• Anonym (Kakan)

    Dottern fyller 14 år och önskar sig dyr present :-/

    Dottern fyller 14 år om en månad ungefär. Det enda hon önskar sig säger hon är en bärbar dator. Hon har sett ut en som kostar 6990 vilket jag tycker är alldeles för mycket! Hon är nu sur för att jag tycker det och tycker det är orättvist när det är det enda hon önskar sig.
    Jag och pappan är separerade. Jag har nyss avslutat 3,5 års studier på högskolan. Vi har levt på csn och underhåll vilket varit knapert ibland. För två år sedan träffade jag min nuvarande sambo och han köpte en dator till mig eftersom han tyckte det behövdes för mina studier. Min dotter tycker nu att kunde jag få en så dyr dator (6000 så kan hon också få det. Hon jämför sig själv med mig. Köper jag nåt till oss/hemmet/mig själv så tycker hon att hon kan få lika annars är det orättvist. Hon tycker att kan vi köpa annat som t.ex. saker till hemmet, spel till Ps3 (sambon), så kan hon också få önska sig dyra saker.
    Jag har sagt att hon får önska sig men det är inte säkert att man får det alla gånger.
    Det känns som att hon är ganska otacksam och begär saker i födelsedagspresent. Till saken hör att hon inte betett sig bra under en lång tid, hon beter sig fortfarande inte bra mellan varven. Dålig attityd, snäser, kaxig emellanåt etc. men det är ändå bättre än det var för några månader sen.
    Vet inte vad jag vill med det här inlägget. Kan ju inte gärna fråga vad jag ska göra. Jag vet ju att jag inte kommer att köpa nån dator, jag ger inte efter för tjat, men det är så himla trist att det ska behöva bli ett bråk om det. Kanske kunde fråga er hur ni skulle göra?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-04-09 19:22
    Det handlar alltså inte om pengar och att vi inte har råd. Det har vi om vi vill. Det handlar om att man inte kan komma och begära och kräva saker. Och jag tycker 7000:- är väldigt mycket pengar!
    En del skriver att vi levt fattigt under min studietid. Det har vi inte gjort! Jag har fått ihop nästan 20000:-/mån med underhåll och bostadsbidrag. Sen har vi haft låga räkningar och fått över en ganska bra slant. Dock inte något stort överflöd som räckt till att spendera flera tusen på dyra grejer.
    Och, som sagt, hon har en dator från skolan i dagsläget som hon får ha tills hon slutar nian. Någon skrev att de datorerna brukar vara slitna och krascha titt som tätt. Det är inte sant i det här fallet då min dotters klass fick sprillans nya datorer. Hon använder datorn endast till att surfa på och att göra skolarbeten på.
    Har pratat med dottern nu idag och förklarat än en gång att en så dyr present inte är att tänka på. Jag sa att hon får ha skolans dator tills hon slutar nian och ser får vi se om gymnasiet tillhandahåller datorer eller om hon kan önska sig/köpa en då. Hon verkade förstå och det hela löste sig på ett helt ok sätt

  • Svar på tråden Dottern fyller 14 år och önskar sig dyr present :-/
  • Anonym

    Köpte en dator för 3600 till min sambo i julklapp, jag är tekniknörd och vet att det täcker hans behov bra Och den ser helt ok ut.

    6000 för en dator är mycket.

  • MinaE
    Anonym (Kakan) skrev 2013-04-08 18:26:26 följande:
    Hon spelar inte på datorn. Den används till skolarbete och att surfa runt på.
    Hon har som sagt en dator genom skolan nu som hon får ha tills hon går ut nian. Den är inlämnad för service nu men den kommer tillbaka inom en snar framtid.

    Skulle jag köpa en dator kan jag sträcka mig till 3000:- ungefär. Då kan jag i de pengarna räkna in ett litet bidrag från hennes mormor och morfar, de är de enda släktingar som köper presenter.
    Nu vet ju inte jag vart ni bor och vart hon ska börja gymnasiet ? 

    Men de flesta gymnasium har dator nu förtiden som man kan endera köpa loss på avbetalning per termin eller låna, men då måste den lämnas in på lov. 

    Viss skolor har Mac en del har Acer osv. 
  • Ellast

    Jag tycker barn ska lära sig att spara och att man inte kan få allt man vill.
    Jag hade nog gett ett presentkort på 2500-3000 m hon verkligen vill ha datorn kan hon spara ihop resten.

