Solidaritet skrev 2015-04-02 09:23:49 följande:
Finns det någon näthatarkurs för sverigedemokrater någonstans?
Kanske borde de ta in lite nya ord i materialet, pk-människor, "journalister är kommunister" osv börjar bli lite uttjatat.
Då var vi där igen. Varför vill ni inte diskutera sakfrågor och verkligheten istället för att smutskasa politiska motståndare. På Kuba och i Nordkorea används den här taktiken.
Man ha en "värdegrund" och en konsensus om vad som är "rätt". Så skrämmer man med att man kan bli mobbad, utfryst och t.o.m hamna i fängelse om man har "fel" värdegrund som övriga länder i världen har.
I Sverige har det blivit så om man vill diskutera invandringspolitiken.
Än så länge är det inte många som hamnat i fängelse, bara någon som har gjort satirisk konst (Dan Park), men snart kommer nog "hets mot folkgrupp" lagaran omfatta normal invandrinskritik, så slipper ni bemöta fakta och kritisk granskning.
Om man t.ex ifrågasätter att migrationsverket ska få 157 miljarder så är svaret från "de som har rätt värdegrund" att "de andra har fel värdegrund" och man hatar och hetsar mot dem och generaliserar för att några få av 800000 väljare, tiotusentals medlemmar och politiker har sagt dumma saker vid enskilda tillfällen, som i andra partier.
Men fler och fler får upp ögonen för det här vansinnt förutom de "politiskt korrekta" som är mer eller mindre hjärntvättade och bara kör på med sin trångsynta politik som inte fungerat på 25 år då t.ex antal invandrartäta utanförskapområden ökat från 3 st till 180 st.
Att SD ökar i väljarantal och att väljarstödet hela tiden ökar i opinionsmätningar på senare tid visar bara att det börjar bli uppenbart hur fel ute Sverige är för delar av väljarkåren.
Och så kommer det att fortsätta. Otroligt att många politiker t.ex Stefan Löfven m.fl inte begriper detta. De kommer dessutom inte ha en krona över för att tex hjälpa de 215000 fattigpensionärerna i Sverige eftersom pengar fattas samtidigt som vi ligger topp 5 i världens högsta skattetryck precis som under 20-25 år tillbaka i tiden.
Det här handlar om att öppet kunna diskutera detta, och att vara mer öppen och ärlig med hur verkligheten ser ut. Men jagtror att det finns dem som inte vill att den obekväma sanningen om hur verkligheten ser ut kommer fram.
Då skulle naturligtvis SD:s röster öka ännu snabbare.