• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • LindaPernilla

    Men liksom.. 11 veckor kvar till BF!!! Dom första 11-12 veckorna bara rusade iväg ju! Pang tjong så var missfallsrisken mindre och rädslan släppte lite. Nu ska vi ha våra små snart!!!!!!!!!!

  • Ellenbmt

    Tänk att vi längtar efter slitet på sommaren?! Så. Galet, man vill ju egentligen att sommaren ska vara evig!

  • NiniMe
    LindaPernilla skrev 2012-05-22 08:23:46 följande:
    Åh, jag känner precis som du! Jag längtar så oerhört efter att den lill* ska komma ut! Jag vill ha augusti NU! :)
    Eller hur man e så nyfiken på de lilla livet Hjärta
  • LindaPernilla

    Ja, verkligen!!
    Och att gå omkring och pyssla i bebisrummet, vika ner kläder i lådorna, bädda i ordning mysigt i vagnen och dona - det gör längtan sååå mycket starkare! :)
    Dock så ser bebisrummet ut som en katastrof eftersom att karln efterlängtade skitspel (ursäkta ordvalet *s*) har kommit ut, så han sitter där konstant tillfälligt! Undra om jag ska knäppa ett foto och lägga ut i bildtråden? Så får ni se vad jag dras med!?

  • Fyran2012

    Jag längtar oxå som bara den efter vår lilla dotterHjärta
    När jag tänker på henne blir jag alldeles varm & kärlekskänslorna bara stormar!

  • Bellatrixx

    Kollade just över BF-tråden, tomt det är utan vissa och vad många vi är. Minns Saaajmon som var bedrövad över sin graviditet, att den skulle vara fejkad, vilket den nu i efterhand faktiskt var. (en kompis till mig är vän med henne). Hänt mycket i denna tråd och jag hoppas allt går bra för alla. Någon som sett babyhummingbird? Vore skoj att se henne härinne igen

    Vi mår annars bra, har en liten mage och sprallis är en väldigt lugn liten krabat. Längtar med att sommaren ska ta slut men samtidigt inte, härlig årstid! Kan bli spännande att spela minigolf, plaska runt i vattnet osv med denna mage hihi. Ska till Ullared den 31/5, kul! Funderar på stödstumpor inför resan. Någon som varit där/ska dit som har något roligt tips på någon bebissak att köpa där?? Sedan går jag på ledighet 14/6, can't wait!

  • fransyskan
    Albasmamma skrev 2012-05-22 08:00:06 följande:
    Förresten, visst  var det någon som skrev om ryggont. Jag har börjat känna av det, igårkväll hade jag riktigt ont men ett varmt bad och spikmattan lindrade. Tror att det i mitt fall beror mycket på att jag sitter i stort sett hela dagarna på jobbet och arbetsställningen framför datorn inte alltid är den bästa. MEN, nu är är det bara 20 arbetsdagar kvar, tjoho!
    Mm, har precis samma; sitter vid datorn på jobbet hela dagen. "Gördeln" som min kollega lånade ut till mig tror jag faktiskt hjälpte riktigt bra -- men är inte säker på att bebisen riktigt diggar den; han verkar streta och pusha extra mycket om jag har på mig den.

    Jag har en spikmatta men har inte vågat använda den. Kanske är dumt av mig...

    45 arbetsdagar kvar. Otroligt avundsjuk på alla er som får "sommarlov"
  • Gadget

    Och stövelkatten har vi inte heller hört av på länge, eller? Just de som alltid varit flitiga på att skriva märks extra när de inte gör det.
    Var är ni?