Inlägg från: Dorian Ertymexx |Visa alla inlägg
  • Dorian Ertymexx

    Varför hatar folk SD?

    Enter Sandman skrev 2014-03-12 20:23:03 följande:

    Självklart är det så, det är inte mina preferenser som ska styra, hade det varit det hade det sett rätt annorlunda ut tro mig.
    Men som jag skrivit tidigare man får ha precis vilka preferenser man vill.
    Och självklart får tidningarna skriva som dom vill inom lagens råmärken.
    Här diskuterar vi ju dock hur dom råmärkena ska se ut enligt vad vi tycker, det är vad jag argumenterat för.
    Jag tycker det är bra som det är nu, andra vill att det ska vara fritt fram att hänga ut människor i vissa fall.
    Jag håller inte med dom.
    Minns fallet i England där en man hängdes ut som pedofil. Han blev lynchad och brutalt mördad. Visade sig givetvis att han var oskyldig. Så mycket för att hänga ut folk...
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-03-12 23:37:57 följande:
    Du kan ju läsa följande t.ex.: www.svd.se/naringsliv/nyheter/sverige/lonegap...

    Tror du att det är en slump att det har blivit så?
    Fast du missar att det hade varit exakt likadant om alla var ursvenska kloner i Sverige. Invandringen har noll och nada med det hela att göra. Det finns liksom inte ett fix antal jobb i Sverige, utan antalet jobb beror till stor del på hur många som bor i landet. Så Alliansens politik (återigen - med SDs goda minne) hade varit exakt likadan även om det bara bott pursvenskar i landet, och effekten hade varit exakt densamma. Etniciteten på de som bor i landet är liksom irrelevant.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    effemgea skrev 2014-03-12 23:47:50 följande:
    Jag hade en diskussion om detta med Errol tidigare i tråden. Vi har bägge nyligen haft släktingar som vårdats som döende på sjukhus. Hennes erfarenhet var att det var tragiskt att hennes släkting mötte invandrare som inte behärskade svenska tillräckligt bra under sin sista tid - då hon av naturliga skäl hade behov av att förstå och bli förstådd. För min släkting var det tvärtom, hon fick faktiskt avsluta sitt liv med en förändrad och mycket mer positiv inställning till invandrare än hon hade innan.

    Jag skulle gissa att Errol, lika lite som jag, hade tid att notera att det satt arbetsvilliga sverigedemokrater i väntrummen - men det gläder mig att du påstår att det förhåller sig så. Naturligtvis kan man ha synpunkter på att de borde känna till att  väntrummen inte är en rekryteringsingångar. Men det är ju ändå tanken som räknas - och den är ju god.

    Skulle man inte kunna tänka sig att Ekeroth initierar ett litet utrymme på avpixlat kallat "Väntrummet" där arbetsvilliga men arbetslösa sverigedemokrater får lära sig hur det går till när man söker jobb.

    Jag misstänker att isoleringen har gått så långt och att misstron sitter så djupt att all annan samhällsinformation än den som ges på avpixlat bara avfärdas som PK-floskler - men det är klart, det skulle väl förmodligen betraktas som kontraproduktivt att sverigedemokrater fick möjlighet att bli en del av en värld som ligger ljusår bort från den som skildras på avpixlat.

    Hursomhelst. Nästa gång jag passerar en vårdcentral ska jag titta in och fråga om det finns några arbetssökande bland dem som väntar och försöka förklara hur man gör när man söker jobb.
    Ser inga svenskar i väntrummen hos mina "förfäder" på ålderdomshemmet... utom avdelningschefen, en ung kille som jobbar där och gästande släktingar till gamlingarna. SD-arna verkar inte ens ha hittat till väntrummet där...
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-03-13 00:18:56 följande:
    Gör du det. Du verkar vara en sån typ, som låtsas vara ädel men i grunden gillar att håna folk som av olika anledningar har det jobbigt.

    Och sen talar du om jobb som många invandrare utför som om dessa jobb vore oviktigare än andra: 'Vi måste ha hit invandrare som kan göra jobben svenskarna inte vill ha' (höhöhö).

    Problemet med dessa jobb är att de är otrygga, med oreglerad arbetstid, dåligt betalda, etc.  Absolut ingenting har dina allianspolare gjort för att göra situationen bättre för de lågavlönade. Deras politik bygger ju på det, att de rika blir rikare och de fattiga, fattigare, och helst skulle de vilja avskaffa välfärdssamhället helt, bortsett då från när det gäller att dra in skatter från folk, för att sko sig på dem.


