• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-11-29 12:20:12 följande:
    Hoppas verkligen att Sd sänker denna regering. Mp i regeringen är en pinsamhet.

    Det bästa för Sverige vore S och Sd i samregerande. För Sverige i tiden! Tyvärr befolkas S av för många batikhäxor numera. Jag trodde Löfvén skulle råda bot på det men det verkar han inte klara av. Splittras S?
    Hahahhahahahahahaahahahaahahhahahahahahahahahaha! Roligaste skämtet på länge! Att SD skulle samarbeta med "de stenkastande extremvänsterfundamentalisterna"! Inte en chans du!
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    nihka skrev 2014-11-29 12:21:12 följande:
    Då ska jag se hur mycket demagogen bemötte eller bemötte sakligt i mitt inlägg.

    En ursäkt för sådant som "dum" och "batikhäxa" - NOPE

    En rättelse för "dum", "batikhäxa", "lögnhals" - NOPE

    Hen nämner visserligen inte något denna gång om mina  "polare" men kan ändå inte avhålla sig från att vända sig till ett fiktivt kollektiv "ni",  där jag antar att jag avses ingå, med diverse beskyllningar. Same shit.

    Demagogen fortsätter med berätta att hen anser att Palestina ska ha rätt till en egen stat och att detta skulle var orsaken till att misstankar om nazistiska sympatier riktats mot hen - en "logisk" slutsats baserat på ett felaktigt resonemang.

    I stället handlar kritiken från min sida om förvar av nazistisk retorik och källhänvisning till sajter med nazistiska kopplingar.

    Kritisera den som använder uttryck som "judemedia" och "juden Aschelberg"  istället för att kritisera den som lyfter fram att personer i den här tråden använder språk som uttrycker ett nazistiskt synsätt - denna förfrågan från mig bemöts med att jag istället ska ska" "klandra den som lögnaktigt påstår att jag kallar RA för "jude". Visst. Citera detta påstående så ska jag bemöta det.

    Nej, det var inte mycket du bemötte sakligt eller ens bemötte.

    Du behöver skriva inlägg som mer har karaktären av svar på de inlägg du citerar.

    Har du förstått?
    Fast lägg av Nihka! Du vet bättre än så! Bara för att man yttrar nazistiska åsikter, använder sig av nazistiskt språkbruk och hyllar nazistiska tankar så betyder det GIVETVIS INTE att man är nazist!!!!!!! Drömmer
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-11-29 13:54:01 följande:
    Lite kul att kolla hur respektfulla människor är. Du "låtsas" ju vara god, men är ett svin. Som Kapten Klänning, typ: En ulv i fårakläder.
    ...skrev mannen som kallar folk för allt möjligt elakt. Du kan inte svära i kyrkan och kräva att ingen annan får göra detsamma. Du har satt tonen. Lev med den.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Svt skrev 2014-11-29 15:42:41 följande:
    Nu antar jag att det är mig du vill utmåla som nazisten ifråga. Inte för att jag vet vad det är som gör mig till en nazist, mer än att du ogillar att man kallar en jude för en jude. Om du inte gillar att våra tidningsdrakar är judiskägda, så tråkigt för dig. Men så är det.

    Man kan inte blunda bort verkligheten. Sen om du tycker att det är nazistiskt, så bevisar du bara återigen att NI som kollektiv är totalt historielösa och inte har den blekaste aning om vad nazism är.
    "Jag tror på den judiska konspirationer, alltså vet ni inget om nazism!" Det är kärnan i ditt inlägg. Lika "logiskt" som "smart".
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Svt skrev 2014-11-29 15:46:37 följande:
    S och SD har många politiska likheter, men även historiska. Att hatsossarna bedriver sandlåderetorik och ett daghem för vuxna är det få som motsäger sig idag. Kanske kan nästa generations socialister växa upp och samarbeta, som de gör i våra grannländer.

    Ansvar brukar det heta.
    Socialister samarbeta med fascister? Inte en chans! Du kanske ska kolla på Spanien under inbördeskriget för att se hur lojaliteterna går. Socialister samarbetar med liberaler mot fascister. Så att SD skulle få samarbeta med ett socialistiskt S är det noll chans på. SDs hopp ligger väl i att S sedan länge inte varit socialistiskt, utan marknadsliberalt.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Svt skrev 2014-11-29 16:07:18 följande:
    Satsar du på VM i floskelbajsande? Eller vill du allvarligt veta vad jag anser?

    Jag anser att RA är jude, då han inte kan undkomma sitt judiska arv. Öknamnet är väletablerat sedan många år på olika forum. Judemedia är minst lika etablerat. 

    Jag förstår inte varför vi ens har den här debatten. Förnekar du något av detta?
    ...och exakt DÄR visar du på nazistiska tendenser.

    För bland vettiga människor så "anser" man inte att någon är en jude. Judendom är något man väljer som religion, möjligen har man ett judiskt påbrå. Men det judiska påbråt påverkar noll och nada. Båda hans föräldrar hade kunnat vara hashidiska judar, det hade ändå inte påverkat Aschbert som journalist. Att du tror att ett judiskt arv som är något som man ska "undkomma" visar bara än mer på var du står ideologiskt.

    Du visar här tydligt att du ser judendom som något infekterande, något att undfly, även om många inte kan det, och därmed automagiskt blir "fienden" för dig. Precis som nazister tänkte. Grattis!
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Svt skrev 2014-11-29 16:49:17 följande:
    Jo, för att våra svenska mediadrakar ägs, kontrolleras och styrs ju av hinduistiska investerare.
    Vad spelar det ens för roll? Vilka som äger stora medier spelar ju enbart roll om du tror att de, på grund av sin bakgrund, tro och/eller sin etnicitet automagiskt deltar i något slags jättekonspiration! Och du menar att de gör det för att de är judar! Återigen, typisk nazistretorik.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    sverker11 skrev 2014-11-29 16:51:22 följande:
    Så vad kallas den manliga (jag antar att de finns) motsvarigheten till batikhäxa?
    Batiktrollkarl? Batikhäxmästare? Batikmagiker?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Thyla
    sverker11 skrev 2014-11-29 16:51:22 följande:
    Så vad kallas den manliga (jag antar att de finns) motsvarigheten till batikhäxa?
    batikhäxor åker tydligen till afrika för unga älskare.
    Den manliga motsvarigheten borde ju då vara de som åker till thailand och blir blåsta på sin ekonomi av sina thailändska fruar. I quess..
  • Svt
    sverker11 skrev 2014-11-29 16:51:22 följande:
    Så vad kallas den manliga (jag antar att de finns) motsvarigheten till batikhäxa?
    Antar att begreppet är exakt samma. Inte är du väl sexistisk nu och menar att det finns könsladdade begrepp, utan att alla, oavsett kön, måste kunna inkluderas i samma sfär.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?