• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Albasmamma

    Mammsen: välkommen tillbaka till oss!

    Stövelkatten: hoppas det går över, har du möjlighet att ta ett bad? Kanske kan lindra lite.

  • anneh

    Stövelkatten: ajaj, låter inte så skönt det där! Hoppas att det går över, försök vila..

  • Stövelkatten
    Albasmamma skrev 2012-06-13 21:45:49 följande:
    Mammsen: välkommen tillbaka till oss!

    Stövelkatten: hoppas det går över, har du möjlighet att ta ett bad? Kanske kan lindra lite.



    Nej, för jag kan inte sära tillräckligt på benen för att komma i badkaret!

    Egentligen inte roligt, men känner mig komisk när sambon måste lyfta mina ben om jag ska flytta mig lite.

    Tack för er pepp, hoppas verkligen att det är bättre i morgon, annars måste sonen stanna hemma med mig hela dagen. Tråkigt för honom!
  • astro
    Monica82 skrev 2012-06-13 21:41:49 följande:
    Hej
    Oj här har jag varit dålig på att var aktiv men svårt med att få tid med två små på 1,5 och 2,5 och dessutom vara gravid och rörlig som en sjöko på torra land ;) Här är det bf den 24/8 med planerat snitt så den får komma ut 14/8. Tänk att ett datum kan vara så nära men ändå kännas fruktansvärt långt bort.

    Är det ngn mer här som kommer få planerat snitt? Hur mår ni andra, själv har jag troligtvis hf och är sjukskriven sedan slutet av mars.    
    Jag. Snitt 2 eller 3/8, troligen.
  • Stövelkatten
    mammsen skrev 2012-06-13 20:59:25 följande:
    Hej tjejjer! Vet inte om ni minns mig, var med dagligen fram tills jag var i v 20 / 23 typ (Har BF 19 Aug).. men sedan har det varit massor som hänt så jag har inte haft tid tillgång till dator och nät efter flytten och datorn "ramlade i väggen en dag när jag var väldigt gravid",, kikar in lite igen och tänkte inte störa.. men det är så förbannat svårt att inte lägga sig i ;) 

    Såg by the way att ni lagt till en ny tråd med småttingar! Grattis till de små!! 3 st redan, OTROLIGT!! :D

    Annars har jag det bra, haft ganska mycket problem med jobbiga förvärkar men vart en och annan sväng på förlossningen kontrollerat men hitills ser allt bra ut och han håller sig nog förhoppningsvis inne någon vecka till :) Revbenen tar stryk av kraftiga sparkar (men det är väll ingen som blir förvånad över) och annars mår jag helt ok :)

    Såg alla finfina runda magar i bildtråden,, härligt! Det har hänt så mycket sedan sist



    Du stör väl inte heller?! välkommen tillbaka!
  • natlup

    Angelica1991 - du är verkligen super stark! Skönt att sofia är frisk och att hon börjar andas själv snart.

    Idag fick jag ett ryck å skrev ner allt som skulle med till BB å sedan började jag packa bb väskan.

    Sen skrev jag även första utkastet av fl-brevet. Lät sambon läsa det och kolla om han ville lägga till något. Han sa att han ska tänka på saken till imorgon :P

    Kommer ni gå på öppet hus på förlossningen? Hört att det är bra att gå å kolla läget å bekanta sig med sängen och personalen. Va tycker ni?9

  • Gadget

    Natlup: jag tyckte det var skönt att gå på rundvandring på förlossningen. Jag tycker om att veta lite när, var och hur saker går till innan. Det går ju inte att ha kontroll på hur en förlossning ska gå till, men nu vet jag åtminstone var vi ska gå och lite vad som väntar en. Bra tillfälle att ställa frågor också var det i alla fall för oss.

  • natlup

    Ja det kan vara en fördel å veta lite saker innan. Ringer man till fl innan och frågar när de har tider eller brukar det finnas vissa "öppet hus dagar"

  • Ellenbmt

    Åh mammsen!! Som vi oroat oss och undrat vart du tog vägen! Nästan så jag grinade när jag läste ditt nick :) gravidhormonerna flödar och jag gråter en hel del åt en hel del:)

    Idag har vi varit på föreläsning om bb och fl på mälarsjukhuset i Eskilstuna. Lutar åt att det blir där jag ska pressa ut lillungen denna gången. Det var döden att sitta två timmar på en pinnstol i en aula, men helt klart värt besöket. Barnmorskorna verkade rara.

    Jag vet att någon pratade om sjalar, var det astro eller Detgodalivet kanske?
    Vi funderar på att skaffa en och jag undrar om man kan få bra begagnade eller om de töjs ut efter ett tag? Och så vilket märke ni rekommenderar?