Mallas skrev 2013-08-29 21:35:33 följande:
Vilken bra tråd! Jag är också sugen på en Buffalo just för att den verkar gå att köra med i terräng. Vad tycker nu som har den? Är den ok att köra med på grusvägen och större stigar? Är den någon som har koll på om den får plats i bagaget på en mindre bil?
Hej Mallas! Jag tycker den är superbra på stigar och grusvägar. Går mycket på grusvägar hos svärföräldrarna och det är som på asfalt tycker jag! Hela sommaren har vi gått på strandängar nere i Skåne (grus, sten, ko-stig, gräs och stora hål blandat) och där har jag varit glad för de stora hjulen och stabiliteten. Min gamla Brio Go var rätt stökig att köra på samma vägar. Inte alls samma komfort. Jag gillar också att Buffalon är helt tyst när man går med den, eftersom hjulen är fyllda med skum, man kan njuta av tystnaden på ett sätt som man inte kan med vanliga, "hårda" däck. Om man nu har turen att ha en bebis som inte skriker såklart, men den bristen på tystnad kan man ju inte skylla på vagnen ;)
Vi har en liten Audi A2 och Buffalons chassi går utan problem in i bagaget (med plats över såklart) men ligg/sittdelen måste vi ha i baksätet. Vi har iofs bara försökt packa vagnen i bagaget på lilla bilen en gång för vi har en större bil också, så det är möjligt att det skulle gå, men den är inte jätteliten ihopfälld tyvärr!