• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Ellenbmt

    Sitter på vår baksida och solar ryggen. Svettas floder men njuter så mkt jag kan. Jag är en sommsrperson! Köpte en, enligt mig, väl tilltagen bikini på gekås i v15 typ, provade den idag.... Suck, sitter som ett skämt! Känns som en 34 typ, nu känner jag mig enorm.... Såg bristningar igår med, på sidan av kärlekshandtagen....

    Sambon verkade lite piggare idag, hoppas det håller i sig, han va med till bm idag, och hade några frågor själv, kändes bra.
    Bebis ligger på tvären, så att det högg nere var nog en arm eller fogarna... Annars var mina ganska dåliga värden mkt bättre. Skönt!

    Jag har tappat aptiten totalt, så det känns svårt att få i sig någon näringsrik mat?!
    Kram på er!

  • Saftmedbulle
    Novixi skrev 2012-05-24 21:20:17 följande:
    idag satt jag i solen hos en kompis ca 1 timme och har bränt mig på låren och bröstet! Gråter ajaj!
    ser ut som en kräfta där nu.
    jag har köpt ett par riktigt bekväma gravidshorts på H&M nu. tunna och luftiga med ett tygskärp i midjan. riktigt snygga faktiskt. finns i svart, grått och beige Glad
    på fötterna har jag just nu mina skor jag brukar ha inomhus när jag jobbar, ett par väldigt bekväma ECCO-sandaler. de kostade en del men är de enda sköna sandaler jag har just nu.
    Har oxå köpt sådana på hm... köpte ett par i varje färg, bara för att lyxa till det :) Riktigt sköna och snygga.
    Fötterna är värre... har svällt en hel del och måste bege mig ut och köpa något i större storlek. Pust! Ska man verkligen ha elefantfötter i tre månader till (ja, nu är jag gnälligt, jag veeet...)?
  • Saftmedbulle
    LindaPernilla skrev 2012-05-25 08:30:06 följande:
    Ursäkta om jag äcklar mig såhär på morgonen, men jag måste fråga en sak.

    Var på toaletten nyss & på papperet var det en vit/grön "slemklump". Typ snorgrön.. vad i hela friden kan det vara? O_o
    Ha, ha...sån har jag oxå haft. En flytning - inget att oroa sig för (men nog ser det lite "skojigt" ut...).
  • Saftmedbulle
    Saftmedbulle skrev 2012-05-25 14:50:42 följande:
    Ha, ha...sån har jag oxå haft. En flytning - inget att oroa sig för (men nog ser det lite "skojigt" ut...).
    Såg att det var lite slempropp... inte meningen att fara med osanning...

    Vi ska campa på Öland, sen blir det nog mest vara hemma. Vi har knappt förberett ett smack för bebis, så det ingår i planerna .:)
  • Novixi

    Nu är jag hemkommen från extrakollen hos BM. Magen hade växt till sig till "godkänt" mått tyckte hon, så inga extra kontroller eller TUL behövs i nuläget :)
    Är i v.29+1 idag.
    Hjärtljuden låg på 140, sf mått låg på 25-26 cm. Så som min BM sa, magen är inte stor men nu är den "godkänd" i alla fall :)

  • Saftmedbulle
    Blomsterfröna skrev 2012-05-25 15:04:51 följande:
    Saftmedbulle- var på Öland ska ni campa??
    Köpingsvik.
  • Jloow

    Vi ska åka ner i hälsa på mon syster i Göteborg över en helg annars har vi typ noll planer. Jag har 3 veckor i juni, sen får vi se om jag går tillbaka till jobbet sista månaden men troligtvis inte. Mannen har 2 av dom 3 veckorna och sen räknar vi med att ha semester i samband med att bebis kommer så mannen kan ge dottern ordentligt med uppmärksamhet osv.

    Nu i eftermiddag/kväll ska vi åka till ett schoppningcenter o shoppa lite till mig o dottern. Hon behöver sommar kläder o jag behöver kläder jag faktiskt ryms i.. Hahaha

  • DetGodaLivet
    Saftmedbulle skrev 2012-05-25 14:43:49 följande:
    Har oxå köpt sådana på hm... köpte ett par i varje färg, bara för att lyxa till det :) Riktigt sköna och snygga.
    Fötterna är värre... har svällt en hel del och måste bege mig ut och köpa något i större storlek. Pust! Ska man verkligen ha elefantfötter i tre månader till (ja, nu är jag gnälligt, jag veeet...)?

    Nej man ska ha stödstrumpor!