Kaa76 skrev 2014-01-25 14:16:03 följande:
Ja, jag har för mig att det är andra halvan som de påverkas mest under. Tror det faktiskt har en viss inverkan, även om gener osv påverkar med. Åt rätt mycket söt saker, framför allt kex med citronfyllning och kräm, när jag väntade min 4,6 kg dotter. Vilket jag inte gjorde med de andra två, som vägt 3,185 och 3,240. Med yngsta åt jag i stort sätt bara is! Totalt gick jag inte upp mycket alls med dottern som vägde så mycket, det mesta var vätska, men jag misstänker att det är just vad man stoppar i sig som påverkar, inte så mycket ens egen vikt (även om diabetes ger större barn och högre vikt hos mamman med.)
Tack, hoppas jag med, är inte så där jätte kul i längden :(
Ja inte för att man ska banta på något vis när man är gravid men om man som jag är överviktig redan sedan innan graviditeten och som fått ett stort barn så bör jag ändå tänka på vad jag stoppar i mig. Jag tänkte att jag ska dra ner på kolhydrater i form av raffinerat socker, pasta, bröd och i viss mån ris och potatis också och istället äta mer grönsaker. Det är planen iaf, men får se hur jag mår när jag äter så medan jag är gravid.
Jag gick upp 26 kilo under min första graviditet men 12 av dom kilona var rent vatten som jag lade på mig när jag var sjuk de sista 3 veckorna och jag tappade dom fort när jag var förlöst. Jag ska satsa på att äta bra och riktig mat, inget light eller sånt och försöka röra mig lite mer. Vilket kommer bli svårt för jag har redan en besvärlig foglossning :O