    SD har gjort ännu mindre - de har röstat MED alliansen oftare än inte. Så din retorik är milt sagt haltande här - du försvarar de som försvarar alliansens politik.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-03-13 07:01:17 följande:
    Vad du inte fattar är att den höga invandringen har varit ett alldeles genomtänkt verktyg i denna systemförändring, en metod för att urholka rättsstaten, för att ge kapitalet fria tyglar.

    Eller tror du att det är för att vara snälla mot människor som kapitalet vill avskaffa rättsstaten?


    Och när SD skyller allt på invandrarna, istället för på kapitalet, ser du inte att SD spelar i kapitalets händer då?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    kenneth768768 skrev 2014-03-13 08:01:39 följande:

    Men dorian, imponeras du inte lite av att det finns en länk med i inlägget du svarade på? Du har ju aldrig några källor, du mässar ju bara fram dina påståenden som ovedersäglig fakta. Och det tankesätt är ju intressant, "det har NOLL samband"-tänket. Du är minst sagt ovetenskaplig. Du övertygar inte en kotte i denna tråd med nuvarande debattstil. Ta det som tips hur du ska kunna vinna i debatter. läs på, källhänvisa, utvecka, resonera. Rapa inte så mkt.
    Jag har slutat med källhänvisning för länge sedan. Inte värt det. SD-folket har alltid ursäkter, bortförklaringar och långsökta "svar". "Amen vet du inte att statistikförfattarens brorson faktiskt var på Kafé 44 en sensommar 1998, som ju är ett våldsvänsterextremt fik!!!!!" Exemplet är bara en smula överdrivet. Jag har helt enkelt lärt mig att SD-fansen enkom tror på Avpixlat och Affes Blogg.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    oOMayaOo skrev 2014-03-13 09:32:49 följande:
    Eh, jag älskar Sverige, uppskattar den svenska kulturen och svenskar men skulle ALDRIG rösta på SD. Vad de håller på med handlar nog inte så mycket om kärlek till Sverige utan snarare hat mot alla som inte är svenskar.
    Nåja, det är rätt mycket hat mot svenskar också inom SD, om vi ska vara petnoga.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Errol Flynn skrev 2014-03-13 09:42:59 följande:

    Ja han fick säkert några ryggdunkningar i fikarummet. Även av kollegorna som kommer rösta SD men inte vågar komma ut ur garderoben än.
    Är man SD-are jobbar man nog rätt sällan med äldrevård, skulle jag tro. Det kräver nämligen tolerans, empati och omtanke om verkliga människor. Inte direkt egenskaper jag lärt mig att förknippa med SD-are, i min erkänt subjektiva erfarenhet, bland annat här på FL.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Quintus Zebra skrev 2014-03-13 09:53:36 följande:



    Det pratas ofta om att människor som blir oroliga av invandringen ska tas på allvar?

    När ska fler invandringskritiska inse att den nationalistiska rörelsen som SD är en del av oroar och skrämmer jättemånga?

    90 procent av alla rösterna i valet gick till partier som öppet är oroliga för de åsikter SD sprider. Varför respekterar nationalister inte folkets dom?

    Nationalister påstår sig vara på folkets sida. De påstår sig älska svenskarna. När ska de då börja respektera detta folks oro, när ska man sluta håna skrämda människor?
    "Påstår" var nyckelordet. De älskar svenskarna - ja, utom vänstern, media, de politiskt engagerade, de med fel bakgrund, de med fel religion, de med fel språk, de med fel sexuell läggning, de med fel antal partners, de som inte är religiösa nog, de som är för religiösa, de som talar emot SD, de som inte delar SDs vision av kultur och nation, de som struntar i kultur och nation... Det är inte många svenskar SD faktiskt älskar. Typ... de som är med SD, om ens dem.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Errol Flynn skrev 2014-03-13 10:05:10 följande:

    Ska en läkare ge sämre vård till Sverigedemokrater/nazister/rasister/valfritt? En läkare ska hålla sina politiska åsikter för sig själv. Eller hade det varit okej om läkaren var Sverigedemokrat och vägrade vårda en illegal?
    Det var inte starkt någonstans. Skämmes ta mig fan.
    Jag trodde Åkesson var där för inspektion, inte för att pensioneras och vårdas.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?