    Jag var ett sånt barn som fick nästan allt jag ville. Det var inte värst bra alls. Jag gör tvärtom med mina barn. Dom får visst massa fina saker,MEN dyrare saker får dom ofta betala halva och vi föräldrar betalar halva.

  • elmadumle
    Anonym skrev 2013-04-08 21:24:59 följande:
    Det beror på hur man ser det. Här i huset har alla var sin stationär, sen finns en laptop och en Ipad som barnen använder.

    Vi lyssnar och gör mycket musik så det finns behov för var sin egen dator. :)

    Vi har en stationär som sonen använder, jag köpte mig en mycket bra begagnad laptop för 1500 den räcker för mitt surfbehov och hålla på med min hemsida, mannen får slåss med sonen om den stationära när de ska spela spel;)
  • Dominant

    Fråga henne vad hon ska ha dator till. Är det något annat än de mest avancerade 3D-spelen, CAD, datoranimering eller dylikt så kommer den billigaste bärbara dator ni kan hitta uppfylla alla hennes behov.

    Det är lika meningslöst som att köpa bil som går i 300km/h när man bara ska ha den till att åka till ICA och handla.

  • Anonym (lina)

    Ge henne din gamla dator och köp en ny till dig själv. 7000 spänn till en 14-åring? Aldrig i livet!

  • olleolle

    Skön inställning dottern har.

    Kanske TS ska ge massa flytta hemifrån presenter?:D

    Eller så kan hon få ett häfte full med värdecheckar i, såsom en st varmdusch, en st frukost, ett st uppvärmt sovrum, två timmar med el inkopplat på rummet så man kan använda lamporna osv. Möjligheterna är många.
    Hon kanske uppskattar de små sakerna mer då. En varmdusch går inte av för hackor när man inte fått annat än kallvatten under en hel vecka:)

    Naturligtvis ska allt inte stå på samma lapp utan en lapp för varje grej, så får man lösa in den.

    I övrigt tycker jag inte dottern förtjänar ens att bli firad om hon beter sig sådär.

    Spara dina pengar TS, din dotter är för närvarande inte värd något firande än mindre en present.

  • Anonym (Fattigmor)
    Anonym (lina) skrev 2013-04-08 22:16:09 följande:
    Ge henne din gamla dator och köp en ny till dig själv. 7000 spänn till en 14-åring? Aldrig i livet!

    Det var det dummaste och mest egotrippade jag hört! Så gjorde mina barns far när det äldsta barnet började bli stor och behövde en större cykel. Han köpte en ny dyr till sig själv och lämpade över sin gamla trasiga till sonen. Vilket ledde till en hemsk olycka som hade kunnat sluta i dödsfall. Nej du, så gör man inte om man tänker på sina barn! Det som inte duger till mig duger inte heller till mina barn. BASTA!
  • Regnig måndag
    Anonym (Fattigmor) skrev 2013-04-08 22:22:16 följande:

    Det var det dummaste och mest egotrippade jag hört! Så gjorde mina barns far när det äldsta barnet började bli stor och behövde en större cykel. Han köpte en ny dyr till sig själv och lämpade över sin gamla trasiga till sonen. Vilket ledde till en hemsk olycka som hade kunnat sluta i dödsfall. Nej du, så gör man inte om man tänker på sina barn! Det som inte duger till mig duger inte heller till mina barn. BASTA!
    En normalt fungerande förälder  lär göra tvärtom, ärver av sina barn.
    Jag har inte betalt för att vara snäll!
  • Starkast
    Anonym (Kakan) skrev 2013-04-08 18:56:35 följande:
    Hon har månadspeng men inget bestämt som hon ska betala med den. Förslag tack För jag har tänkt länge nu att hon måste få mer ansvar om sina egna pengar!
    Min 12-åring har plötsligt visat stort ansvarstagande för sina pengar, så jag passar på att smida medans järnet är varmt.
    Har skaffat ett bankkort till honom och en egen ekonomipärm. Ett vanligt konto samt ett sparkonto. Han får 500kr i månaden och då ska han ansvara för alla klädinköp utom ytterkläder och skor. Samt sina nöjen. 

    Nästa steg när han visat att han kan blir att få hela barnbidraget. Då ska han även betala ytterkläder och skor samt hovslagaren till sin ponny.

    Detta är min plan.
Svar på tråden Dottern fyller 14 år och önskar sig dyr present :-/