• Tjolanta

    Tråden för oss som INTE ammar...

    ...av olika anledningar. Kanske har du valt att inte amma eller så fungerade det helt enkelt inte av andra orsaker Här kan vi diskutera tips och idéer gällande flaskor, ersättning, termosar, ja allt vi kan komma på Här ska vi kunna stötta varandra igenom vakna nätter, oroliga magar osv. Själv så fungerade aldrig amningen riktigt med min bebis, så ersättningen fick tas till efter det att hon var två veckor gammal, vilket jag ALDRIG hade trott. Har ju helammat mina två andra barn utan problem. Blev ganska snopen! (Påhopp och negativa personer rekommenderas starta egen tråd!)

  • Svar på tråden Tråden för oss som INTE ammar...
  • Frutess

    Tänkte kolla om man kan ge nått i förebyggande syfte mot magont/gaser?? Läste om olja och droppar men ja någon som kan tips och ge lite info?:)

  • purple box
    Airhostess skrev 2013-02-05 14:31:23 följande:
    Heter Nan HA Nan Pro i Sverige???
    Nej den heter Nan Ha här också.
  • purple box

    Antingen semper magdroppar eller miniform. Olja eller messör har man om de är för tröga i magen

  • annakarin75

    Jag använder NAN 1, som nu heter NAN 1 Pro. 
    Olika barns magar gillar olika ersättning, så kör vidare på det du har om det fungerar tycker jag. Jag hade Semper först, men han bajsade före och efter varje mål nästan, så jag vet inte om han fick behålla så mycket mat egentligen, så därför bytte jag till NAN och nu bajsar han 2 gånger i veckan. Allt är ju normalt, men jag tyckte det kändes väldigt mycket att bajsa så ofta. Han är nöjd och glad så NAN gillar han. 

    Jag kokar vatten och fyller en 2 liters tillbringare som jag har stående i kylen. Jag har läst att man ska koka vatten även om man har kommunalt vatten och för att inte ta några risker, så kör jag på det. Det tar ju bara 5 minuter om dagen att koka vattnet, så det är inga problem.

    När det är dags för mat, häller jag upp det kokta vattnet på flaska (använder MAM nu, Calma förut när jag samtidigt ammade för att då har barnet samma teknik som när det suger på bröst). Jag mikrar vattnet till lite varmare än fingervarmt (som det står på förpackningen). Häller i pulvret (från min pulverdoserare) och skakar om. Känn igen så det verkligen inte är för varmt. 

    Har läst att man inte ska ha färdigblandad ersättning, men jag vet att det är flera som har det och deras barn mår ju bra. Det viktiga är att du gör det som känns bäst för dig. 

    När jag är borta, använder jag antingen tetra som jag häller på flaska och värmer i mikro, eller så tar jag med mig termos med varmt vatten och en liten flaska med kallt, kokt vatten och pulverdoseraren och blandar på plats. Fungerar smidigt faktiskt. Då är man inte i behov av mikro.

     

  • annakarin75

    Om du vill fortsätta ge bröstmjölk, ska du pumpa ur då, eller?
    I så fall så ge honom så mycket du har och sedan ger du honom ersättning tills han är nöjd. Det är omöjligt att säga hur mycket man just ditt barn ska ha, för det är så väldigt olika. Min son har alltid ätit rätt lite, men han ligger på sin kurva och han går stadigt upp i vikt, men han är ingen bjässe, så därför måste du själv hitta hur mycket ditt barn äter för att han/hon ska vara nöjd. Det kommer du att märka.

    Jag har 2 flaskor, tycker det räcker, men det måste du känna, hur många du behöver.
    Jag diskar ur den direkt efter användning och steriliserar en gång om dagen. 

    Om du ska sluta amma, måste du dra ner på amning/pumpning stegvis. Jag pumpade vartannat pass kan man säga. Du får inte pumpa ur helt, för då produceras det bara nytt. Jag tog bara ur lite grann. 
    BVC kan nog hjälpa dig om råd hur du ska göra där, eller amningscentrum som finns på de flesta BB. 

    Ska du pumpa för att ge barnet, eller pumpa bara för att inte få mjölkstockning?
     

  • Tjolanta

    Nähäpp... Verkar inte vara någe bättre alls med lemolac :-/ Tycker hon är lika! Nästa steg blir något utav NAN... Äsch....

  • Frutess

    Tanken va väl att pumpa ur och ge honom. Men kommer istället trappa ner pumpningen och typ pumpa var 6e timma fr imorgon i ett par dagar sen var 7e timme. Och hålla på så i typ 14 dagar, tills de slutar produceras mer. Då har han iaf fått bröstmjölken i 1 månad. Så han fått lite av de bra som bröstmjölken ger:) Fick den infon av familjestödet.

  • purple box

    Tjolanta, det där med ersättning är svårt. Vi hade Nan 1 (eftersom semper och semper lemolac inte alls fungerade) men så tog de bort Nan.... Och hon tål verkligen inte Pro. :( Vi testar hipp just nu.... Vette tusan vad vi ska göra om det inte fungerar.

  • annakarin75

    Ok, men då ska du ge bröstmjölken först och sen får du blanda till ersättning och ge honom tills han verkar nöjd. Jag tror att det står förslag på hur mycket du kan ge på förpackningen. Du kommer som sagt var märka hur mycket han behöver för att vara nöjd. 

    Du vet att du inte kan mikro bröstmjölk? Den måste du värma i vattenbad. Ersättningen däremot går bra att mikra. 

Svar på tråden Tråden för oss som INTE ammar...