Inlägg från: amalie79 |Visa alla inlägg
  • amalie79

    BF Januari 2016 :)

    qatteriin skrev 2016-01-03 21:34:52 följande:

    Precis!


    Man kan ju tycka det...
  • amalie79

    Nu har sambon traskat iväg till jobbet för första gången efter helgerna o det är min första vardag som föräldraledig. Känns skumt som fan att ligga kvar i sängen. Hemmet ser helkonstigt ut för vi köpte byrå och hämtade säng o nu står hela min handarbetshylla i killarnas rum för vidare färd in till vardagsrummet. Det ska jag plocka i ordning idag.

    Katten sitter i spjälsängen (är jag förvånad??) den andra sitter på bebisens byrå som nu är full med bebisens kläder.

    Och bebisen knör i magen just nu och putter på tarmarna så magen låter. Har sista dagarna varit med om något lustigt " knäppande" inne i magen som jag hittade massor som varit med om på Google men ingen riktigt hade någon förklaring på vad det är...

    Imorgon ska jag ge mig iväg till stan och träffa en kompis och shoppa lite för mina julklappspengar ( saker till mig, bebisen hsr fått tillräckligt) har suktat efter ett jättedyrt garn som min mamma just stickat en sjal av. Den är ett enkelt mönster att hålla i skallen o lätt att lägga ifrån sig vilket ju är vad jag kommer behöva om jag ska hålla stickandet igång i vinter :)

    Är fortfarande väldigt nervös över kommande förlossning. Så länge jag mår såhär bra kan den gärna stanna där ett tag till,låt oss säga ett par veckor eller så.

  • amalie79
    qatteriin skrev 2016-01-04 08:44:21 följande:

    Då har du att göra med andra ord! Låter som ett härligt garn, återigen blir jag så sugen på att sticka. Måste nog försöka så småningom och se om handleden pallar det!

    Det där knäppandet har jag också en hel del av, hade med sonen med, det är så märkligt! Det sägs att det är bebisens leder som knäpper och jag tycker det låter precis så, sen vet jag folk som frågat sina bm som sagt att näää det kan det inte vara, men jag tror ändå på lederna.


    Ja gör det!

    Mm läste åt båda håll- att det är bebisens leder, men sem skrev någon att nä kan det inte alls vara eftersom de ligger i vatten. Roligt låter det iaf:) har haft en hel del ljud från mina tarmar innan, typ att bebisen rör sig och sen hooo-ar det och kurrar

    från tarmarna men detta är något helt annat.

    Ja ska göra en mugg te och sätta igång nu! Tror killarna vill ha tillgång till sitt rum eller åtminstone ingången till det när de kommer ikväll!
  • amalie79
    WiMe06 skrev 2016-01-04 05:06:13 följande:

    Herregud, vet inte hur denna lilla tös tänkt sig dygnet egentligen. Hon har varit vaken och ätit om vartannat hela natten känns det som. Jag tror jag sovit typ 1 timme sammanlagt hittills. Har precis fått henne att somna nu men det blir ju bara 2 timmar för sedan ska hon upp och ha mat igen. På så sätt blir det skönt när skolan börjar igen, jag kan sova lättare på dagen när hon sover, det blir ju svårare nu när grabbarna är hemma hela tiden.

    Angående dem 10 dagarna så kommer sambon vara hemma nu tom den 11 då han börjar jobba igen. Så han tar sina dagar nu i början. Jag behöver inte ta från min fp ännu då vi fortfarande är inskrivna på neo och får tillfällig fp tills vi blir utskrivna. Kommer vara hemma minst 1 år med dottern men troligtvis blir det tom augusti 2017 då vi känner är lagom att skola in på förskolan.

    När dottern blivit lite större kommer jag nog försöka läsa en del på distans under ledigheten.


    Hu hoppas du får sova lite idag då. Men så bra att hon är så pigg och äter så bra :)
  • amalie79

    Förresten, sitter o blänger på den gigantiska blöjhinken vi fick hem för ett tag sen. Den tar fan upp en tredjedel av golvytan i badrummet. Dom redan ör fullt med prylar.( vi har en stor kattlåda för vi har en stor katt)

    Hade inte tänkt köpa en men sambon prisar den och så fick vi en gratis med flera kasetter till av sambons fd. Den relationen är ju minst sagt komplicerad så när hon för en gångs skull sträckte ut handen så ville man inte säga nej.

