Flash Gordon skrev 2014-04-03 11:37:14 följande:
Framförallt är det han proffesorn, Kent Asp som hävdar att MP är gynnade.
Enligt Kent Asp, professor på JMG, gör de ökade sympatierna för MP att partiet får en gräddfil i medierna.
– Miljöpartiet granskas inte lika tufft som andra partier. De befinner sig på sätt och vis i en fredad zon när det gäller bevakningen av politik, säger han till SVT.
Kan mainstream-media med jämna mellanrum köra reportageserier om SD, "nazister", invandrare och "det nya Sverige" så borde de kunna köra en reportageserie där de granskar MP:s idéer om att lägga ned kärnkraften oc hsubventionera vindkraft, exemeplvis.
Klart de kan, men det är inte lika intressant för mediamogulerna. Rasism säljer bättre än energipolitik - och det är kanske därför MP är så gynnade, de säger liksom inget kontroversiellt, inget som "säljer".