• Oh baby

    BF januari 2014

    Kattamaja skrev 2013-09-18 09:29:10 följande:
    Igår var jag hos BM. Sf-måttet låg på 25 så jag hamnade på näst högsta strecket på kurvan... Det kanske blir en stor bebis:-P (och själv är jag bara 152cm)

    Spännande!! Vilken vecka är du i? Jag ska till första Bm-besöket efter inskrivningen nästa vecka. Då får man lite mått och info hur man ligger med järn och grejjer  Solig
  • Oh baby

    Min tredje graviditet och jag har ALDRIG råkat ut för att nån klappar mig på magen Skrattande Vilka knäppisar ni möter Demon

  • Oh baby
    Mymemlan skrev 2013-09-20 12:55:01 följande:
    Ny kostar den 2400 kr + 500 kr i bärplatta. Antingen säljs dom jättegamla för 800 kr utan bärplatta eller så finns nån nyare modell för cirka det priset. 

    Jag har köpt en vocksi med bärplatta. köpte den ny, men köpte istället en billig vagn (begagnad). Då jag bor på landet i Sundsvall och kommer vara ute mycket kände jag att det var väl värt pengarna Solig
  • Oh baby
    Oh baby skrev 2013-09-21 10:07:19 följande:

    Jag har köpt en vocksi med bärplatta. köpte den ny, men köpte istället en billig vagn (begagnad). Då jag bor på landet i Sundsvall och kommer vara ute mycket kände jag att det var väl värt pengarna Solig

    Kanske ska tillägga att eftersom det här är tredje barnet har jag det mesta andra som spjälsäng, vagga, gym, babysitter, sjal, bilbarnstol osv. Så det här blir min enda stora utgift :)
  • Oh baby
    Asalea skrev 2013-09-22 12:45:35 följande:
    Hej allihop! Jag har läst en del i tråden men inte skrivit ännu :) Är gravid med nr2 (förra graviditeten blev till mha IVF och denna kom spontant och som en glad CHOCK!).
    Har en fråga till er. Jag är i v.22. Bf i slutet av januari. Igår fick jag plötsligt jättesvullna fötter. Det gjorde ont att gå på dem och jag fick knappt på mig mina förstora skor. Idag är det samma sak och även händerna är röda och svullna och det gör lite ont att knyta händerna.
    Är det normalt att få det så här tidigt? Med dottern blev jag svullen sista veckan (sommartid).
    Jag har haft huvudvärk nästan dagligen i 8-10 veckor men inte senaste veckan. Blodtrycket har vart bra under den tiden de gånger jag kollat. I övrigt mår jag ok! Har inte tid hos bm förrän om 3 veckor, innan dess var det inskrivningen i v.10. Känns så långt emellan! Någon som har tips och råd?
    Nu blev det långt! Förlåt!! :)

    Eftersom du fått så mycket och så plötsligt tycker jag att du ska kontakta din bm :) Det är säkert rätt naturligt, men du kan behöva hjälp med stödskenor och kompressionsstrumpor. BM kanske vill kolla tryck å sånt också för säkerhetsskull, även om det är ovanligt att det skulle vara havandeskapsförgiftning så här tidigt!
  • Oh baby

    Jag känner att magen drar ihop sig som en liten boll och blir hård. Testa att få orgasm så känner du igen känslan sen ;)

  • Oh baby
    popcornplaya skrev 2013-09-27 10:40:24 följande:
    Bm besök idag. SF mått 25, fosterljud 150. Hb lite lägre nu, 104 så får nog äta lite järn. Gått upp 11kg :/

    Jag var där i tisdags v 25. Sf 24, fosterljud 150, hb 116 (kanon för att vara jag), socker 5 (efter frukost) och vikt +3 kg :)
  • Oh baby
    Mamma891124 skrev 2013-09-26 23:00:38 följande:
    Jag o sambon ha alltid haft problem med bonusbarnens mamma så hon inte hör av sig vissa gånger fast vi ha kommit överens om att varje onsdagar ska vi skicka ett sms till varandra o bestämma tid för lämning o hämtning på fredagar.
    Eftersom att sambon o jag få gå halva stan för att hämta barnen så ha vi ansett de att de e bättre att mötas halva vägen så att de bli lika för alla men deras mamma e imot detta eftersom att hon påstår att de e jobbigt för henne att gå men jag som e gravid o börja bli stor och som redan ha ont i rygg o höfter ska utsätta mig för att gå hela stan för att hämta barnen. 
    Deras mamma skickade idag o sa att hon lämna barnen hemma hos oss imon då hon inte orka gå utan ha fått boka in en kompis som kommer att köra henne varje gång hon ska lämna barnen, hon anser därför att sambon o jag ska lämna barnen hos henne.
    Vi sa de att vi få gå jämt medans hon få skjuts.

    Vilket e logiskt?? Att hon ska få skjuts till oss för att lämna barnen eftersom hon inte orka gå medans vi ska gå o lämna barnen. 

    Kan tillägga att hon ha sakt att hon behöver motionera!!!!! 

    Oj, jag är inte säker på at jag förstår allt. Men har ni barnen varannan vecka eller varannan helg? Är det att ni ska hämta barnen från dagis eller från henne? Sen vill jag komma med mina åsikter:

    1. Att hon inte hör av sig som avtalat förstår jag är oerhört frustrerande, ni vill såklart planera era dagar med lite bättre framförhållning. Att hon dessutom väljer att hålla dem en dag till gör ju att ni får mindre tid med dem.

    2. Är inte det bästa att ni kommer överens om att ni fixar en väg var, hon lämnar hos er och ni lämnar hos henne, eller att ni hämtar hos henne och hon hämtar hos er? Så slipper ni en resväg och ni slipper problemet med diskussioner varje gång ni ska byta.

    3. Om ni har barnen varannan vecka, hur gör ni då vid dagis/skollämningar?      

    4. Bor ni i en stor eller liten stad, kanske det går bussar? En sträcka varannan vecka/helg kan omöjligt förstöra hela månadsbudgeten?  

    5. Om du har ont, är det då inte bättre att din kille hämtar sina barn, eller har han också ont?

    Sammanfattning: Jag tror det bästa är att hon får lösa en sträcka på det sätt hon vill (bil/buss/promenad/cykel/spark) och ni får lösa en sträcka i hämtningen. Och ha fasta sträckor så slipper ni diskutera.           
  • Oh baby
    Mymemlan skrev 2013-10-02 11:26:04 följande:
    Buhu, idag är jag så okoncentrerad. Vi håller ju just nu på med vårat examensarbete och har kommit till delen där vi presenterar resutat, men min hjärna vill INTE! Den vill tänka på bebis och flufffluff istället för hur man refererar till vetenskapliga artiklar etc och skriver så att en annan människa förstår! ;) 

    Hahaha förstår din känsla FULLT ut här :D
  • Oh baby
    sunshine93 skrev 2013-10-15 08:16:41 följande:
    Är det någon mer här som känner att deras bebis sparkar mer vissa dagar och mindre andra dagar?

    Tex så rörde sig bebisen nästan heela tiden förigår att jag nästan undrade om bebisen någonsin sover ,och  igår så rörde sig bebisen mindre...och så har det varit ända sedan jag började känna bebisen.
     

    Min har "sovar-dagar". Även om jag tycker att den varit väldigt aktiv nu sista veckan. Jag känner hur den fjantar runt även när jag är uppe och går eller står och duschar.
Svar på tråden BF januari 2014