aftereight: Pergo är för att stimulera ÄL, om man har utebliven/sällan egen ägglossning. Man får först oftast enkelkur, en tablett i fem dagar, startar på cd 5 eller cd 3. Funkar inte det kan man få höjt till dubbel- eller trippeldos.
Reload79: förstår hur du känner, alla denna väntan är så jobbig! Dagarna mellan ÄL och BIM är så långa....själv är jag på cd8, väntar på ÄL. Hoppas den kommer tidigare denna gång, förra cd46, hopplöst länge! Borde egentligen fått dubbel pergodos denna gång för att få tidigare ÄL, men jag hann inte träffa min gyn innan jag fick mens efter ÄL.
Mollisen01: Jag hade ont bara i ena äggstocken, men det var innan ÄL. När jag väl fick ÄL kändes det i hela magen och båda äggstockarna, men jag antar att det är olika hur man känner.
går ni på blodprov för att kolla om ni får ÄL och UL innan för att kolla hur stora äggen är?