• FruFoxy

    Augustibebis 2012

    godisbit:
    Vad roligt! Det blir första gången vi har släktkalas för henne så hon är riktigt uppspelt! De tidigare åren har det varit så många bortresta/sjuka just runt hennes dag så det inte blivit av helt enkelt utan bara firat vi+svärmor.
    De har lite annorlunda storlekar i Thailand än i Sverige har jag för mig, de går nog efter siffror (typ 1,2,3,4 osv) där så jag vet faktiskt inte. Men i svenska storlekar har de: A-98, C-104, T-134.

  • FruFoxy

    Skulle haft inskrivning imorgon, men får snällt vänta tills nästa torsdag, då v. 13+4. Sonen blev hastigt febrig och fick hämta han (och syrran) tidigare från förskolan. Får se om det är någon annan i familjen som blir sjuk också, hoppas inte. Maken åker till Boston hela nästa vecka med jobbet och det skulle ju vara typiskt om det vore så.  

  • FruFoxy

    Kampis:
    Åh, vad hemskt!  Det är en mardröm man aldrig vill uppleva!

    Ni som inte går privat, har ni redan fått tid till rul? 

  • FruFoxy

    FruMii:
    Ringa in vart då? *rätt så nyvaken* 

  • FruFoxy

    FruMii:
    Ahaa, ok. Så det är inte din bm som fixar det åt dig? 
    Kanske har missat en del, varför ska du till specialistmödravården? 

  • FruFoxy

    Gick precis in på topshops hemsida och blev glatt överraskad av mammakläderna! Det blir till att beställa en del därifrån snart skulle jag tro
    Har nån tips på något annat ställe med fina mammakläder?

  • FruFoxy

    Börjar känna mig lite stressad över det här med rul, men antar att det inte är nått att vara stressad över. Om jag ska på inskrivning om en vecka (då v. 13+4) så borde jag väl hinna få en tid till en rimlig rul-tid innan v. 20+0? Jag gjorde rul rätt sen med trean, det var bara nån dag från 20+0 men då hade jag varit på ul och inskrivning innan v. 10. Och då gick jag ändå privat.

    Huga, är det nått att vara stressad över? Alla hinner väl få en tid? 
     

  • FruFoxy

    svipp:
    Vart bor du nånstans? Tydligen måste det gå via bm vad jag förstått, annars kostar det. 

  • FruFoxy

    svipp:
    Välkommen hit föresten

    Detta är min fjärde och det har alltid gått till så att bm fixar det, och sen kommer kallelse från stället man ska göra rul:et på. Jag bor i sthlm. 

  • FruFoxy

    Efter tre barn bestämde jag mig för att gå ner i vikt på allvar, och tappade 10 kg på ett par månader och blev smalare än vad jag varit på 15-18 år! Hamnade nånstans mellan stl 36/38 (innan 42/44) och magen som jag alltid haft försvann och blev platt som en pannkaka. 
    Tråkigt nog tappade jag fotfästet förra våren och började slarva med motion och mat och gick upp i vikt igen. Men efter denna ska jag kämpa på igen för jag vet att det går! Har pco också som gör det lite svårare att gå ner i vikt, men resonerar att där viljan finns går en väg. Och ingenting är omöjligt.

Svar på tråden Augustibebis 2012