jesspett skrev 2016-02-01 13:12:41 följande:
Ojoj, hoppas ni andra klarar er! Sprita allt som sambon rör vid och stäng in honom i ett rum ett par dagar! =)
En bekant till mig hade magsjukan någon vecka innan bf och dagen efter så åkte hon in till förlossningen och födde sin flicka!
Han är instängd i vardagsrummet och fick sova där inatt plus att han bara får använda toan på nedervåningen så går vi på den andra. Köpte mer handsprit nu när jag var hos barnmorskan oxå.
Hade liiite högre blodtryck nu så jag ska tillbaka på fredag och kolla det, annars bar allt bra.
Har nästan gått upp 21 kg!
Vi gick igenom förlossningen och så var det nå papper som skulle till BVC. Han ligger långt ner (känns verkligen när jag går) men är
Rucknar. Om vattnet skulle gå måste jag lägga mig ner direkt för annars kan navelsträngen komma i kläm. Ngn som fått höra det? Jag har aldrig fått höra det innan. Jobbigt om man är och lämnar på skolan eller liknande :D