• Mulan91

    BF Augusti 2016

    Hej! Märkte att de flesta trådar e fulla eller inaktiva så nu öppnar jag upp en ny tråd för alla oss som ska få barn i Augusti 2016!

    Jag är 24 år gammal och väntar andra barnet. Min första son är snart 6 och mitt knyte i magen är beräknad enligt app att komma 28/8-16 :) jag plussade strax efter jul och även om det var oplanerat så är vi lyckliga över vår gåva!

    Just nu är jag i V7 och mår illa fastän jag är hungrig HELA tiden, är trött (lite mindre än förra veckan) och så är mina bröst en/två storlekar större redan och ömmar! Magen gör ont lite till o från. Tycker att mina symptom känns av mycket tidigare och tydligare än första graviditeten :)

    Hoppas på att hitta fler som får barn i Augusti:) låt oss starta en BF lista!


    Gravid, BF Augusti 2016
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-03-10 20:27
    Nuvarande BF lista, notera att alla är välkomna hit vi stänger inte detta forum för nya deltagare:

    27/8: Mulan91, andra barnet, okänt kön

    11/8: Mika86, sjätte barnet, okänt kön

    17/8: minMonchichi 33 år, första barnet

    18/8: Kela1981 31 år, andra barnet, okänt kön

    19/8: Malin 28 år, andra barnet, okänt kön

    22/8: Zara 36 år, andra barnet, okänt kön

    25/8: Nmg 32 år, andra barnet, pojke

    27/8: Snuttispluttis 29 år, andra barnet, okänt kön

    29/8: Serah 31 år, fjärde barnet, okänt kön

    30/8: Rosanna, första barnet, okänt kön

    30/8: HazelGrace 26 år, första barnet, okänt kön

    27/8: Emmasofiabe 24 år, första barnet, okänt kön

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-05-20 10:34
    Nuvarande BF lista. Notera att alla är välkomna hit och vi stänger ej detta forum för nya deltagare. BF-Listan uppdateras kontinuerligt.

    2/8 Moen, 23 år, Stockholm, första barnet, flicka 

    3/8 HJohannesson, 27 år, första barnet, okänt kön 

    7/8 anlili, 36 år, andra barnet, flicka 

    17/8: Snuttispluttis, 29 år, andra barnet, flicka 

    17/8: minMonchichi, 34 år, första barnet, okänt kön

    19/8 Malin, 28 år, andra barnet, pojke 

    21/8 Kela1981, 34 år, andra barnet, flicka 

    22/8: Zarizen, 36 år, andra barnet, pojke 

    25/8 Mika, 29 år, Tingsryd (Småland),sjätte barnet, pojke 

    25/8 Nmg, 32 år, andra barnet, pojke

    27/8 Mulan91, 24 år, Stockholm, andra barnet, okänt kön

    28/8 Hazel Grace, 27 år, Göteborg, första barnet, pojke

    29/8 Curlingmorsan, 38 år, tredje barnet, pojke 

    29/8 Hallonpajen, 39 år, Skåne, tredje barnet, pojke
  • Svar på tråden BF Augusti 2016
  • Snuttispluttis
    skattenmust skrev 2016-02-24 22:21:14 följande:

    hehe vi har också rul den 7de april 


    Kul att få se bebisen redan! Och skoj att vi har samma dag :D Hoppas att vi båda skriver att det ser bra ut efteråt!
  • Snuttispluttis
    Serah skrev 2016-02-24 22:51:41 följande:

    Skattenmust: vilken härligt fin bebismage du har! :)

    Usch redan från v7-8 har jag fått eksem på underarmarna, jag brukar inte ha det. Och nu i v 14 har det börjat smyga sig på smått på revbenen och nu kliar det lite på benen! Blir tokig!

    Nämnde det till bm förra gången jag var där, kändes som hon bara viftade bort det och sa att man blir extra känslig som gravid :/

    Läste lite hastigt om gravidklåda när jag började känna av eksemen på armen, kan det bara det? Så tidigt? Verkar också som det är svårt att "bevisa " men finns det nån hjälp att få?


