Komentarer om graviditeten - Jag förstår er som är trötta på dryga kommentarer om att "har inte bebisen kommit ut än?" osv, men jag tycker fortfarande det är lite mysigt att bli lite extra uppmärksammad och det bjuder ju in till lite bebisdisskussion ibland :) Den enda jag stör mig lite på är pappa som inte tycker det vorde vara några problem att klämma ut ungen innan han åker på jobb igen (BF+5 tror jag det är) "Det är ju endå andra barnet".. och sambon då som bytt ut kommentaren "godmorgon" till "Nehe, ingen bebis idag heller" och sedan suckar.. Fast det är klart,, han längtar nog lika mycket som jag så jag försöker att inte bli irriterad av det..
Bada ute - Skulle åka till stranden igår och var med sambon en sväng på jobbet hela familjen och kikade runt innan vi åkte och badade, varpå en av hans äldre arbetskamrater tittade förvånat på mig och frågade "BADA! vågar du värkligen göra det?" "Ja det är klart" svarade jag varpå hon med ögonbryn ända uppe i hårfästet la till "Ute?" och jag då svarade med ett lite förbryllat "Ja" När hon hade tänkt efter en stund och vi alla hade pratat om annat så tillade hon att "Ja, ha det nu så roligt, vänern är ju en ganska ren sjö iallafall" och jag på ett glatt sätt svarade att "Ja det är det ju men jag badar i både rena och skitiga sjöar om jag vill" sedan åkte vi och bada och det var svinkallt... suck...
Tappen - Jag når tusan inte min tapp (andra barnet och gravid i v 37) men jag vet att den var mjuk i v 33.. Så igår bad jag sambon känna! Hahahaha!! Jag pausade filmen och bara bad han gå och tvätta händerna så han kunde känna om han får in några fingrar i min livmodertapp.. Han trodde jag skämtade, sedan frågade han vad fan livmodertapp var och var den satt.. Jag tyckte att han får väll fan leta runt lite om han känner någon jävla öppning någonstanns, det är ju inte så jävla stor yta att utforska lixom.. Vi flabbade lite och han rörde runt där ett tag med rynkade ögonbryn tills han tror att han hittat rätt (det tror inte jag) och när han frågade hur han ska kunna få in fingrar i "röret" gav vi upp.. Stackarn det var inte alls kul för han efter jag berättat om att det lossnar slem (som små bitar av maneter) varje dag. Han vill inte in där och pilla alls,, Satte mig på min egen hand idag istället och jag får garanterat in 2 fingrar, men jag har ingen aning om hur lång tappen är osv Skitsamma, det kan ju ta evigheter med flera cm öppen tapp eller gå skitfort från start.. Jaja, det känns som om jag har lite kontroll över situationen nu iallafall :)
Sjuk!!!! - Jag känner mig kass! Min hals har blivit värre och värre i 3 dagar nu och för varenda morgon jag vaknar så har jag förbannat mycket mer ont i halsen än vanligt.. Det gör ont så in i helve''t när jag sväljer och nu har jag även blivit snuvig :( Idag gör det tom ont i halsen att ta djupa andetag så bebis får nog stanna ett par dagar till då :(
Anneh - Men jag tycker du ska skriva det på en bit papper! Altså som du skriver här, att Du vet inte vad du kan förvänta dig och vill ta förlossningen som den kommer men uppskattar om de ger dig förslag på hur du kan få hjälp allt eftersom, kolla vad jag skrev till Kampis nedanför ang förlossningsbrev :)
Kampis - Kolla vad jag skrev till anneh ovanför ang förlossningsbrev.. Det kanske räcker att skriva att du vill få information och vara delaktig i alla beslut de tar så att du kan slappna av och ta förlossningen som den kommer. Man kan ju alltid tilägga att "jag vill att ni lägger fram saker som förslag istället för självklara rutiner" Men det finns ingen som kan tvinga dig att skriva ett förlossningsbrev det är helt upp till dig och du kommer att få föda barn fast du inte har något ;) Men jag är säker på att din bm bara vill dig väl.
Trossan - Ang oxitosin sprutan så skriv syntosinonspruta istället eftersom ämnet som "liknar" oxitosin heter syntosinon :) De vill ofta ha legitimation och eventuella papper och frågar om de men de flesta har nog papprena i handen när de kommer in. :) När man kommer in till fl så kommer man oftast in till ett undersökningsrum de sätter på ctg och kollar läget och tar med sig legetimation och div papper till kontoret sedan får man sitta/ligga där i ca 30 min tills de ser hur barnet mår och hur täta värkarna är.. Sedan kommer de in med legetimation igen och papprena får man när man åker hem. Är det väldigt akut och man kommer in med ett huvud mellan benen är det ju såklart annorlunda men då är det bra att som pappa/stödperson ha en kopia att vifta med lite :)
Ellenbmt - Min bebis ligger med huvudet ner och jag har 2 knän på vardera sida under revbenen, det kanske är det du känner :)
Ninime - Jag håller inte alls med dig med théet jag älskar det som du kallar beskt!! Men jag dricker det dock i de stooora kopparna :) Det är iof bara 50% hallonblad i och resten är thé.. Jag har ju dock inte smakat din favorit iof.. Jag ser upp till dig som värkar hålla humöret uppe! Fårstår att det börjar kännas jävligt segt nu när du varit så nära så länge! Men så tänker jag på hur extra glad du kommer bli när det väl sätter igång och vilken oxitosinrush det kommer bli av det lyckoruset så blir jag lite gladare igen :)