Oktoberbebisar 2015
Tråd för oss med BF i oktober!
Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.
Tråd för oss med BF i oktober!
Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.
Har du planerat snitt? Eller, har bm tagit upp det?
Jag ska till sjukhuset nästa vecka och då kommer de planera för snitt om bebisen fortfarande ligger på tvären. Just nu tycker jag det är jobbigt att inte veta.
Jag känner igen den där osäkerheten med att inte veta. Jag hade det så med första barnet om jag skulle få en upprepad infektion på nytt som krävde kejsarsnitt för att inte smitta bebisen. Sedan vet man ju aldrig då det kan bli snitt om hjärtljuden går ner eller p g a värksvaghet och annat ändå, så man behöver ju ändå vara inställd på båda möjligheterna tänker jag, även om du i ditt fall inte har så mycket att välja på om bebisen fortsätter ligga på tvären.
Usch vad jobbigt :/ Har de gjort nåt vändningsförsök än?
Här har vi fått tillökning i familjen. Blir till att fira kanelbullens dag lite extra i framtiden. Världens finaste tjej, såklart ;)
Hennes syskon är dökära.
Fort var det gjort också. Vattnet gick 09:20 så upp på fl vid 10 för kontroll. Öppen 2 cm men ej hemskickad då det gick fort sist. Skulle bli undersökt efter en timme men höll uti 45 min.. Då öppen 6 cm. Blev inrullad till förlossningsrum och då öppen 9 cm på den lilla stunden. DÅ fick jag lustgasen och hjärtljud som gick ner. Fick ligga på sidan och sen ställa mig på alla fyra och det var inte svinmysigt. Fick till slut vända på mig och ville krysta men fick inte för hade en kant kvar... Typ svinlänge kändes det som. När jag sen fick krysta så gick hjärtljuden nerså när jag hade huvudet mellan benen fick jag inte krysta. Dömysigt!! Fick till slut krysta igen och ut kom hon 12:54. Vi är dökära i henne???? 4 dagar före bf.