    Så länge som det inte kliar i handflatorna och fotsulorna ska det inte vara nån fara om det är gravidklåda. Tycker att du kan få ta blodprov och kolla levervärdena för säkerhets skull dock. Det stillar ju oron att få se att allt är bra. Men jag tror mer att det är lite som din bm säger (fast man kan ju vara lite förstående för oron). Prova att smörja med mjukgörande ett par ggr om dan och när det kliar, nåt med aloevera brukar vara skönt, och fundera på det som Skattenmust skrev. Om du har ätit nåt i stor kvantitet.
  • skattenmust
    Snuttispluttis skrev 2016-02-25 14:12:42 följande:
    Kul att få se bebisen redan! Och skoj att vi har samma dag :D Hoppas att vi båda skriver att det ser bra ut efteråt!
    Det är jag säker på, jag har redan varit på 5 ul/vul och allt ser toppen ut, och det är jag säker på att det gör för dig med {#emotions_dlg.flower}
  • Snuttispluttis
    skattenmust skrev 2016-02-25 16:00:50 följande:

    Det är jag säker på, jag har redan varit på 5 ul/vul och allt ser toppen ut, och det är jag säker på att det gör för dig med 


    Men oj, har det blivit så många ul för dig redan?! Ska ni fortsätta med täta ul efter rul också eller har det bara varit nu i början?

    Tack, hoppas på det :)
  • skattenmust
    Snuttispluttis skrev 2016-02-25 16:19:55 följande:
    Men oj, har det blivit så många ul för dig redan?! Ska ni fortsätta med täta ul efter rul också eller har det bara varit nu i början?

    Tack, hoppas på det :)
    Ja vi har haft en del och det blir ev fler , vet inte riktigt mer än att jag ska flyttas till spec mvc, sedan får dom ta ställning om det ska göras mer utöver själva rul.
    Allting har varit bra med bebis men jag var/är allvarligt sjuk också så läkaren sa att detta är en mirakelbebis , hehe Men hon är stark 
  • skattenmust

    Ett litet tips, blir ni sjuka under graviditet så ta enbart alvedon eller panodil emot feber, bebis trivs inte när mamman får hög feber och blir lite tagen av det.

    Nu kan inte jag ta någon medicin så jag får härda ut, men hon är stark lilltjejen Hjärta
    I början av min graviditet så blev jag väldigt allvarligt sjuk, varken jag eller bebis skulle klara oss....när dom klarade att rädda mig så sa dom, bebis kommer inte klara sig, du är för sjuk, jag är ledsen...

    MEN dom små är starkare än vad vi tror, jag tackar gud varje dag för att min lille klarade sig emot alla odds utan skador Hjärta Hon är en stark kämpe, hahaha som sin mor Flört

  • Axelberg79

    Jag ska ha i slutet av juli men jag hittade ingen grupp för det. Jag är 37 år och väntar mitt andra barn den 26 juli. Mitt första barn blir 13 år i september. Vi ska på rul 4/3 så jag är full av förväntan även om jag sett "lillsmurf" redan 2 ggr. Jag gjorde KUB testet efter som jag "börjar bli till åren" Haha men allt så väldigt bra ut. Det jag är lite orolig för är att under dessa 18v som jag varit gravid så har jag haft 2 dunder förkylningar och en väldigt kraftig magsjuka, men jag har ännu inte känna några rörelser.... Hoppas så innerligt att det inte påverkat lillsmurf något.

  • skattenmust
    Axelberg79 skrev 2016-02-25 20:31:44 följande:

    Jag ska ha i slutet av juli men jag hittade ingen grupp för det. Jag är 37 år och väntar mitt andra barn den 26 juli. Mitt första barn blir 13 år i september. Vi ska på rul 4/3 så jag är full av förväntan även om jag sett "lillsmurf" redan 2 ggr. Jag gjorde KUB testet efter som jag "börjar bli till åren" Haha men allt så väldigt bra ut. Det jag är lite orolig för är att under dessa 18v som jag varit gravid så har jag haft 2 dunder förkylningar och en väldigt kraftig magsjuka, men jag har ännu inte känna några rörelser.... Hoppas så innerligt att det inte påverkat lillsmurf något.


    Jag är ingen läkare MEN jag kan garantera att magsjuka och förkylning inte påverkar barnet, däremot så påverkas dom om du har feber , dom blir som du, varma och slöa. Då kan panodil vara bra att ta. Ingen risk för bebis med panodil.Vissa dagar så känner jag lillsnorkan, andra dagar inte. Jag är själv förkyld med en hemsk hosta, och lite feber och får inte ta någon medicin, utan får fint kyla ner mig om jag blir mer varm..jag är som du 37 år och väntar mitt 3 dje barn, Kub var alldeles utmärkt :)
  • Axelberg79

    Roligt att även andra blivande har lite roligare smeknamn på den lille än bara bebben eller bäbisen ????

  • skattenmust
    Axelberg79 skrev 2016-02-25 21:10:32 följande:

    Roligt att även andra blivande har lite roligare smeknamn på den lille än bara bebben eller bäbisen ????


    hahahaa kallar henne lillsnorkan eller räkan, för räkor är sååååå gott , hahahaha
Svar på tråden BF Augusti 2016