• Mariro

    BF December 2016

    Hjälp! Okej innan jag freakar ur helt fullständigt - jag gick på toa nyss och kisset var rosa! En stund innan det åt jag rätt mycket jordgubbar, snälla säg att jordgubbar kan färga kiss rosa.....!?

  • Mariro
    Y o L o skrev 2016-08-10 12:31:54 följande:

    Hur mår ni som drabbats av foglossning? Kan ni jobba? Hur smärtar det?

    Jag har fått så ont senaste dagarna (sen jag började jobba). Det smärtar/bränner i ryggen o ena benet. Kan varken sitta, stå eller gå länge utan att det gör ont.


    Jag vet inte riktigt om det är foglossning eller om det är nått annat, men jag känner av en typ av en brinnande träningsvärksaktig känsla i översta delen av skinkorna, speciellt efter att jag har suttit ett tag. Och speciellt nu de första tre dagarna efter semestern. Och det gör ont, men är överkomligt. Får dock ont i höfter och insida lår när jag sover, så får liksom pressa mig fram när jag ska vrida mig från en sida till en annan.


    Om du använder dator i jobbet kanske alternativet kan vara att jobba hemifrån där man kan variera ligg/sitt/stå positioner?  

  • Mariro
    Fian88 skrev 2016-08-10 13:39:47 följande:
    Låter absolut som foglossning:(
    Jag har inte så mycket än men har jag varit uppe och gått mycket så går jag som en stel tant framemot eftermiddan/kvällen;). Får också ont när jag ska vända mig i sängen och sover numer på sidan med en kudde mellan benen, tips att prova, tycker det hjälper:)
    Jahapp, då vet jag det... men tacksamt om det bara är såhär och inte blir så mkt värre när det blir halt och jävligt och man måste spänna sig på konstiga sätt. Jag har också kudde, tycker bara att den försvinner nånstans under natten, är svår att kontrollera liksom :P
  • Mariro
    Andan skrev 2016-08-10 14:43:16 följande:

    Tycker att det låter som foglossning!

    Jag hade foglossning i min förra grav oxå, men då mer i ryggslut/rumpa denna gången har jag fruktansvärt ont i blygdbenet, känns som knivar när man rör sig "fel" även en känsla av att fiffin är väldigt svullen :(

    Hoppas det inte blir värre, har ett ganska tungt jobb (dekoratör) blir det inte bättre blir det sjukskrivning igen vilket jag inte alls vill.

    9 veckor kvar till havandeskap, tack! :)


    Mja, det är väl bara att inse att det är det. Första graviditet för mig så har väl förnekat att det skulle vara foglossning...


     


    Men i ditt jobb som dekoratör har du rätt att ansöka om graviditetspenning? Och jag antar att det ändå är arbetsgivaren som fyller i den där ansökan? Vet du om det kommer att vara "lätt" att få det beviljat?

  • Mariro
    Y o L o skrev 2016-08-10 14:00:33 följande:

    Låter som foglossning, har också den för brinnande smärtan men värre än träningsvärk. Har svårt att resa mig o gå då jag suttit ett tag.

    Ja förra graviditeten låg jag hemma o jobbade en del. Ska till läkaren o så får jag se, kanske jobba halvtid eller nått sånt.


    Men alltså, det måste ju finnas något man kan göra för att lindra foglossning eller iaf göra nått så att det inte blir värre? Speciellt om man har ett datorjobb och sitter hela tiden, det blir ju inte bättre. Kanske ska införskaffa sånt där bälte, hjälper det tro?
  • Mariro
    Andan skrev 2016-08-10 15:50:34 följande:

    Ja, jag fick 100% i förra graviditeten, så jag litar blint och hoppas på det igen! Men det är ju ett lotteri...

    Kan ju inte hoppa upp & ner på stegar och bära skyktdockor.

    Jag och min chef fyller i den tillsammans!

    Har du möjlighet tiöl gravpenning?


    Ja, nä det förstås! Stegar och jättemagar går inte sådär jättebra ihop kanske + lite foglossning på det.

    Jag jobbar på lab med radioaktivitet och har sen jag blivit gravid endast fått hålla på med pappersarbete, så man kan säga att jag blev "omplacerad". Mitt problem är att jag pendlar Sthlm-Uppsala till jobbet och att det kan bli jobbigt om några krämpor blir värre osv.. men men :)
  • Mariro
    Tess1990 skrev 2016-08-11 09:35:21 följande:

    Får halsbränna på kvällarna hela tiden, brukar ta novalucol och sitta upp en stund, då blir de oftast bättre

    Ibland får jag de även mitt på dagen bara sådär, så måste ha med mig novalucol tabletter överallt

    Foglossningen blir lite bättre av att undvika trappor, backar (lättare sagt än gjort, lång backe till sonens förskola eller gå på bilvägen utan gångväg i en stor kurva.. livsfarligt alltså! Så måste gå i backe)

    Små steg långsamt hjälper också men glömmer lätt bort de, jobbigt att gå långsamt ju

    Måste ofta ligga ner och vila efter vi vart ute, på sidan med kudde mellan knäna

    Får även ont i livmodern/långt ner i buken när jag går ibland, ligga och vila är de enda som hjälper :/

    Får ofta ont i magen efter jag ätit och kan bara äta små portioner (ibland mindre än vad 2,5åringen äter!) Visst märks att livmodern trycker upp magsäcken, men så mycket såhär tidigt? :/ vet inte om de är magkatarr? Eller nåt med kräkningarna/halsbrännan att göra?