    Men shit vilket monster, ser ju ut som en rymdraket typ :)

  • amalie79
    WiMe06 skrev 2016-01-04 12:33:21 följande:

    Jag hatade blöjhinken. Fick en gratis med en babybox till första sonen men fy fasen. Luktade och dem där blöjkorvarna som blev var bara krångligt och hålla på med. Nu kör jag bara hundbajspåse. Och när kassetterna var slut så var dem snordyra så jag köpte aldrig fler sen.

    Men jag förstår att ni inte riktigt ville tacka nej heller. Ni kanske tycker den är jättebra.


    Sambon har haft den innan och hade nog köpt en om vi inte fått en. Men för oss som måste rensa kattlådan varje dag o gå ut med så känns det lite overkill. Men men vi får testa :) sen tycker jag påsarna luktar skumt också men det kan ju vara gravidnäsan:)
  • amalie79

    Nu tänkte jag köra på med att packa den där väskan... Har lagt ner nyinköpta mysbyxor, mjuka amnings bh, tröjor, linnen, kofta, underkläder och sockor till mig själv, lite kläder till bebis. Och så klart necessär med hygienartiklar och en tidning om man blir kvar och mot förmodan får tråkigt. Typ det jag läst man ska ha med. Mobilladdare såklart men den anvönder man ju hemma så får komma ihåg det då.

    Proviant, godis säger man ju också. Något att äta till sambon?

    Sedan gjorde jag som alltid när jag ska sova borta, jag packade ner mitt favoritte. Man måste ju kunna be om en mugg varmt vatten bara istället för kaffe eller te om det är så?

  • amalie79
    Mallis87 skrev 2016-01-04 14:28:04 följande:

    Någon här som kör någon "huskur" för att sätta igång det hela? Jag har bf den 15/1, men börjar bli rätt trött på detta nu. Barn nr 1 kom nästan 4 veckor för tidigt, så liiiite inställd var man ju på att denna också kunde komma tidigare. Men icke! :) har haft en natt med lite förvärkar förra veckan, annars ingenting. Ont i högra sidan som strålat ner i högra benet inatt, men gissar på att någon nerv låg i kläm och att det inte var ett tecken på förlossning...

    Då dottern som ändå föddes så pass tidigt, vägde 3300 g, gissar jag på att det är minst en 4kg bebis i magen nu, så hade inte gjort mig något om han hade velat komma ut nu, iställetför att ligga i magen och jäsa på sig.

    Man har ju läst om en massa, tror ju det mesta är myter, men idag var jag en sväng på stan och köpte hallonbladste. Någon som testat? Dricker första koppen nu o får se om det händer något :)


    Jag har sådant te hemma sedan innan men tänker inte testa. Har också bf 15/1 men helt ok med mig om bebisen stannar där inne tills dess, mår bra fysiskt men orolig inför förlossningen och tar gärna lite mer semester innan. Känner mig alls inte redo :)
  • amalie79


    Det började med en. Gamle katten gick runt och sniffade på nestet igår kväll när jag plockade noppror på det.

    Nu ligger där två nöjda katter och slaggar i sängen.

    Gissar att de inte kommer ligga där när bebisen kommer, borde väl kanske köra bort dem men har inte hjärta. Min gamle kisse får göra nästan vad han vill *skäms*

    Den yngre kommer automatiskt försvinna när det låter om bebis. Hon är en lättskrämd liten själ .
  • amalie79
    qatteriin skrev 2016-01-04 14:42:39 följande:

    Ja vad smart att packa ner favoritteet, det är klart du kan få tevatten på plats! Skönt att ha sitt eget som man trivs med!

    Jag hade med mig nåt godis i väskan sist vet jag men det blev kvar där... Var inte så sugen. Mat till maken hade vi också men det glömdes bort, haha! Den här gången tar jag med mig en cigarr Bräutigamsmarsipan som jag beställde från en kompis som var nere på Liseberg innan jul, lyckades inte få den till julafton så nu spar jag den och ska köra på det där som herrarna gjorde förr och ta en cigarr efter förlossningen. Haha! Maken får packa själv det han vill ha men det finns Pressbyrån och sjukhuscafeteteria i närheten annars så det löser sig, under dagtid iaf. Sist hade vi nog med drickyoghurt men jag tror allt blev kvar i kylväskan...


    Ha ha, jag gillar inte marsipan jättemycket men just deras cigarr med päroncognacsmak är ju så god!

    Du har rätt kexchoklad mm finns ju på plats. Vi var uppe och hämtade babyskyddet i bistron på östra förra veckan, kändes lustigt- ena disken Chicken curry, andra babyskydd och godis typ och mitt i alltsammans stod man bakom disken och skrev på hyresavtal!
Svar på tråden BF Januari 2016 :)