Oktoberbebisar 2015
Tråd för oss med BF i oktober!
Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.
Tråd för oss med BF i oktober!
Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.
Jag harvar på med min gamla gymträning, dock tar det emot lite då jag börjar svettas så fort jag kommer in i lokalen. :P
Har gått upp 18 kg än så länge men brukar gå upp minst 25 och det brukar försvinna inom 2 månader efteråt så det är nog lugnt.
Kul att läsa att så många tränar på I vilken vecka är du? Jag hoppas att mina kilon också rasar av mig så dom de gjort på dig (väntar mitt första barn).
Hur mår alla? Jag gick in i vecka 30 idag och mår toppen, hade jag inte fått mage och känt en kille som sparkar där inne så hade jag inte förstått att jag är gravid. Jag tränar ca 5 gångar i veckan, mest löpning och Bodypump. Någon annan som tränar på? Jag tycker jag får mycket blickar men jag mår ju så bra och får aldrig ont så jag tar det ju inte heller speciellt lugnt. Är det dumt tro? Jag tänker att kroppen borde säga ifrån om den inte gillar vad jag gör?! Trots träning och att jag inte äter mer än vanligt så har jag gått upp 10 kg vilket känns mycket.. Min barnmorska sa att man ska gå upp mellan 10-15 och eftersom jag passerat 10 nu så kommer jag ju fortsätta gå upp.. Så minst 15 räknar jag med.
Går in i vecka 30 imorgon. Är det någon mer som har massa sammandragningar och menssmärtor dagligen och flera flera gånger per dag? Pratade med barnmorskan om det men enda svaret jag fick var att det är så få bebisar som är födda för tidigt. Förstår inte hur det svaret ska lugna en. Ja, det är få men det händer ju fortfarande.
Jag har inte riktgt förstått vad en propp innebär men det låter ju inte bra det du beskriver, hoppas du blir bättre snart.
Lahtimpa =väl veta :-P
Denna gången är det väldigt lugnt på den fronten, men å andra sidan tog jag bilen till jobbet i sommar och nu är jag ledig sedan i fredags vecka 29. Graviditetsvecka 29 har börjat idag.
Med andra barnet hade jag mycket sammandragningar andra halvan av graviditeten när jag gick från förskolan hem. 5-6 sammandragningar då jag ibland fick stanna och andas var helt normalt på en km. Nu går jag nog långsammare över lag, så det kan ju påverka.
Så frågan är väl mer när du får sammandragningar? Är det i rörelse eller i vila? Kommer alla i följd eller utspridda på dygnet? Hur är ditt livstempo i övrigt?
En vända var vi inne och kollade att allt var okej när jag hade mycket en kväll som inte ville ge sig, men det var lugnt. Sista dagarna innan fl hade jag mycket förvärkar på nätterna, så när det väl var dags tittade jag inte ens på klockan, men från andra, tredje värken till klart tog det 1,5 timme. Sista hinnan tog de på fl när huvudet stod och väntade. Jag hann med en värk i sängen innan dess. Hon är född på bf för övrigt. Så man kan ha mycket sammandragningar och ändå gå full tid.
Men allt beror ju på om tappen påverkas. Slutar inte sammandragningarna vid vila, så kan det ju vara idé att kolla upp, tänker jag, annars är det kanske bara att du måste dra ner på tempot och se om det hjälper.
Idag hände nåt konstigt. Tror jag fick nåt slags blodsockerfall för jag glömde äta lunch, blev trött och svettades som en tok. Efter att ha ätit och sovit två timmar känns det bättre. Nån som vart med om nåt liknande? Är i vecka 31.
Idag hände nåt konstigt. Tror jag fick nåt slags blodsockerfall för jag glömde äta lunch, blev trött och svettades som en tok. Efter att ha ätit och sovit två timmar känns det bättre. Nån som vart med om nåt liknande? Är i vecka 31.