• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • JAG är BÄST
    Errol Flynn skrev 2014-02-26 22:28:05 följande:
    Tydligen. Visste inte om det själv så det är tur att Researchgruppen har koll.
    Bahahahahaa
  • Errol Flynn
    Thomas66 skrev 2014-02-26 22:35:03 följande:

    Vilka pajasar , men det är väl bara en karriär som mycket annat idag. Man vill lossas vara snäll och duktig, men det är cash in som gäller.
    Jag har kommenterat med Disqus på Expressen (som ju är pajasarna som anställde de våldsamma AFA-folket till att börja med) och några kommentarer på Avpixlat. Jag håller samma ton som här. Researchgruppen har via sitt företag Seppuku Media tagit olagliga kreditupplysningar via Bisnode på 406 kommentatorer som de hävdar att de ska använda i statistiskt syfte. Hade de bara velat veta vår inkomst hade de kunnat Ratsita oss. Men budskapet var att vi vet vem du är. De har grävt efter våra mailadresser och förföljt oss via myndighetskontakter och Facebook. De är ju även Aschbergs små skyddslingar och nämnde ska göra ett program i sommar som heter Trolljägarna där de ska hänga ut människor för deras åsikter och dyka upp på arbetsplatser och dylikt.
    Det ironiska är att de vill se om vi som kommenterar har domar på oss. Själva är de dömda för mordförsök, mordbrand, grov misshandel med järnrör, dataintrång, våldsamt motstånd mot tjänsteman osv. Och dessa väljer Expressen att samarbeta med. Och Aschberg. Romregistret blev ju stort men åsiktsregistrering i Sverige 2014 för icke olagliga kommentarer går bra. Du har rätt att uttrycka dig anonymt på nätet men dessa  kriminella ska nu röja människors identitet fast de själva har skaffat skyddad identitet. Pajasar.

    www.exponerat.info/arschberg-och-researchgruppen-har-tagit-kreditupplysningar-pa-exponerats-kommentatorer/


    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • nihka
    Errol Flynn skrev 2014-02-26 22:32:21 följande:
    Men han kommer väl fortfarande från Somalia även om han bor i Stockholm? Och att han var somalisk medborgare visste jag.
    Ja, han kommer fortfarande från Somalia även om han bor i Stockholm, men på vilket sätt är det relevant att tala om att en person som bor i Sverige tidigare bodde i ett annat land tidigare? Nu talar jag inte om någon specifik person utan allmänt.
  • Errol Flynn
    nihka skrev 2014-02-26 22:47:07 följande:
    Ja, han kommer fortfarande från Somalia även om han bor i Stockholm, men på vilket sätt är det relevant att tala om att en person som bor i Sverige tidigare bodde i ett annat land tidigare? Nu talar jag inte om någon specifik person utan allmänt.
    För att om du kom som asylsökande och fått uppehållstillstånd (inte medborgarskap) men försörjs av skattepengar och inte talar ett ord svenska och inte har några ambitioner att anpassa dig så kommer du aldrig att ses som svensk. Inte av mig eller många andra. Därför tycker jag det är gräsligt när man läser om dessa "svenskar" som reser runt i världen och begår terrordåd. Väldigt solbrända svenskar.
    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • Errol Flynn
    nihka skrev 2014-02-26 22:47:07 följande:
    Ja, han kommer fortfarande från Somalia även om han bor i Stockholm, men på vilket sätt är det relevant att tala om att en person som bor i Sverige tidigare bodde i ett annat land tidigare? Nu talar jag inte om någon specifik person utan allmänt.
    Och om vi pratar om denna specifika individ så ska han utvisas till sitt hemland, således är han somalier, inte stockholmare.
    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • Cal XVI Gustf
    Errol Flynn skrev 2014-02-26 22:45:07 följande:
    Jag har kommenterat med Disqus på Expressen (som ju är pajasarna som anställde de våldsamma AFA-folket till att börja med) och några kommentarer på Avpixlat. Jag håller samma ton som här. Researchgruppen har via sitt företag Seppuku Media tagit olagliga kreditupplysningar via Bisnode på 406 kommentatorer som de hävdar att de ska använda i statistiskt syfte. Hade de bara velat veta vår inkomst hade de kunnat Ratsita oss. Men budskapet var att vi vet vem du är. De har grävt efter våra mailadresser och förföljt oss via myndighetskontakter och Facebook.
    Registrera inte riktigt namn, riktig e-postadress, riktigt facebook-konto osv om du vill kommentera anonymt.
  • Errol Flynn

    Lite sorgligt att åklagaren inte tänkte yrka på utvisning först:

    Den somalier som åtalas för att ha våldtagit en döende kvinna och därefter fortsatt att ha samlag med hennes döda kropp kommer att få stanna i Sverige. Det står klart sedan kammaråklagare Daniel Jonsson valt att inte yrka på utvisning.
    – Han kan ju lika väl begå brott där nere om han skulle bli utvisad, förklarar åklagaren.

    www.expressen.se/nyheter/ali-valdtog-84-aringen---far-nio-ars-fangelse/

    Och varför utvisades inte denna stjärna efter våldtäkt nummer 1?


    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • Errol Flynn
    Cal XVI Gustf skrev 2014-02-26 22:56:59 följande:
    Registrera inte riktigt namn, riktig e-postadress, riktigt facebook-konto osv om du vill kommentera anonymt.
    Det behövdes inte. De har sökt på ip-adresser. Och jag har inte brutit några lagar så dom kan ta sig i häcken.
    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • nihka
    Errol Flynn skrev 2014-02-26 22:34:26 följande:
    Jag tycker också signalement är viktigt. Om en serievåldtäktsman härjar i mitt bostadskvarter så hjälper det mig föga om det står att det är en man av medellängd. Har han knallrött hår eller är afrikan så kan det hjälpa mig att identifiera denne och backa och försöka undvika fara.
    Afrikan? Menar du den breda bilden av hur människor som finns på den afrikanska kontinenten ser ut eller hur människor som kan komma från alla världens hörn ser ut ser ut enligt en afrikansk stereotyp?

    Jag förstår din poäng med att identifiera men man hamnar också väldigt lätt i ett snår om man utgår från typ en handfull "raser" på jorden och att man enkelt kan beskriva dem. Det är som att lägga ut en sökning på en svensk. Vem ska man backa undan för då?

    Jag tycker absolut man ska försöka beskriva folk som kan vara en fara för allmänheten, men hur man beskriver och vad man uppfattar av det som beskrivs hänger samman med vad man har för värderingar och vissa värderingar ska vi som samhälle inte ställa oss bakom.
  • nihka
    JAG är BÄST skrev 2014-02-26 22:39:27 följande:
    Det är offentliga handlingar1

    Det innebär inte att du får publicera dem!
Svar på tråden Varför hatar folk SD?