regnskogen skrev 2013-01-18 10:46:44 följande:
Kickilina - du var väl BM i denna tråd? :) jag har en fråga som jag har klutat på ett litet tag. I min släkt är det ganska vanligt att de nyfödda inte vill amma, eller så har mjölken på mödrarna tagit slut ca efter 1 vecka. De har då varit tvungna att ta ersättning till bebisen. Det jag nu undrar är: eftersom jag läcker en hel del bröstmjölk, undrar jag om man kan pumpa och sen frysa in och sen ta fram det när han är ute? :p eller är jag helt ute och cyklar? Jag är rädd att lilleman inte kommer vilja ha den första "viktiga" maten i hans liv eller att jag inte får ut något.. Kram! Och till er andra, jag kan stolt berätta att det är en HAN nu :D min lilla prins! Pojkvännen kände honom sparka utanpå magen också, vilket smile han fick och efteråt började han störtgråta av lycka. Helt underbart
Visst är jag

Men det är ju fantastiskt att du redan börjar producera råmjölk det låter ju lovande inför att få igång mjölken sedan när den lille är ute. Tror inte det är någon bra idé att du nu börjar pumpa nu, har inte erfarenhet av det alls men det kanske hade gått att få igång den riktiga mjölken redan nu. Det som du läcker nu är råmjölk och olika kvinnor har olika mycket råmjölk. Vissa kan få ut några droppar, en del teskedvis. OCh om du redan nu har råmjölk som kommer du garanterat ha det efter förlossningen och vill lilleman inte vill ta bröstet till en början så får man då hjälpa till med handmjölkning och senare pumpning och ge honom på kopp/sked. Och ju mer man stimulerar brösten (antingen genom att bebisen suger/handmjölkning/pumpning) desto snabbare kommer den riktiga mjölken igång (den brukar rinna till 3-4 dygnet efter förlossning)
Är jätteovanligt att mjölken bara tar slut efter en vecka, ibland har den inte ens kommit i gång då. Det jag tror dina släktingar råkat ut för är att mjölken aldrig riktigt kommit i gång utan de har haft den första råmjölken och sedan har den riktiga mjölken inte runnit till. Det kan bero på att bebisen sugit fel (ex . haft för nätt tag om bröstvårtan och inte stimulerat mjölkkörtlarna), bebin har sugit för sällan (ju oftare, ju bättre till början) , mamman kanske har varit sjuk, stressad, snittad (då kan det ta längre tid innan mjölken rinner till)
Blev en liten uppsats detta

Men mitt råd till dig är att i nuläget bara vara glad åt din läckande råmjölk och att när din lille gosse kommit ut vara tydlig till barnmorskorna om din oro (skriv det även i sammanfattningen av graviditeten som din barnmorska på MVC gör tillsammans med dig i ca v 37) och att du inte lämnar BB förrän din mjölk har runnit till ordentligt och du känner dig säker på hur du ammar!
MissMe83 skrev 2013-01-18 10:16:50 följande:
En liten kille ligger i min mage

precis som vi trodde. Blev flyttad 3 dagar så byter v på fredagar istället för sönd. Bf 14/6 v 20 idag. Allt var så perfekt
Det var så många som skrev precis i samma veva och då blir det lätt att sådant här litet (fast ändå så stort och innehållsrikt) meddelande försvann.
Grattis till lilleman!!! SKönt att allt såg kanon ut!