket. Han säger att han tycker det känns obehagligt när hon rör sig. :/ kanske inte vad jag hoppades på men det betyder ju inte att han skiter i det, det är väl bara så han är helt enkelt.

  • Aprilia1977

    En riktig BAJS-dag här!

    Hoppas på ett trevligare veckoslut! 

  • Jloow

    En fråga: Vad använder ni för gravid app??

  • Ellenbmt

    Jag har babycenters app, gravidappen.
    Kanon tycker jag.

    Jag är så törstig!!

    Hur känner man om de ligger på tvären, min bebbe känns i heeeeela magen, buffar på blåsan, trycker under revbenen och hårda sparkar på bägge sidor av magen, värst åt höger...