    Mår fortfarande illa och kräks då och då

    Enda som hjälper är att ligga och vila, astråkigt ibland!

    Ska fråga läkaren om de ikväll iaf


    Konstigt nog så gör det inte ont för mig att gå i backar, inget känns när jag går uppför, bara om jag går rakt fram... och små steg har jag börjat med också, börjat gå 10 min tidigare hemifrån till tunnelbanan haha. Blir galet andfådd också, bara av att prata.


    Det där med att du får ont långt in i buken - jag får en fruktansvärd håll(mjälthugg)-känsla om jag går det minsta snabbt. Så pass att jag måste stanna och ta djupa andetag, sen är det borta. Men det fick jag förklarat av BM att det är livmodern som sitter fast i ligament som också sitter fast i benen (typ) och att allt dras åt olika håll när man går (men det vet du säkert redan om du har barn sedan tidigare :) ).


    Jag äter också mindre, får inte plats med lika mycket mat och BM sa angående det också att det är allt som trycks upp. Allt beror på hur lång/kort man är i magregionen, för vissa kommer det tidigt, för andra inte alls.

  • Mariro
    Tess1990 skrev 2016-08-11 14:14:43 följande:
    Har du koll på järnet?

    Fick jättedåligt flås och visade sig vara järnbrist, blev bättre så fort jag fick upp de lite

    Jag vet inte om de är ligamenten, förra gången fick jag de och de var som du säger som ett hugg, men nu får jag mer som ett konstant tryck, går inte över av att stanna eller sitta utan bara ligga ner på sidan :/ mer slitande/dragande smärta? Hur nu de går till, men kan ju vara samma men lite annorlunda nu när jag redan gått igenom en graviditet

    Jag är väldigt kort i kroppen och kan tydligt känna magsäcken högt upp ^^ men får bara ont vid sidan av och inte mitt i, har för mig att jag läste nånstans att de kunde vara tecken på magkatarr/syra problem? Men vet inte

    Försöker att tänka på vad jag äter och när, men ibland bara måste bebisen ha yoghurt och musli runt 00 eller bara vill ha massa pasta med ost!? Haha ^^

    Skillnad mot att jag typ bara åt sallad, bröd och kex för ett tag sen

    Antar att de är kalcium jag vill åt? Dricker inte mjölk (gillar inte smaken) men äter mycket mejeriprodukter

    Jag har rätt högt järn faktiskt, så det är nog att jag ockå är kort i kroppen och allt trycks uppåt + all den ökade blodvolymen som gör att hjärtat slår snabbare.Men egentligen är det bara en småsak, även om det är jobbigt.


    Kan ju fortfarnde vara ligamenten/musklerna kring livmodern som spökar. Det är ju trots allt ganska mycket som växer där. Och BM sa att så länge det går över när man har intagit nån speciell position/stannat till/andas etc så är det troligtvis ligamentsmärta som kommer att komma och gå under hela tiden.


    Men kan det inte vara så att din mage inte riktigt pallar med väldigt mycket laktosprodukter just nu? Om du knappt åt det innan, så kanske magen är i chocktillstånd, typ? Om syraproblem - kanske värt att testa samarin/gaviscon osv som det står om längre upp i tråden? :) 

  • Mariro

    Nu kanske den här frågan har tagits upp tidigare, men jag känner att det är bra att fråga igen:

    I veckan var jag hos BM och hon sa att vid nästa besök (v.25) skulle vi bestämma vart vi vill föda. Jag och sambon har tänkt Karolinska Solna för att det ligger bra till där vi bor och sjukhuset har all typ av vård som skulle kunna tänkas behövas. Men ni som är från Stockholmstrakten och har fött barn här, har ni extra bra upplevelser från något sjukhus eller har ni kanske fött på KS, och isåfall vad tyckte ni om det? 

  • Mariro

    Nu har jag en till föräldraledighetsrelaterad fråga (har nästan blivit tokig på FK, det är som att läsa kodord när man läser på deras hemsida): efter att barnet har fyllt 1 år, så måste man ta ut 5 förldradagar/vecka för att skydda sin SGI. Men säg att jag som är förälder nr 1 som sitter hemma först, tar ut 3 dgr/v och då kan vara hemma i typ ett år. Är det förälder nr 2 som då MÅSTE ta ut 5 dgr/v efter 1 år, oberoende av om han har varit föräldraledig förut? Om han gör det, på vilket sätt skyddas då min SGI, eftersom jag har varit hemma innan 1 årsdagen och inte kommer att sitta hemma mer?

    Gaah blir tokig så snälla, ni som vet hjälp.

Svar på tråden BF December 2016